Milyen további embertömegek oxigénigényét bírja még el a Föld növényzete?
Nem értelmezhető a kérdés. Hogy is magyarázzam... Elméletben feltételezhető, hogy csak úgy nem termel többé semmi oxigént, de ez olyan extrém helyzet, hogy egyszerűen meghaladja az ember elméjének képzelőerejét. Másik oldalról, mégcsak éves oxigéntermelés/fogyasztást sem lehet megadni, hiszen fogalmunk sincs hány egyed él a Földön, azoknak mik a pontos, vagy legalább becsült értékei. Szóval vágod, ez a kérdés így abszolút értelmetlen és megválaszolhatatlan.
Radásul emlékezzünk meg arról is, hogy nem csak a növények termelnek oxigént, hanem pl a cianobaktériumokat kötelező (!) tudni, ha már erről a témáról beszélünk. Plusz a növények sem termelnek, hanem CO2-ből C-t fogyasztanak, így marad oxigén. De napi szinten, amit ő nappal O2-t megtermel, azt éjszaka el is használja, és még a benne raktározott szén is jellemzően felszabadul és megy vissza a körforgásba.
Azért ebben a kérdésben vannak átgondolatlanságok.
Például a ma élő legtöbb növényi vegetáció nem termel oxigént. Mármint többlet oxigént ahhoz képest, ami már amúgy van a légkörben. Egy erdő hosszú távon nem termel oxigént, mert ami oxigént megtermel, annak megfelelő szénatomokat beépíti magába, de amikor elpusztul, a lebomlása során ez mind vissza is kerül a légkörbe. Egy növény csak akkor termel többlet oxigént, ha a részei nem bomlanak le, hanem például elsüllyednek a tenger alájban.
Az emberek mennyisége egyébként a világon oxigént fogyasztó élőlények mennyiségéhez képest elenyésző. Egy durva közelítést tehetünk az oxigénigényre a biomassza alapján. A Föld összes biomasszáját 2000 milliárd tonnára becsülik, ebből az emberek összes mennyisége 335 millió tonna, azaz kicsit több, mint az 0,1 ezreléke. Szóval nem az oxigént fogjuk elszívni, ha túl sokan leszünk.
Ezért ha leáll a fotoszintézis mindenhol, akkor szerintem nem a kaja fogyna ki, ahogy fentebb írták, hanem tényleg az oxigén, hiszen akkor minden élőlny csak lélegezne.
Ha leáll a fotoszintézis akkor pár hónap alatt minden élőlény kipusztul a Földről, kivéve talán pár mélytengeri fajt, amik hőforrásokból és kénhidrogénekből táplálkoznak.
De az oxigén nem fog elfogyni. Pláne nem az emberek használatától.
A légköri oxigénnek csak egy része származik fotoszintézisből.
A többi abból van, hogy a víz bomlik, a hidrogén pedig megszökik belőle, és búcsút mond a Földnek.
Ami oxigén pedig a fotoszintézisből származik, az tényleg csak akkor marad meg, ha az élőlény tőzeg, szén vagy kőolaj formájában ott marad a földben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!