Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Adott helyszinen, adott...

Adott helyszinen, adott időpontban az éjszakai égbolton minden nap, minden évszakban, ugyan ott vannak a csillagok?

Figyelt kérdés

2023. márc. 1. 05:08
 1/10 anonim ***** válasza:
86%
Ááá... nem
2023. márc. 1. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Nyáron mikor figyelgetek éjszaka, a pl, kisgöncöl rúdja mintha egyszer lejebb máskor feljebb , tehát mintha

Forognánaka a csillagképek , vagy nemjól látom?

2023. márc. 1. 05:17
 3/10 anonim ***** válasza:
89%
Jol latod. Ahogy a nap es a hold mozog napkozben, ugyanugy mozognak a csillagok is. De ez csak latszolagos mert valojaban a fold forog.
2023. márc. 1. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem.

Az ugye köztudott. hogy a Föld forgása miatt a csillagos égbolt elmászik, továbbá a Nap körüli pályán való mozgás során is sorra jönnek elő a csillagképek és váltják egymást.

Azt lehetne viszont mondani, hogy például minden Szilveszter éjfélkor mindig ugyanott álljanak a csillagok egy bizonyos helyről nézve, de nem így van.

Az év hossza nem osztható a nap hosszával, ezért minden évben negyednapot csúszik a kalendárium a szoláris évhez képest, erre van négyévente Február 29.-e betoldva, de maradnak még másodpercek, amelyek minden évben pici csúszást adnak, így 4782 év múlva egy plusz napot ki kell hagyni.

Ezen kívül a Hold hatására a Föld forgástengelye periodikusan picit billeg, 18,6 év időintervallumban, ezt nevezik nutációnak.

[link]

Továbbá ott van még a precesszió, amelyben a Föld ferde forgástengelye 25786 év alatt körbefordul.

[link]

Ezzel az a helyzet állt már most elő, hogy a horoszkóp biztosan butaság, ugyanis a csillagjegyeket az ókorban találták ki, két, háromezer évvel ezelőtt.

Igen ám, de a precesszió miatt már egy teljes csillagképet el van mászva az égbolt a naptárhoz képest. Zavar ebből azért nincs, mert a csillagjós horoszkópkészítők nem olvasnak tudományos munkákat, így nem tudnak erről, a csillagászok meg olvasnak horoszkópokat.

2023. márc. 1. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
60%

csillagászok meg NEM olvasnak horoszkópokat.

bocs

2023. márc. 1. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5 , megfelel?



Ursa Minor

2023. márc. 1. 06:05
 7/10 anonim ***** válasza:
Nincsenek ugyanott. Ahhoz, hogy így legyen,mindennek állnia kéne. De minden mozog. És ami bosszantó, mind másképpen. Így aztán minden pillanatban máshol van, de mivel a szemed nem egyprecíziós műszer,de legfőképpen nincs viszonyítási pont, gyakran úgy érzed, ugyanott látod. Pedig nem.
2023. márc. 1. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Nem. A hold forog a föld körül. De a csillagok rögzítettek. Azok nem mozognak. Amikor úgy latod, hogy mozognak, akkor a te agyaddal van baj.
2023. márc. 1. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:

Inkább úgy mondanám, hogyha csak egy csillagképet akarsz minden évben megnézni a kertedben ugyanakkor és ugyanarra felé nézve, akkor igen, ugyanott megtalálod. Az év közben a csillagképek változnak, vagyis nyáron más látszik, mint télen. Ez a Föld keringése miatt van - de inkább itt egy kép amiből egyből látni miért változnak a csillagképek az év folyamán. Azt nézd rajta, hogy a Föld hol van a pályán - meg azt, hogy egy kijelölt csillag vagy csillagkép merre van - vs a Nap helyzete ami azt jelenti, hogy a Föld Nap felé eső oldalán nappal van és nem látszanak a csillagok.

[link]


A precessziót a kérdésnél inkább további pontosításnak fogd fel, ami csak nagyon hosszú idő alatti eltérést jelent. Igazából nem fogod észrevenni. Lényegében a válasz az, hogy alapvetően igen. Ha az év ugyanazon napján és időpontjában ugyanott ugyanarra nézel, akkor ugyanazt látod.


Bocsi négyes de szerintem ez a kis toldás szükséges a válaszhoz, mert eltájolja magát a kérdezőnk és azért a 4-es válasz megtévesztő lehet neki. Vagy mondjuk úgy ebben a formában az lehet. A precesszió egy nagyon nagy kicsi eltérés évente ami csak egy további pontosítás a kérdésben, csak azért a pontosságból ne csináljunk szélsőséget, mintha a válasz az lenne, hogy "nem". Az azért erős túlzás lenne.


A precesszió egy ~26 000 éves ciklus! Ami 71 évente is csak 1°. Kérdező azt tuti nem fogod észrevenni és felnézhetsz ugyanarra ugyanakkor és ugyanott, és lényegében ugyanazt fogod látni.


A 4-es első linkje persze jó és amúgy ott a rajz mindkettőről és egyből látni belőle mindkettőt, hogy melyik micsoda - P (precesszió) és N (nutáció) jelekkel.


Az ókor is nagyon más... A precessziót ismerték már az ókorban is, időszámításunk előtt is. Az ókori görög Hipparkhosz (Hipparchus) (i.e.190-i.e.120) mint csillagász, matematikus és földrajztudós már ismerte a precesszió nagyjából ~26 000 éves ciklusát. Tőle származik és kiszámolta. Amúgy a magyar wiki linken már a második mondatban ott van. :) Sőt az ókorban a kínaiak is ismerték a precessziót és a Föld gömb alakját, lásd Yu Xi csillagászt.


........

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. márc. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:

" ... tehát mintha forognának a csillagképek, vagy nem jól látom?"


De, jól látod. A csillagok a Föld tengelye mentén elfordulva haladnak az égen, erre használják a Sarkcsillagot, mint tájékozódási csillagot. A Sarkcsillag majdnem a földtengely pontos irányában van és így a Sarkcsillag körül látjuk forogni a csillagokat az éjszaka folyamán. Itt egy gyorsított video.

https://www.youtube.com/watch?v=wLqe-8Aa19U

2023. márc. 1. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!