Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség az egyenlet,...

Mi a különbség az egyenlet, és a függvény között?

Figyelt kérdés

A függvény valamilyen rendezett egyenlet? Az értelmezési tartományuk, és az érték készletük miben különbözik?


Az f(x) maga mit jelent? A függvény mije?


Az f(4) függvény, adott értékkel, miben nevezhető másnak?


Létezik többismeretlenes függvény? Vagy függvényrendszer?


2023. ápr. 8. 13:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
72%

Alapvető különbség, hogy az egyenletnél az x helyére csak azok a a számok írhatóak, amik igazzá teszik az egyenletet, míg függvény esetén x helyére bármilyen szám írható (ami a megadott értelmezési tartományban benne van).


A f(x) több dolgot is jelenthet. Lehet csak a neve a függvénynek, amiben azt is megmutatjuk, hogy a függvény ismeretlene az x. De jelöli az általában vett függvényértéket is.


Az f(4) azt mutatja meg, hogy ha a függvény változójába (ami általában x) 4-et írunk, akkor milyen értéket kapunk (feltéve, hogy a függvény az x=4 helyen értelmezve van)


Létezik többismeretlenes (pontosabban többváltozós) függvény, például az f(x;y) = x*y egy kétváltozós függvény. Ez a függvény sík koordináta-rendszerben nem ábrázolható, ehhez már térbeli koordináta-rendszerre van szükség.


Függvényrendszerek is léteznek, azokról azonban a tudásom eléggé korlátolt. Amennyire én tudom, a függvényrendszerek úgy alakulnak, hogy egy adott függvénybe belehelyezünk egy úgynevezett paramétert, és a paramétert változtatva kapunk különféle függvényeket.

2023. ápr. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az egyenletet onnan ismered fel, hogy van valahol a közepe felé egy egyenlőségjel benne. Az egyenlet mindkét oldala egy-egy függvény, amelyek egyenlő értéket képviselnek (ezért van köztük az egyenlőségjel).

Az f(x) a függvények normál jelölési módja. Tehát ha azt látod, hogy f(x)=(akármi), akkor tudod, hogy az (akármi) az egy függvény.

2023. ápr. 8. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Az egyenlet két függvény, akkor hogyan lehet egyenletet jelölni koordináta rendszerben?


Akkor olyankor két függvény van jelölve?


Ha két függvény egyenlő, akkor milyen kapcsolat van közöttük? Mármint lehet két különböző függvény egyenlő?

2023. ápr. 8. 14:48
 4/12 anonim ***** válasza:

Az egyenlet két oldala értelmezhető függvényként. Ilyenkor ábrázolható a kettő egy koordináta-rendszerben, és ha ez megvan, akkor különféle tulajdonságokat tudunk leolvasni, mint például hol metszi egymást (ezekből a metszéspontokból olvashatóak ki az egyenlet megoldásai), melyik mikor van melyik fölött (ezzel a relációkat, vagyis az egyenlőtlenségek megoldásait tudjuk megadni).


Ha két függvény egyenlő, akkor tetszőleges számot beírva x helyére a két függvény ugyanazt az értéket fogja kiadni arra a számra.

Nem tudom, mit értesz "különböző" függvény alatt, de egy függvény felírható több módon is. Klasszikus példa (mindkét függvény a valós számok halmazán értelmezve):

f(x) = |x|

g(x) = gyök(x^2)


Ha megnézzük a két függvényt, hogy mikor milyen értéket vesznek fel, akkor azt láthatjuk, hogy adott számra mindig ugyanazt kapjuk eredményül, vagyis az |x|=gyök(x^2) egyenletnek minden valós szám megoldása, következésképp f(x)=g(x).

2023. ápr. 8. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A függvény egy tág fogalom. Vannak például szám-szám függvények, vannak geometriai transzformációk, és vannak logikai függvények is. Vannak függvények, amelyek egy gráf éleihez színeket rendelnek; van, ami síkidomokhoz hozzárendeli a területét vagy a kerületét; van, ami emberekhez hozzárendeli a lakóhelyét. Lényege, hogy egy halmaz elemeihez egyértelműen hozzárendeli egy halmaz elemeit, ami lehet ugyanaz a halmaz, de egy másik halmaz is.

Az egyenletek speciális függvények, a logikai függvények közé tartoznak, amelyek értelmezési tartományuk elemeihez hozzárendelik az igaz, hamis értékek valamelyikét. A megoldások éppen azok az elemek, amelyekhez az egyenlet az igaz értéket rendeli. Belőlük áll az egyenlet igazhalmaza. Az értelmezési tartomány többi eleme nem megoldás, de behelyettesíthető, és az egyenlet állítását hamissá teszi. Belőlük áll az egyenlet hamishalmaza. Lehetnek az alaphalmaznak olyan elemei is, amelyek nem elemei az egyenlet értelmezési tartományának, ezek be sem helyettesíthetők, mert értelmetlenné teszik egyik vagy másik oldalt, így az egyenlet nem rendel hozzájuk igazságértéket. Ezeket kikötésekkel lehet megtalálni.

2023. ápr. 8. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Ha egy egyenletet ábrázolsz koordinátarendszerben, akkor igen, két függvényt kell felrajzolnod, külön a baloldalt és külön a jobboldalt. Ekkor a megoldások azok a helyek lesznek, ahol a két függvény metszi egymást.
2023. ápr. 8. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Az egyenlet két oldala függvémy. Az egyenlet két oldala egyenlő, akkor a két függvény egyenlő.
2023. ápr. 8. 23:31
 8/12 A kérdező kommentje:
Kör egyenleténél melyik a két oldal, és mi a metszéspont?
2023. ápr. 8. 23:34
 9/12 anonim ***** válasza:
Kör egyenleténél més a helyzet, mivel az nem egy függvény. De függvényt tudsz belőle csinálni (megkötésekkel) úgy, hogy az egyik ismeretlenre rendezed.
2023. ápr. 8. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Érdekes gondolat hogy egy egyenlet megoldása, az nem más, mint két függvény metszéspontjának megkeresése.


példál : x+2 = 3x+4

ahol x = -1 tehát ott metszik egymást.

2023. ápr. 9. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!