Egy napkitörés okozhat olyan világvégét,mint a Képlet című filmben?
Hosszabban: A legerősebb lehetséges napkitörés kiüthetné az elektromos rendszereinket teljesen.
(Mint pl a Carrington esemány.
)
Hónapokba és évekbe tellene mire mindent visszakapcsol és helyreállít az emberiség.
Vagyis egy ilyen esemény után vagy fél év petróleum lámpával, hűtő, mosógép, tv számítógép telefon és egyebek nélkül telne el a lakosságnak.
Ennél nagyobb katasztrófát a mi csillagunk nem képes okozni jelenleg.
A filmben látható eseményt vagyis hogy minden feléget a sugárzás és még a földalatti bunkerekben is halálos stb... ilyet maximum csillagászati jelenségek képesek okozni.
- Közeli szupernova okozhatna ilyet de jelenleg ilyen nem fenyegeti a földet. A legközelebbi ilyen felrobbanni készülő csillag a Betelgeuse 548 fényévre biztonságos távolságot jelent ettől.
- Gammakitörés (viszonylag közeli). Amikor felrobbanó csillagnak (vagy éppen egy csillagot megevő fekete lyuknak) illetve két ütköző neutroncsillagnak a forgási pólusain lép ki rendkívül erős koncentrált gamma sugárzás csóva.
És a csóva haladási iránya és a föld pályája pont kereszteznék egymást. Na most ez a csóva nagyon nagy távolságokat is meg tud tenni úgy hogy veszélyes marad viszont elég keskeny is. A gamma sugarak kevéssé szóródnak sok 1000 fényévek megtétele után is csak néhányszor 10 földnyi az átmérője.
Tehát igen nagy szerencsétlenség (rendkívül kicsi valószínűség mellett) lenne ha pont eltalálna egy ilyen minket. Viszont a közeli galaxisokból is jöhet ami még veszélyes nem csak a sajátunkból.
- Magnetár vagy pulzár (neutroncsillag) repülne el a föld mellett.
Ez is felégetné a bolygót. És sok más problémát is okozna.
De ennek nagyon kicsi a valószínűsége.
És 2 millió évvel korábban észlelnénk hogy jön.
"másrészt a maximum csak a Föld egy részét kapná telibe."
Rosszul látod. A föld mágneses mezeje kivédi az érkező részecskéket.
A mágneses erővonalak mentén lépnek be a légkörbe és okoznak sarki fényt.
Na igen csak közben az egész mágneses mezőt megrengeti az esemény az erővonalak közt is hullámzás kezdődik.
Ez a mozgásba lendülő mágneses mező generál feszültségeket az azt metsző vezetékekben.
Ennél fogva tök mindegy melyik oldalát kapja el a földnek, az egész földön berezonáló mágneses mező az egész földön kb egyformán generál káros feszültségeket minden vezető tárgyban.
Igen a nappal átellenes oldalon is!
Nyilván a hosszabb vezetőkben (távvezetékekben) ez erősebben jelentkezik a kezedben tartott kanálban pedig nem is érezhetően.
Egyébként nem is a tönkremenetelek okoznák a legnagyobb zűrt hanem hogy vagy az eseménytől hiba miatt szétesik és leáll az egész hálózat.
Vagy az eseményt észlelve maga az emberiség kapcsolná le védendő azt.
De az újraindítás baromi nehéz.
Egyrészt a fogyasztók mint terhelések továbbra is rajta lógnak a hálózaton.
Ezeket először le kell választani, mert egy erőmű teljesítményét ha rákapcsolod akkor túlterheled az erőművet. (Azonnal lecsapná a biztosító berendezéseket ekkora terhelés.)
Továbbá kell egy csúcserőmű ami külső energiaforrás nélkül képes elindulni és tud a többinek szinkront adni. Mivel csak tökéletes fázishelyesen kapcsolhatók össze erőművek teljesítményei.
(Például Paks nem ilyen! Hiába a legnagyobb termelő! Nem tud magában indulni és nem tud szinkront biztosítani.)
Az 50 Hz -et termelő de egymással fázisszöget bezáró erőművek a közöttük lévő vezetékeken "elégetnék" a teljesítményt. Jelentős fázisszög eltérésnél a vezetékeket is!
Tehát jól megszerkesztett koreográfia mellett elindul egy csúcserőmű szinkront és energiát biztosítva a többinek. És amikor ezek elindultak közben már szakaszolva el kell kezdeni visszakapcsolgatni a fogyasztókat kisebb nagyobb tömbökben hogy legyen ami fel is veszi a megtermelt energiákat.
Na most ezt akár könnyű is lehet eljátszani ha pl egy szomszédos ország be tud segíteni energiával és szinkronnal is. Merthogy az országok közt is meg kell ezt tenni!
De ha minden energiatermelés le lett állítva az egész földön, mert észlelték az eseményt utána nagyon nehéz lesz újra elindulni úgy hogy komplett földrészekre pl Európára kell ilyen "koreográfiát" elkészíteni mindezt úgy hogy nincs telekommunikáció!
Mert a műholdak jó eséllyel mind megsültek.
Idelent meg nincs áram se telefonhoz se rádióhoz.
Hogy szólsz át a szomszédos országba hogy na most kapcsold be ezt meg azt.
Vagy szimplán hogy beszéled meg hogy mondjuk Ausztria indul majd el előbb és mi majd róluk szinkronizálódunk.
Bónusz hogy mivel a telekommunikáció nem működik a fogyasztók ezt megelőző leválasztásait is mind manuálisan kell megtenni sőt a visszakapcsolásukat is. Tehát majd valakinek ott kell állnia és ha valahogy értesíted akkor kapcsol kézzel.
Remélem sikerült vázolnom a dolog nehézségeit és hogy miért tarthat hetekig vagy akár hónapokig amíg mindenütt lesz ismét áram.
Egy ilyen gigászi blackout -ot nem is olyan könnyű visszacsinálni.
Mondjuk azért Csernobil 2 nem lenne egyikből sem ott működés közben szállt el.
Itt meg feltételezzük hogy van annyi eszük ha megkapják a riasztást az eseményről akkor leállítják és elkezdik a hűtést. Hogy ne működés közben szálljon el.
Talán a Fukushima -ihoz hasonlatossá válna a legtöbb.
A radioaktív anyagok ezek közül is a legtöbb esetben is csak a kontainmenten belül szóródnának szét és bent maradnának.
És csak néhány esetben jutna a környezetbe is kisebb mennyiség.
Bár ez is elég nagy baj.
A több 1000 csernobil hasonmás esetén gyakorlatilag lakhatatlanná válna a föld. Erősen remélem erre azért felkészültek hogy ne így legyen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!