Az alföld a Tisza szabályozása és a mocsarak lecsapolása előtt mennyire hasonlított a Louisanai mocsarakra?
Semennyire.
A Bayou nemcsak idoszakosan, hanem allandoan elarasztott terulet, folyodeltak, sos- es brakkvizes mocsarak osszessege. A Tisza artere ezzel szemben csak aradasokkor kerult tenylegesen viz ala, alapvetoen a Tisza mellekagai es kisebb mocsaras teruletek alkottak.
Pont ma néztem az alábbi rövid dokumentumfilmet a témában és olvasgattam a források közül:
https://www.youtube.com/watch?v=LephoBhEts0
Egyszer olvastam egy cikket, hogy volt olyan árvizes időszak amikor az 1800-as években csónakkal el lehetett jutni Szolnoktól Debrecenig úgy, hogy lényegében csak árvízben és mocsáron keresztül eveztél.
Louisiana azért nagyon más növény és állatvilággal rendelkezik, elég jellegzetesen trópusi.
"A Tisza és mellékfolyóinak hajdani árterületei az Alföld jelentős részére kiterjedtek. Az áradások táplálta lápok, mocsarak és rétek hatalmas, egybefüggő vízi élőhelyrendszereket alkottak, melyek mai fejjel szinte elképzelhetetlenül gazdag élővilágnak adtak otthont. Egy részük csak ideiglenesen, a tavaszi hóolvadásokat követően került víz alá. Akadtak azonban olyan állandó vízborítású, többszáz négyzetkilométer kiterjedésű területek is, mint a hajdani Ecsedi-láp, vagy a Kis- és Nagy-Sárrét mocsárvilága."
Térkép a régi áradási területről:
Régi képek:
Egyéb lápok képei ami egy-egy segédlet úgy valahogy, de a vizesebb és szárazabb területek bármelyike ott volt váltakozva.
Itt is vannak régi képek:
És talán egy video magyar lápról, ami pontosabb képed ad, csak ez inkább riport és csak kicsit mutatja be a lápot. De ez olyan tényleg efféle lehetett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!