Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Földrengést miért kísérik...

Földrengést miért kísérik utórengések?

Figyelt kérdés
Hétköznapi logikám szerint amikor vmi lassú nyomulás során elpattan, akkor elfoglal egy az addiginál jelentősen relaxáltabb helyzetet, és azt várnánk, jó darabig nem fog újra pattanásig feszülni. De ennek a tapasztalat ellentmond a földrengéseknél.

2023. febr. 13. 20:05
 1/7 A kérdező kommentje:
Lehet analógia az utórengések és aközött, amikor ráfutásos balesetnél az utána érkezők sorra ráfutnak? (De ott nem mechanikai kapcsolat van, hanem emberi reakcióidő.)
2023. febr. 13. 20:09
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Nagyjából:

Megcsúszik egy réteg, ez újabb feszültséget kelt a rétegekben, amelyek újra és ójra megcsúszhatnak.


Bár többnyire az első rengés a legnagyobb, de a fentiek alapján kisebb rengés is kiválthat nagyobbat.

2023. febr. 13. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A rengés után olyan pontokon kapaszkodnak össze a rétegek, amelyek idáig nem voltak feszültség alatt.

Értelemszerűen addig lesz nyugalom, amíg bírják... ha már nem, akkor jön az újabb rengés.

Persze ez legtöbbször már kisebb az előzőnél.

2023. febr. 13. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Gondolj arra, amikor egy jót nyújtózol. Általában ez nem egyetlen nagy mozdulat, még utána is jól esik igazgatni a végtagokat, felvenni egy új testhelyzetet. A rengés sem azonnal állítja be a megfelelő “pózt”, nem feltétlenül oldódik ki egyszerre minden feszültség, illetve az új helyzetben újak is keletkeznek. Így még “igazít” rajta párat a földtani közeg.
2023. febr. 13. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tehát kb. arról van szó, hogy elpattanás után nem az egyensúlyi helyzetig lendülnek a tömegek, hanem egy az azon túli holtpontig, ahol a súrlódás megakasztja, de a legkisebb továbbmozgás ezt a súrlódásos kapcsolatot feloldja, és megindul visszafelé.. és így tovább?

Azt gondolnám, ha a gyűrődő tömeg így előbbrelendül a kelleténél, akkor megáll egy holtponton, ott kialakul egy tapadási súrlódás, ami viszont további lassú előregyűrődésre pont hogy csökkenő erejű, amíg kellő mértékű előrenyomulásnál meg nem ismétlődik az egész eddigi koreográfia. De lehet, én most egy gumitalp akadozó csúszásának modelljében gondolkodom, a kőzettömegek közti kapcsolatok pedig ennél sokkal szerteágazóbbak, és ezért követi a főrengést még sok apró helyezkedés, aztán emberemlékezetig az adott helyszínen semmi nem történik újból. Nyilván megvan a maga logikája, csak más, mint amit apró, egyszerű tárgyaknál látunk.

Köszönöm a válaszokat!

2023. febr. 13. 20:58
 6/7 anonim ***** válasza:
82%
Afrika közeledik és nem fogja egy ideig abbahagyni
2023. febr. 14. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Elöször van egy nagy mozgás, ami mint egy inga, nem áll meg középen, hanem ujabb energia gyűlik össze egy másik helyzetben, némi veszteséggel. És aztán vissza, és így egy lassan akár napok alatt csillapodó rugalmas ide-oda mozgás lehet. Mert 100 km nagyságrendben, a szikla a kő is rugalmas. Szóval itt szerintem mozgási energia is van, rugalmas energia is van, és ezek egy darabig veszteséggel ide-oda alakulnak egymásba. Plusz kiválthanak ujabb független rengéseket. Örület mi lehet a földben, ahol 1000 köbkilométernyi nagyságrendben sziklák mozognak, vagy képlékeny állapotban áramlanak a hő hatásara.
2023. febr. 14. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!