Tényleg aggódjunk hogy 2025-ben napkitörés lesz és világvége lesz?
1859-ben egy akkora napkitörés történt, hogy a távírók órákon át tudtak az ezer kilométerekre csevegni az energiájából.
[link] enwp.org/Carrington_Event#Telegraphs
Egy ilyen jól hazavágná a mai elektromos hálózatot, számítógépeket, telefonokat,…
[link] livescience.com/carrington-event
[link] adventures.com/blog/carrington-event-biggest-solar-storm/
[link] natureworldnews.com article 52941
…és figyeltek meg ennél milliószor nagyobb, „szupernapkitöréseket” is egyéb, a Naphoz hasonló csillagokon:
[link] DOI:10.1038/nature11063
Egy ilyen már tényleg világvége lenne, bár _talán_ ilyen nem tud történni a mi Napunkkal, mert sokkal kevesebb napfoltja van, mint az említett csillagoknak, de ahogy utánaolvastam, gyanús, hogy nem tudunk eleget a csillagok működéséről ahhoz, hogy kizárhassuk. Az biztos, hogy nem túl valószínű.
[link] nature.com/articles/nature.2012.10653
#7
Igen. Nem esik le. Nem is ég el. Meg nem is jön túl közel a Földhöz. Bővebben kitárgyalva:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
A Naptevékenység 11 éves periódusokban váltakozik a heves és csendes állapot közt (mint egy sinus görbe). Szóval ha emiatt aggódsz, akkor 11 évente aggódhatsz.
Nem, nem kell jobban aggódni, mint bármely más ilyen eseménykor. Egyébként sem igazán tudsz tenni semmit ellene, ha jön, akkor jön.
Probléma akkor van, ha egy CME (coronal mass ejection, vagyis egy komolyabb napkitörés) telibetalál minket - na, akkor jön az olyan sztori, mint a fent linkelt Carrington esemény. Nemhogy áramszolgáltatás nélkül használni tudták a korabeli kütyüket, hanem konkrétan meggyulladtak a kábelek a falakban, kiégtek a távírók. Elképzelhetetlen, egy ilyen mekkora károkat okozna a mai ronggyá elektronyosozott infrastruktúrának. Valószínűleg évekig tartana helyreállítani a károkat.
De egy ilyen esemény sem járna tömeges kihalással, vagy bármivel. Csak baromi kellemetlen lenne, rövid időre visszalökne minket jópár évtizeddel. Nem volna szép.
Szerencsére az ilyen történés kifejezetten ritka - mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy utoljára az 1800-as években történt hasonló.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!