Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a két törvény jelentésében...

Ez a két törvény jelentésében ugyanaz?

Figyelt kérdés

Az egyik egyetemi e-tankönyvben azt írják a folyadékelegyek kapcsán, hogy Konovalov I. törvénye így szól: "Az illékonyabb komponens móltörtje a gőzben mindig nagyobb, mint a folyadékban."


A könyv szerint Konovalov II. törvénye pedig ez: "Annak a komponensnek a móltörtje, amelynek növekvő mennyisége az össztenziót növeli, nagyobb a gőzben, mint a folyadékban"


Jól értelmezem, hogy a két törvénynek ugyanaz a jelentése? Hiszen az a komponens, amelyiknek a növekvő mennyisége az össztenziót növeli, az azonosítható az I. törvényben lévő illékonyabb komponenssel.



2023. febr. 19. 16:29
 1/7 anonim ***** válasza:
77%

"A könyv szerint Konovalov II. törvénye pedig"

Valami sajtóhiba lehet a könyvedben. Konovalov II. törvénye az azeotrópos elegyekre vonatkozik, amely szerint az azeotrópos összetételű folyadékelegyek változatlan összetétellel párolognak. Azaz a gőztér és folyadék fázis összetétele megegyezik.

2023. febr. 20. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Azt én is észrevettem, hogy bizonyos könyvekben össze vannak cserélve a törvények. Másik eltérés ami előfordul, hogy bizonyos könyvek csak Konovalov I. és II. törvényét ismerik, más kiadványok viszont leírják Konovalov III. törvényét is. Szóval teljes a kavarodás.

Most azonban, a kérdésem erejéig vegyük úgy, hogy az Konovalov I. és II. törvénye, amit leírtam.

2023. febr. 20. 19:42
 3/7 anonim ***** válasza:

Amit a könyved az első törvényeként ír le, az a Konovalov I.

Amit a könyved a második törvénynek vél, az egy értelmetlen mondat. Vagy fordítási hiba, vagy egy-két szó kimaradt belőle. De az is a Konovalov I-et akarná elmagyarázni, csak sikertelenül.

A Konovalov II-t az #1 válaszoló helyesen leírta.

Konovalov III nincsen.

2023. febr. 21. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Mire alapozod azt, hogy az egy értelmetlen mondat? Többször átolvastam, és véleményem szerint értelmes, kerek mondat, bár meg lehetett volna fogalmazni jobban is.

Mire alapozod azt, hogy Konovalov III. nincsen?

2023. febr. 21. 19:55
 5/7 anonim ***** válasza:

Nézd, kémiai törvényeknek vagy szabályoknak azokat a kijelentéseket nevezzük, amelyek egyértelműen kifejeznek valamit azok számára, akik az alapokkal tisztában vannak. Ha ez egy személy nevéhez fűződik, akkor erről úgy beszélünk, ahogy ő mondta.

Ilyen a Konovalov I amely azt mondja, hogy többkomponensű kétfázisú rendszer esetén a gőz az illékonyabb komponensekben dúsabb, mint a folyadékfázis. Azaz az illékony komponensek moltörtje a gőzfázisban nagyobb.

Ezt az általad értelmesnek tartott, de énáltalam hiányosnak vélt mondatszerkezetbe úgy tudom átfogalmazni, hogy: többkomponensű kétfázisú rendszer esetén a gőz abban a komponensben dúsabb, amelyik hozzáadása AZ ELEGYHEZ növeli az összes gőznyomást. Így értelmes számomra a mondat, és ez Konovalov I szabálya, vagy törvénye (még mindig) és nem Konovalov II.

A Konovalov II úgy szól, hogy kétkomponensű kétfázisú rendszerben a gőznyomásgörbe szélsőérték pontjain a folyadék és gázfázis összetétele azonos. Egyszerűbben megfogalmazva: az azeotrópos elegyek változatlan összetétellel párolognak.

Ennyit mondott Konovalov.

Az a tény, hogy egyesek a Gibbs–Duhem egyenletből kiindulva különböző levezetésekre jutnak, és minden lehetőséget végigvizsgálva az eredményeket különböző Konovalov törvényekként interpretálják, nem tudom támogatni. Aki a tudománytörténetet ismeri, tudja mint mondott Konovalov. Ezért mondom, hogy nincs Konovalov III. A lentebbi linken látható görbékből kiindulva te magad is több "Konovalov törvényt" lennél képes megfogalmazni. De ha Konovalov azt éppen nem mondta, amilyen eredményre, te jutsz a levezetés során, ha minden esetet végig-veszel, akkor ne nevezzük már Konovalov szabálynak, vagy Konovalov törvénynek, jó?

[link]

2023. febr. 22. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm az indoklásod.

Nos, én már hozzá vagyok szokva, hogy nem pontosan úgy hangzanak az 1-1 személy nevéhez köthető szabályok, ahogyan azt eredetileg ők kijelentették vagy leírták. Még Einstein legtöbbet idézett egyenlete (e=mc2) sem pont ebben a formában lett papírra vetve, tudtommal.

Szóval engem nem zavar, de elfogadom és megértem, hogy másokat igen. Engem személy szerint inkább az zavar, hogy nem egységes a hazai irodalom ebben a tekintetben. Az angol nyelvűt még nem néztem.

2023. febr. 22. 17:35
 7/7 anonim ***** válasza:
Bár a két törvény hasonlóan hangzik és kapcsolódnak egymáshoz, nem jelentik ugyanazt a dolgot. Az I. törvény arra vonatkozik, hogy az illékonyabb komponens (ami az elegyben a könnyebben gőzölő anyag) móltörtje a gőzben nagyobb, mint a folyadékban, míg a II. törvény az össztenziót és a komponensek mennyiségének hatását vizsgálja. Ez utóbbi azt mondja ki, hogy az azonos mennyiségű komponens gőzben való móltörtje nagyobb lesz, ha az össztenzió nő. Tehát míg az I. törvény csak az illékonyabb komponensre vonatkozik, addig a II. törvény általánosabb és a komponensek összességére vonatkozik. Tehát a két törvény nem ugyanazt jelentik.
2023. febr. 22. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!