Mi az oka annak, hogy egy egysejtű amőba túlél egyedül, de egy emberi sejt, pl. immunsejt erre már nem képes?
Figyelt kérdés
2023. márc. 6. 12:23
11/12 anonim válasza:
Nagyon banális oka van, viszont fontos. Egy egysejtű élőlény nem differenciálódik sehova, mindent magának kell megcsinálni. Képes is erre, mert nem differenciálódott, így a funkciói nem javultak más funkciói rovására. Azonban abban a pillanatban, ahogy a többsejtűség megjelenik, megjelenik a differenciálódás: valamelyik sejt például közelebb lesz a tápanyaghoz, valamelyik távolabb, ezért szükség van arra, hogy a külső sejtek valamilyen módon "továbbítani" tudjanak elegendő tápanyagot a beljebb elhelyezkedő sejtek számára. Ez már megfigyelhető akár a sejtfonált alkotó algáknál is. Ahogy a többsejtűség továbbfejlődött, az álszöveteseknél (pl. szivacsok), már egész szép differenciálódás alakult ki. A valódi szövetes állatok abban különböznek álszövetes társaiktól, hogy itt a differenciálódás már többé-kevésbé végleges. Ezért van az, hogy egy emberi sejt nem nagyon bírja egyedül, míg például egy amőba igen.
12/12 anonim válasza:
"az ivarsejtek sem élnek túl sokáig a szervezeten kívül."
A spermiumok valami 72 órát bírnak?
Nem vagyok szakértő, de nem hiszem, hogy egy-egy egysejtű egyed nagyságrendileg tovább élne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!