A koronavírus prionként viselkedik az agyban?
Most olvastam egy tudományos kutatást arról, hogy a long-covid tünetek valójában a prion megbetegedés tünetei lehetnek, hiszen maga a vírus viselkedhet prionként. Ez okozza a fáradságot, memória és koncentrációs zavarokat, fejfájást, szorongást etc.
"We hypothesize that illnesses that have been attributed to the syndrome known as long-term COVID-19 may actually originate, in part, from spontaneous prion production."
Mit gondoltok?
A spriner link csak az absztraktot tartalmazza, amiből nem sok derül ki, azonban a közlemény teljes szöveg is hozzáféehető a PubMed Central adatbázisában: [link]
Ebből az derül ki, hogy egyelőre még nem kutatásról van szó, hanem egy érdekes és véleményem szerint plauzibilis hipotézisről, amit további vizsgálatokkal lehetne ellenőrizni.
Oké,, akkor hipotézist, ami nyilván nem született volna meg némi korreláció nélkül.
Nem ez az érdekes a történetben, hogy kutatás-e vagy felvetelés.
"A koronavírus prionként viselkedik az agyban?"
Nem olvastam el sem a linkelt abstractot, sem a cikket, de amit idéztél az nem azt jelenti, hogy a vírus prionként viselkedne. Hanem azt, hogy esetleg megindítja, elősegítí a priontermelést.
Nem viselkedik prionként. A prion az prion, a vírus meg vírus. A kettő között az az összefüggés, hogy mindkettő élettelen fertőző ágens. A prionok fehérjeszerű képződmények, megváltoztatják a többi fehérje konformációját, amiért azok elvesztik a funkciójukat - ez a baj!
A vírusok viszont közvetlenül a sejt működésébe nyúlnak bele, és hosszabb-rövidebb vegetatív szakasz (aminek a pontos funkciója még nem teljesen tisztázott) után a sejttel magával gyárttat vírus-példányokat.
Amiről szó van, hogy a Covid *esetleg* összefüggésbe hozható a priontermeléssel. Kerülném a hipotézis szót is, a hipotézis egy elég sok bizonyítékon nyugvó elmélet. Ez csak feltételezés. És az okozás szót is kerülném (Covid okozza), mert a korreláció NEM jelent ok-okozati összefüggést. Mondok egy random példát. Ugye nem is tudom, mikor kitört a botrány, hogy valamelyik gyógyszer autizmust okoz, mert a bevezetése óta több az autizmus spektrummal diagnosztizált gyermekek száma. Itt valóban kicsi, ámde pozitív korrelációt találtak az új oltás bevezetése és az autizmus spektrum gyakorisága között. Csakhogy, itt jön a nagy DE. A diagnosztikus módszerek addigra fejlődtek egy nagyot, és átírták a diagnosztikus kritériumokat. Nagyjából egy időben azzal, hogy ezt az oltást bevezették. És mód nyílt az autizmusok lényegesen korábban történő észrevételére, és ezért emelkedtek meg az autizmusos esetszámok, nem a gyógyszer miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!