Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tisztázzuk, hogy az ember...

U. Xorter kérdése:

Tisztázzuk, hogy az ember 2D-ben lát csak két szögből, amiből az agy mélység-effektet csinál, de igazi 3D-ben nem látunk, ugye?

Figyelt kérdés

Egy 2D-s élőlény is 1D-ben látna, ha lenne ilyen, és két szemmel ugyanúgy 1D-ben csak mélységgel. De ez az 1D + mélység nem az a 2D, amiben ő is létezik. Ugyanúgy mi is csak a tér 2D vetületét látjuk + mélység, nem látjuk az egész 3D-s teret. Egy 4D-s élőlény rálátna a mi terünkre valódi 3D-ben, ahogy mi is rálátunk egy papírlap síkjára.

Hogy van ez?



2023. febr. 27. 17:14
 1/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
97%
Ha hülyeséget írok valaki javítson ki, de 2D+mélység az tulajdonképpen 3D, nem? Mármint a mélységet nem csak úgy odaképzeljük hanem kimérhetően ott van, hogy úgy fogalmazzak. Például egy sima papírlapra is lehet mélységet keltő dolgot rajzolni s ha elég ügyes a rajt akkor az agyunk mélységnek fogja érzékelni. Ugyan ez a képernyőn futó játékkal, például. Viszont ez csak vizuális játék, ha megpróbáljuk lemérni, megfogni/ bárhogyan interaktálni vele akkor egyből kiderül ,hogy az egy 2D-s felület. Viszont a valós mélységekkel nincs ez tehát az 3D. Gondolom én. S a 2 szem és azok látóterének egymást fedése adja a mélység “pontos” felmérésének képességét. Egy szemmel meglehet nem tudnád rendesen érzékelni a mélységet, pedig az ugyan úgy ott van. Míg a kétszemű térlátásos lény megáll az asztal szélén addig az egyszemű (vagy más okból térlátás-hiányos) lesétál az asztalról s leesik mert nem érzékelte az asztal széle és a padló közti magasságkülönbséget. Mindkettő ugyan abban a 3D-s világban létezik, csak az egyik azt kicsivel jobban érzékeli.
2023. febr. 27. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
97%
#1 ehhez annyi kiegészítést, hogy a fokuszálás révén egy szemmel is van valamennyi mélységérzékelés (persze jóval korlátozottabb)
2023. febr. 27. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
97%
Pont az említett mélység-effekt jelenti a 3D-t a 2D helyett.
2023. febr. 27. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
23%
Nem igazán értem mit szeretnél. Egy lap ugyan úgy 3D - ben helyezkedik el. Ha 2D ben látnál akkor csak egy vonal érzékelésére volnál képes mivel 2 darab érzékelhető dimenziod van.
2023. febr. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Hát szerintem a két eltérő helyen lévő szemünk adta két sík képből az agyunk készít egy térbeli modellt, ami térben jelenik meg a képzeletünkben. Ha nem így lenne, akkor két síkkép lenne egymás mellett az agyunkban.
2023. febr. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
De, igazi 3D-ben látunk, ha mind a két szemünket használjuk és látunk is jól mind a kettővel.
2023. febr. 28. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"Egy szemmel meglehet nem tudnád rendesen érzékelni a mélységet, pedig az ugyan úgy ott van. Míg a kétszemű térlátásos lény megáll az asztal szélén addig az egyszemű (vagy más okból térlátás-hiányos) lesétál az asztalról s leesik mert nem érzékelte az asztal széle és a padló közti magasságkülönbséget."


Legyen az a lény én magam, egyik szemet leragasszák. Azt egy szemmel láthatom csak. Olyan helyre visznek amit előtte sosem láttam, nem tudtam róla. Ami legyen egy óriás asztal egy óriás szobában az asztal tetejére tesznek. Nem reális, hogy (természetesen nem sötétben) egy szemmel ne bírnám felmérni, hogy meddig mehetek, hogy ne essek le. Az egy szemmel látásom lévén felmérném, ha a széle közelében vagyok.


"#1 ehhez annyi kiegészítést, hogy a fokuszálás révén egy szemmel is van valamennyi mélységérzékelés (persze jóval korlátozottabb)"


"De, igazi 3D-ben látunk, ha mind a két szemünket használjuk és látunk is jól mind a kettővel."


