Hogy szökhet meg egy fekete lyuk? Hisz fekete?
Hogy mi...? o.O
Linkelnél kérlek valamilyen forrást? Mert ennek se füle se farka. Ahogy Te is jól érzékeled, a fekete lyukak nem arról híresek, hogy megszöknek.
Ouch. Origo megint alakított... néha egészen meglepődöm rajta, mennyire mélyre képes süllyedni. Pedig régen egész jó kis hírportál volt. Köszi azért a forrást!
Amibe futottál, az egy nettó clickbait, szenzációhajhász cím, tele félrefordításokkal, ami miatt az átlag laikus könnyen aggodalmaskodni kezdhet. Szerencsére azért van benne pár értelmes gondolat is.
Nyugi, nem kell parázni. Lefordítom Neked magyarra.
1) A 'rogue black hole'-okról, másképp - kicsit magyarosabban - kósza, "szökésben" lévő fekete lyukakról eddig is tudtunk. Ebben semmi meglepő nincs. Adott egy fekete lyuk, ami magányosan röpül az űrben a büdös nagy semmiből a büdös nagy semmi felé. Ezek kicsik, ártalmatlanok, max néhány napnyi tömegük van.
2) A sima fekete lyuk, és a szupermasszív fekete lyuk közti különbséget elsősorban a tömeg jelenti. Előbbi pár naptömeg, utóbbmi többmillió (esetenként többmilliárd) napnyi tömegű is lehet. A másik különbség, hogy utóbbiak galaxisok közepén honolnak. Előbbi szinte bárhol előfordulhat.
2) Ami itt meglepő, hogy úgy tűnik, egy "szökésben lévő" szupermasszív fekete lyukat detektáltak.
3) Ki kell emelni, ez még nincs megerősítve, szóval lehet, hogy valami más van ott. Bár tény, hogy az eddigi megfigyelések erre utalnak, de MÉG NEM TUTI.
4) Irgalmatlanul messze van tőlünk (többmilliárd fényévnyire), szóval parázni nem kell. Ez, ha így van, csak egy bizonyíték arra, hogy a galaxisok közepén lévő szupermasszív fekete lyukak úgy tűnik, néha elhagyják a helyüket.
5) A cikk végén írnak arról, ez hogyan lehetséges. Ezek persze találgatások, ami nem csoda, hisz vadonatúj megfigyelésről van szó. Nem lehet 100%-os, tudományosan megalapozott bizonyossággal kijelenteni, hogy x és y ok miatt van, ha még egyelőre az sem biztos, hogy tényleg "szökésben lévő" szupermasszív fekete lyukról beszélünk.
6) Az tudott, hogy ha fogsz három, közel azonos tömegű testet, és egymáshoz relatíve közel elkezded keringtetni őket, akkor előbb-utóbb az egyik parittyaszerűen ki fog repülni a rendszerből, mivel nem képesek stabil keringési pályára állni egymás körül.
7) Ezt a már meglévő tudást alapul véve gondolják, hogy a jelenség oka az, hogy három szupermasszív fekete lyuk közeledhetett egymáshoz, míg végül az egyik kirepült az otthonából (a galaxisából). A tömegéből adódóan pedig magával hurcolt egy rakás csillagot.
Bocsi a hosszú válasz miatt, igyekeztem közérthető lenni. Remélem, így már világos, miről van itt szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!