Némelyik magyar nyelven íródó sajtóorgánumban miért focipályában adja meg valaminek a területét a delikvens újságíró?
Az embereknek a terület méretekkel a kapcsolata leginkább a lakás/ház területén van. Esetleg még a telekméretek. És ami nagyobb az már nincs a megszkoásaik között. Ugyanilyenek a nagy számok, hogy például akárhány millió tonna, akárhány millió hektár... Mellékesen az 1 hektár amúgy nem nehéz, mert egyáltalán nem egy nagy terület, az csak 100 m x 100 m. Ennyi csak 1 hektár, bár ha nem emlékeznek a tanulmányokból erre, mert nem használják, akkor nem tudjuk az ilyeneket. Aki mezőgazdaságban dolgozik nyilván tudja mennyi egy hektár. :)
A terület meg nehezebb a hétköznapi tapasztalatok alapján, mint a darabszám vagy méter szer méter. Ilyen az átló is, ami fölösleges a tv méreteknél, mivel téglalap méreteket az emberek nem átlóban mérnek fel, hanem méter szer méterben, vagy centiméter szer centiméterben. (Széljegyzetként a col képátló meg még inkább rossz méretezés egy cm-ben számoló országban.) Az embereknek az sem mondk kb semmit igazából, - csak jó nagy szám egy cikkben - hogy elolvadt akárhány millió tonna jég. Szép nagy szám. Az lenne értelmezhetőbb az embereknek, hogy az Antarktisz vagy Északi-sark jegének hány százaléka olvadt el, csak az nagyon kicsi szám és nem mutat egy cikkben. :)
Szóval szerintem innen indul ki, hogy a nagy méretek és nagy számok nem a hétköznapi tapasztalatok sokak számára és a nagy területek sem azok. És, hogy a területet nagy méretben könnyebb az embereknek km szer km-ben értelmezni.
Ez utánra tenném a nagy terület hasonlítási megoldásokat, mint a focipálya, amit azért sokan tényleg ismernek, ha mást nem tényleg a tévéből egy kicsit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!