Ez csak részben igaz. Az a mélységérzékelés nem biztos hogy valid. Lásd például a tükör, abban is tudsz fókuszálni mintha tényleg messzebbi és közelebbi dolgok lennének egy tükrön belüli 3D-s valóságban. A tükör úgy veri vissza a fényt, hogy ezt a látszatot kelti, közben az csak 2D-s (,ha nagyon precíz akarok lenni, az is 3D-s,hiszen van a tükörlapnak nem nulla vastagsága és van felületi érdessége, de nem az a 3D mint amilyen látszatot kelt a tükröződésből adódóan). Példa még a hologramos képek, melyek úgy verik vissza a fényt a (közel) sík felületről, mintha azon belül térbeli kiterjedésű objektum lenne, az hogy ez mennyire realisztikus az most részletkérdés. A 3D-s mozi esetében ott igaz, hogy egy szemmel nincs meg az a 3D-s hatás, mert szemüveggel kell nézni melyek az egyik szemünk előtt horizontális a másikon vertikális fényhullámot ereszt át, így 2 külön képet látsz gyakorlatilag. Igaz hogy ez nem olyan "igazi" 3D-s hatás, például ha a tested mozgatod jobbra-balra akkor a látszólag a vászonból kinyúló objektum egésszen közelnek tűnő része ugyanúgy mozog mint a távolnak látszó része, ezzel lerombolva az illúziót. A fókuszálás se működik. Ez azonban technika kérdése, akár mint egy tükör olyan realisztikusan lehetne kijelző ami 3D-s hatást kelt. Ehhez az kéne, hogy egyrészt spec. kamerával ill. kamerarendszerrel vagy felvenni és ilyen kijelzőn visszajátszani, vagy mesterségesen generálni ilyen 3D-s videót. A kijelző által kisugárzott fényhullámoknak pedig megfelelően a lehetséges megfigyelők helyeinek függvényében kell kisugároznia, akár ahogy a tükör is csinálja, csak ez nem visszavert fény lenne.


Esetünkben többek között még ott van a hang is, de most ebbe nem megyek bele.


"Egy 2D-s élőlény is 1D-ben látna, ha lenne ilyen, és két szemmel ugyanúgy 1D-ben csak mélységgel."


Végül is igen. Jobban belegondolva viszont az már külön elemzést igényelne, hogy így mennyi képi információval rendelkezne ezt hogy lehet a leghatékonyabban feldolgozni, milyen alakú szem lenne az aktuális, meg nem feltéltlen 2 szem lenne az optimális. Hogy kéne leképezni az 1D-s képi információt. Egyetlen kör alakú szem tűnik legoptimálissabbnak rá, az egész lény egyetlen ilyen szem lenne, ezen belül az agy. Táplálkozni is kell stb. . Ez viszont már ront az legoptimálisabb szem alakon, ha nem lehet végig körbe szem. Ha szájától a végbeléig emésztőrendszere van az gyakorlatilag kettévágná a lényt, egésszen másmilyen lény lenne mint mi vagyunk meg mint amit ismerünk bármilyen élőlényt.


"Ugyanúgy mi is csak a tér 2D vetületét látjuk + mélység, nem látjuk az egész 3D-s teret."

A kapott 2D-s vetületből gyakorlatilag kijön ilyen mélység, ami 3D-s koordinálta függő 2D-s vetület gyakorlatilag. A mélységet alá lehet hamisítani, lásd feljebb (pl tükör, hologrammos kép).


"Egy 4D-s élőlény rálátna a mi terünkre valódi 3D-ben, ahogy mi is rálátunk egy papírlap síkjára."


Ha lenne ilyen akkor igen. Első megközelítésben egy kockának minden oldalát látná egyszerre. Látná a hűtőbe, hogy tényleg lekapcsolódik e a lámpba ha becsukod az ajtaját. A testünknek látná a belső szerkezetét is, a belső szerveinket is, még egy kőtömbnek is a belső tömör kő struktúráját is látná.

Persze ez akkor lenne így, ha a fénynek olyan hullámhosszát is látná amit mi nem és az adott anyagban olyan hullámhosszú fény terjedne is, hiszen bennünk is, akár egy kőtömb belsejében is sötét van, legalábbis olyan hullámhosszon amit látunk. A rádióhullám áthatol például, de az elég rossz felbontású képet ad. Tovább menve egyáltalán akkor látna, ha a fény 4D-ben terjedne. A fényterjedés csillapodása a távolság négyzetével arányosan csökken. A gömbszimmetrikusan terjedő fénymennyiség (ha nincs akadály ami csillapítaná) az állandó, csak egyre nagyobb gömbfelületen oszlik el ugyannyi fénymennyiség. Így egység felületre jutó fénymennyiség csökken a távolság négyzetével arányosan.

2023. febr. 28. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!