Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ? Magma az óceánok fenekén -...

? Magma az óceánok fenekén - több kérdés

Figyelt kérdés

Amikor a magma feltör az óceánok fenekén, akkor a magma helyére befolyik a víz? Vagy nagyobb nyomás van a magmában?

Ha befolyik a víz a magmához, akkor mi történik ott? Vízgőz formájában van jelen?

A becslések alapján milyen kiterjedésekben (hány m²) tör a felszínre (víz fenékre) a magma?

A becslések alapján milyen gyakorisággal tör fel a magma az óceánok fenekén?

Az Északi és Déli sark környékén is tör fel magma?



2023. júl. 12. 11:38
 1/4 anonim ***** válasza:
A magma forró, sűrű és nehéz - tehát nem folyhat víz a helyére, mert onnan nagyon gyorsan kiszorul.
2023. júl. 12. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

"Ha befolyik a víz a magmához, akkor mi történik ott? Vízgőz formájában van jelen?"


Válasz:

Mivel a magma 800 C foknál kezdődik, így nyilvánvaló, hogy a víz csak szuperkritikus gáz formájában lehet vele közvetlen érintkezésben.

2023. júl. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A magma pontosan úgy kerül az óceánok fenekére, mint a föld felszínére. Azaz a föld mélyén áramló magma belső nyomásai eltérők, időnként akkorák, hogy a felszínre törnek. E szempontból lényegtelen, hogy éppen ott víz (óceán) vagy levegő (földfelszín) van.

A történés is majdnem hasonló. Itt a magma eleje jellemzően fellövell a levegőbe, majd folyni kezd az olvadt kőzet. Egy idő után megszilárdul mert lehül. Hogy közben mit pusztít mit nem, az a környezettől függ. Ugyanez a helyzet az óceánban, csak ott vízből van több km felette, azaz a "dugó" sokkal kisebb magasságba és szélességre terül el. A magma is ugyanúgy folyik, csak a hatalmas víztömeg hamarabb lehűti, közben persze a direkt érintkező víz átalakuláson mehet át, de az időszakos. Az alapvető különbség, hogy a víz minden szempontból sokkal erősebb fékezést jelent a folyamatra, és jellemzően nem látjuk, mert lokálisabb emiatt. (vannak filmek arról, mi történik, mikor a Stromboli lávája a tengerhez ér. Elég látványos, de erősen lokális a vyz nagy tömege miatt).

- a helyére mnem folyik víz, mert részben elpárolog, részben azonnal kitölti az alulról érkező újabb láva. Egy idő után a folyamat leáll.

- kiterjedése megfelel a felszíni vulkánkitöréseknek. Van jelentéktelen és rövid ideig tartó, és van tartósabb és nagyobb kiterjedésű, csak ezt sokkal nehezebb észre venni Jellemzően a következményeit szokták megtalálni.

- a gyakoriság szempontjából egyfelől nincs megfelelő adat, másfelől semmi sem különbözteti meg a földfelszíni esettől. Azt lehet tudni, ilyen jelenségek mindenütt a tektonikai mozgások következményei.

- elvileg a fentiek alapján semmi sem különbözteti meg a sarkokat a többi helytől, ha csak az nem, hogy azok a lemezek nem annyira mozognak, és nincs annyi másik, amivel ütközhetnének. Továbbá ott észrevenni valamit kicsit nehezebb.

2023. júl. 12. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Úgy tudom, hogy az óceánok fenekén jelentősen vékonyabb a földkéreg, úgy a 10-ed része, mint a szárazföldek alatt. A földkéreg pedig feltételezem szerint nagyobb nyomást gyakorol az alatta lévő földkéregre, mint ugyanolyan mennyiségű víz. Ez nem állná meg a helyét?


Miért áll meg a magmaömlés folyamata? Mert közben kellő képen lehűl és megszilárdul? Vagy mert kiegyenlítődött a nyomás? Esetleg ahonnan feltört a magma, nincs több, ami feltörhet?


Gondolom felülről (műholdakról) műszerekkel nem lehet mérni a magma aktivitására utaló jeleket.

2023. júl. 16. 08:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!