Japánban miért sötétedik korábban nyáron mint nálunk?
Azért mert Japán délebbre van. Az északi sarkon le se megy a Nap nyáron, télen meg nem jön fel. Mert a Föld tengelye ferde.
Japán nagy ország, déli része Alexandra magasságában van, ott a leghosszabb nappal sincs 14 óra. Viszont északi része Varsó magaságában van, ott pedig leghosszabb nap meghaladja a 16 órát. Tehát délen valóban korábban nyugszik a nap, északon viszont később.
Az időzóna tényleg számít, mi az európai szélén vagyunk, és ezért 21 óra előtt kicsivel megy le a nap június végén, Franciaország Atlanti óceáni partjainál viszont 22 óra után kicsivel. Az már valójában a greenwichi időzóna lenne.
Minnél közelebb megyünk az Egyenlítőhöz a Nap annál inkább függőlegesen kel fel, halad az égen és nyugszik le, így a nappalok és éjszakák hossza kb fele-fele a napnak. És év közben sincs ebben jelentős eltérés. Nézd úgy, hogy az Egyenlítőnél a nappal kb mindig 12 óra és az éjszaka is kb mindig 12 óra.
Japán pedig délebbre van mint Magyarország, sőt Magyarország legdélebbi csükénél van Japán legészakibb része. És onnan még délebbre terül el Japán. Itt egy kép, de google mapon is láthatod, hogy Japán közepe is simán azonos magasság Görögország magasságával. A déli területe pedig egyenesen Marokkó és Észak-Afrika magssága.
Érdemes hozzátenni, hogy az EU-ban a közös gazdasági élet miatt beteg az dőszámítás: két természetes időzónányi területnek azonos az időszámítása (gmt+1).
Pl. Debrecenben 19:40 a naplemente időpontja, Sevillában meg 21:10.
Tokióban 18:24 és nem használják a nyári időszámítást.
Debrecenben nyári időszámítás nélkül 18:40 lenne.
Itt van ábrázolva az egész éves napkelte és napnyugta és nézd meg nálunk és az Egyenlítő környékén hogyan alakul. Ha váltogatod a füleket látszik, hogy megy össze és eltűnnek a rövid téli nappalok és a hosszú nyári nappalok is. Ebből talán jól látszik.
Magyarország / Budapest
Japán / Tokyo
Uganda / Kampala
Nyilván nem hiba. :) Kezdjük az elején és lépésről lépésre. Na. 🙂 Nézd előbb ezt a képet, semmi mást, a többivel most ne foglalkozz. Nézd meg rajta egyenként mindet az alábbiakból. Ezen nagyjából az van, ahogy nálunk kel és nyugszik a Nap.
- Mutatja a Nap égi útjának a szögét. Van egy szöge a Nap égi útjának. Nézd meg.
- A Nap égi útjának szöge azonos télen és nyáron is.
- Nyáron hosszabb a nappal és a Nap is hosszabb utat tesz meg az égen.
- Télen rövidebb a nappal és a Nap is rövidebb utat tesz meg az égen.
- A téli és nyári út között van a napéjegyenlőség útja, ott azonosan hosszú a nappal és éjszaka. Ezért a neve "napéjegyenlőség".
- A Nap nem mindig pontosan keleten kel és nem mindig pontosan nyugaton nyugszik. Nézd meg ezt is. Ebből láthatod, hogy miért rövidebbek a téli nappalok és miért hosszabbak a nyáriak.
- Gyakori fogalmak:
téli napforduló - a rövid pálya, legrövidebb nappal
nyári napforduló - a leghosszabb pálya, a leghosszabb nappal
napéjegyenlőség - a középső pálya, azonos a nappal és éjszaka hossza
- A szög az ugye marad télen és nyáron is, csak eltolódik az égen. Ez a szög az Egyenlítőnél függőleges.
- Az Egyenlítőnél is megvan ez a három pálya, de ott függőlegesek és nagyon kis különbségek vannak benne (nem úgy mint nálunk). Itt egy kép az Egyenlítőnél hogyan alakul ugyanez.
Na itt jön az, hogy ez a sáv, ami a téli és nyári Nap égi pálya tartománya az előbbi képeken, ezt ábrázolja időben és órákkal mutatva ez is, de itt az órák miatt hullámzik a sáv szélessége:
Norvégia, Oslo
Magyarország, Budapest
Gabon, Libreville
Itt meg van több kép is és láthatod rajta, hogy az Egyenlítőnél függőleges sávban halad a Nap, míg egyre északabbra meg egyre vízszintesebben. A vízszintes haladásnál van a fél éves nappal és fél éves éjszaka a sarkoknál, amikor nem nyugszik le a Nap fél évig.
Talán ezek után erre még érdemes kitérni: "nálunk miért van egy ugrás a grafikonban?".
A timeanddate.com diagramjain az évet és az órákat mutatja. Nyilván, mutatja az órákat, akkor nálunk például a télinél a sáv korábbi óráknál halad, míg a nyárinál meg későbbi óráknál, így hullámzik. Az Egyenlítőnél meg alig hullámzik.
És talán két érdekes video a Youtube-ról. 🙂 Ami nekünk szoktalan látvány.
Afrikai napkelte. Itt már majdnem függőlegesen kel a Nap. És balra halad, mert az Egyenlítőtől délebbre van.
https://www.youtube.com/watch?v=x2WtG0aXLHE
Napnyugta függőlegesen lefelé az Egyenlítőn.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!