Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan erő, amely a távolsá...

Van olyan erő, amely a távolság függvényében nem négyzetesen, hanem köbösen csökken?

Figyelt kérdés
Az elektromágneses erő nagysága ugyebár négyzetesen csökken a távolság függvényében, ami logikus is, hiszen egy gömbfelszín mentén oszik el ugyanakkora energia. és nagyobb sugárhoz négyzetesen nagyobb gömbfelszín tartozik. Na de van-e olyan erő, ami nem négyzetesen, hanem köbösen csökken?
2023. febr. 7. 10:25
 1/9 MDaniel98 ***** válasza:
26%
Tudtommal nincs, de nem vagyok fizikus, lehet, hogy majd valaki kijavít.
2023. febr. 7. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
A vonzerö, távkapcsolatok atávolság függvényében egyre kevésbé müködnek.
2023. febr. 7. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
63%
Nézz utána, hogy nem-e áll elő ilyen harmadik hatványos jelenség a póluspárok közüli mező kiszórásánál!
2023. febr. 7. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
2023. febr. 7. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
88%
Dipólus erőtere távol a dipólutól 1/r^3-el csökken
2023. febr. 7. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
#5: Köszönöm. És ennek mi a magyarázata, hogy nem csak négyzetesen?
2023. febr. 7. 13:32
 7/9 anonim ***** válasza:
83%
Mivel közel van a pozitív és a negatív töltés, emiatt “leárnyékolják” egymást.
2023. febr. 7. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
83%

#6, nem én vagyok az 5-ös válaszoló, de azért megpróbálok válaszolni.


Ugye az elektromos dipól az az amikor van egy pozitív töltésű és egy negatív töltésű részem, és ezek valamekkora d távolságra vannak egymástól.

Ha az elektromos terére vagyok kíváncsi, mondjuk rá merőlegesen valamilyen x távolságban, akkor úgy tudom kiszámítani, hogy elhelyezek szimmetrikusan az x-y koorináta rendszerben, az y tengelyen egy +q és egy -q töltést (dipólt), a 2 töltés között van d távolság, de ha szimmetrikusan helyezem el az origótól, akkor az origótól (0 ponttól) a +q töltés d/2, míg a -q töltés is d/2 távolságra lesz.


Ugye én rá merőlegesen egy x távolságban vagyok kíváncsi az E elektromos térre, vagyis x távolságra tőle elhelyezek egy pontszerű q próbatöltést, mondjuk ez legyen pozitív.

Ezt a + próbatöltést a dipól +q töltésű része taszítani fogja, míg a -q töltésű része vonzani. Ez a 2 erő ugyanakkora nagyságú, mert a dipól pozitív töltésű része ugyanakkora nagyságú, mint a negatív töltésű része. Ugye a ható erővel párhuzamos a térerősség vektor iránya. A 2 vektor összege lesz az eredő térerősség.

Ha ábrán felrajzolnánk, akkor azt kapnánk, hogy a térerősségek x komponensei ellenkező irányba néznek, de azonos nagyságúak, így ezek kiejtik egymást.

Míg az y komponensük azonos irányú, tehát összeadódnak, vagyis a dipól eredő elektromos tere: Ey = E1y + E2y, ahol ugye E1 és E2 nagysága ugyanaz, vagyis az y komponensük is ugyanakkora lesz, ezáltal:

Ey = 2*E1y


Az E1 = E2 = q/(4π*E0*r^2), ez a ponttöltés elektromos tere.

Az y komponens az E1*sinα

ahol a sinα szög ha lerajzolnánk az nem más mint (d/2)/r, vagyis d/2r


Ez behelyettesítve az E1*sinα-ba:


E1y = q/(4π*E0*r^2)*d/2r


Az eredő térerősség pedig:

E = 2*E1y = 2*q/(4π*E0*r^2)*d/2r = q/(4π*E0*r^2)*d/r = q*d/(4π*E0*r^3)

Létezik olyan fogalom, hogy dipólmomentum vektor, ezt nem fogom most részletezni, de p-vel jelölik, ezzel a dipól elektromos tere:


(p/(4π*E0)) * 1/r^3, a képletből látszik, hogy ahogy távolodunk a dipóltól, úgy a távolság köbével arányosan csökken a hatása

2023. febr. 7. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
#8: Köszönöm a részletes választ.
2023. febr. 7. 21:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!