Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem sötétedik hamarabb?

Miért nem sötétedik hamarabb?

Figyelt kérdés
Nem veszem észre, hogy hamarabb sötétedne, még este 9-kor csak félsötét van. Nem sötétedik hamarabb. Ez miért van? Pedig már több mint egy félhónapja elmúlt a nyári napforduló.

2023. júl. 10. 18:50
 1/8 anonim ***** válasza:
96%
Mert nyár van. Várj pár hetet, és jön a korai sötét.
2023. júl. 10. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
92%
A napforduló óta mindössze még csak 3 perccel nyugszik hamarabb a nap, ezt nem fogod észrevenni.
2023. júl. 10. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Azoktól kérdezem akik az ország nyugati szélén laknak, hogy ott este 9 órakor teljes világosság van? Én a lég keletibb szélén élek és itt félsötét van 9 kor.


Télen amikor a leghamarabb megy le a nap, itt fél 5-kor már sötét van, gondolom, nyugaton 5 óra mire besötétedik.

2023. júl. 10. 19:22
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Durván 3 hete volt még csak a napforduló...

1 hónap múlva már kicsikét érezhető lesz, de inkább csak szeptembertől.

Addig is örülj neki, hogy most még hosszabbak a napok. :)

2023. júl. 10. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 krwkco ***** válasza:
70%

"Miért nem sötétedik hamarabb?"

Ez egy jó megfigyelés. A napforduló óta a napkelte 11 perccel van később, míg a napnyugta csak 3 perccel van korábban.

[link]

Hogy miért azt nem tudom. Próbáltam kitalálni, de pont ellentétes hatás jött ki. (Mivel a nappal hosszabb, napközben kellene a napnak többet elmozdulni dél felé. És emiatt a napnyugtának kellene jobban változni.)

De talán valaki más tudja.

2023. júl. 10. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor (és télen is) baromi lassú a nappalhosszúság változás üteme, tavasszal és ősszel viszont gyors. Azért, mert oldalról nézett egyenletes körmozgáshoz (szinuszgörbéhez) hasonlóan változik ez a dolog.

Az, hogy elcsúszás van a valódi napközép és a mesterséges időszámításunk között, vagyis nem ugyanannyi percekben számolva az esti és a reggeli változás, egyik szinte semmit nem változik, másik sokat, az az ellipszispályából adódik. Régen, mikor napórával mértek időt, (túl azon a problémán, hogy földrajzilag odébb vagy attól a délkörtől, amire az időzónád vonatkozik) volt egy táblázat, az év melyik napján hány percet kell hozzáadni vagy kivonni a valós Nap delelésből, hogy megkapd a hivatalos délidőt. Ugyanis a Föld tengelye körüli körbeforgása (ami a csillagos égbolt körbeforgása) az kb. 23 óra 56 perc. Ez mindenki tudja, aki csillagokat néz. Viszont mivel közben a Föld odább is haladt, többet kell fordulnia 360 foknál, hogy ugyanott lásd a Napot. Ez lenne az a 24 órás ütem, amiben mi napi ritmusunk szerint élünk. Ilyen 24 óra viszont nincs, ez csak egy átlag, ugyanis attól függően, hogy hol járunk az ellipszis pályán, ez lehet picit több vagy kevesebb. Ugye a pálya íve is más, és a rajta való futási sebesség is más, ha más szakaszán járunk. Ebből aztán adódhatnak olyasféle csúszások, hogy mondjuk, a reggel 11 percet rövidül, míg az este csak 3-at. A mesterkélt időszámításunk nem igazodik a valós nappal középhez.

Na most az ember vagy matematikus, aki ki tud ilyeneket számolni, vagy van valami precíz napállás mérő eszköze, amivel maga is megtapasztalja, hogy a világunk tényszerűen így működik, vagy egész egyszerűen elfogadja, hogy ez van.

2023. júl. 11. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Hamarabb sötétedik, de a nappalok rövidülése percekben mérhető, ha nem koncentrálsz rá direkt, kell még néhány hét, amikor már látványos lesz a különbség, augusztus végén már 20 órakor sötét van.

Már most is lehet érzékelni a különbséget, ha olyan tevékenységet művelsz, ami összefüggésben van a naplementével, sötétedéssel, vagy virradattal, napfelkeltével.

Ilyen tevékenység pl a horgászat, ha iz illető tendszeresen jár az említett időpontokban horgászni, az már érzékeli, hogy rövidülnek a nappalok.

2023. júl. 11. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Azért, ahogy már írták, mert éven belül periodikusan ingó eltérés van a Nap járása szerinti nap és a naptári nap között. Amikor az ellipszispályán távolabb vagyunk a Naptól, keringési sebességünk lelassul (ld. Kepler), egyúttal a nagyobb távolság miatt is kisebb a Nap hozzánk képesti szögelfordulása, lemaradása. A másik félévben meg fordítva. Ahhoz, hogy a naptári nap mindig 24 óra lehessen, ezért egy időkiegyenlítést vezettek be. Tehát a delelés valódi időpontja az év során egy periodikus fgv szerint billeg. A napkelte, napnyugta pedig EHHEZ VISZONYÍTVA gyakorlatilag két olyan szinuszt ír le, amik együtt mindig az előbbi fgv-re szimmetrikusak. Ha ezen fgv éppen mászik, hiába tart vmelyik őt kísérő szinuszgörbe a szélső holtpontjánál, a "gerinc"-függvény és a szinuszos kísérője eredőben mászni fog ugyanott, és szélsőértékét más dátummal éri el. Megfigyelheted, hogy a hajnali pirkadat viszont már egy ideje jócskán késik.
2023. júl. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!