Miért nem robban szét a Nap?
Tudom totál amatőr kérdés, csak olvastam, hogy egy hidrogénbombában lényegében ugyanaz a folyamat játszódik le mint a Nap belsejében.
Ha egy bomba esetében ugye ez hatalmas robbanást okoz, akkor a Nap esetében miként játszódik le ugyanez a folyamat úgy, hogy nem tudom jobban megfogalmazni, nem robban szét az egész?
Nem robbanás. A robbanás egy gyors rövid ideig tartó folyamat. A napban folyamatos magfúzió zajlik.
Az erőegyensúly dinamikus. Ennek a felszíni megnyilvánulása a napvihar, napfolt.
A magfúzió hőt és fotonokat termel, ami a középtől elfelé ható erőt hoz létre.
A gravitáció a csillag közepe felé húzza az atomokat (részecskéket)
A nap sűrőségét (nagyon leegyszerűsítve) ezek az erők határozzák meg.
Ha a termelt energia csökken, akkor a csillag átmérője csökken. Ha a termelt energia megnő (például lesz annyi hélium, hogy azok fúziója is beindul), akkor a csillag sugara megnő (A Nap esetén nagyjából arra számítanak, hogy a csillag felszíne a Föld és a Mars pályája között lesz)
A Napban az energiasűrűség nagyon kicsi egy hidrogén bombához képest, a nagy energiát a hatalmas tömeg és térfogat biztosítja.
A grvitáció megpróbálja összeroppantani az anyagot, a csillag magját, de az ettől sűrűbb lesz. Így gyorsul a fúzió nő a hőmérséklet és a nyomás, így nehezebb még jobban összenyomni, újra kitágul. Ez csökkenti a fúziót.
Ez egy önszabályzó folyamat, összességében a reakció kb. egy állandósult sebességgel halad.
Egy hidrogénbombában az összetartó erő csak a tehetetlenség, ami csak egy pillanatig érvényesül, nincs oda-vissza szabályzás.
"Két szó: gravitáció."
Ez speciel egy szó.
A Napban történő magfúzió folyamatai elég bonyolultak, több lépésben történik és időben jócskán eltolva, ezért más, mint egy hidrogénbomba robbanása.
Ajánlom figyelmedbe ennek megértéséhez.
Ami a Nap tömegét illeti, azt kell megérteni, hogy az egész Naprendszer 99%-a a Napban van, az összes többi, beleértve a holdakat, bolygókat, meteoritokat, kisbolygókat, üstökösöket, meg minden mást, az csak az 1%-át adja összesen.
Így talán érthetőbb a gravitációja, vagyis tömegvonzásának nagysága.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!