Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért eszi meg pár állat az...

Miért eszi meg pár állat az utódját?

Figyelt kérdés
Most láttam erről egy videót és érdekelne, hogy milyen okok vannak emögött.

2023. jan. 26. 22:14
 1/4 anonim ***** válasza:
96%
Sok oka van. Elhullott utód esetén pl hogy ne csalja oda a szag a ragadozókat, illetve az anya szervezete hasznosítja a többi utód táplálása és a saját életben maradására. Vitamin és ásványi anyag hiány, stressz, kannibalizmus..
2023. jan. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
74%
A legfobb oka a tulszaporodas gatolasa, evolucios mechanizmus. Taplaleknak tekinti a sajat utodjait, ha taplalekszegennye vagy szukosse valik a kornyezete.
2023. jan. 26. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A fajfenntartás több módon biztosítható.

A legegyszerűbb válasz a kérdésedre a halak szaporodásának a figyelembe vétele.

A ponty olyan módon gondoskodik a fajfenntartásról, hogy rengeteg ikrát rak le és azokból hatalmas mennyiségű utódja keletkezik, amelyeket pusztít az egész élővilág, még saját maguk is az ívó szülők, itt a jut is, marad is elv érvényesül, mert az sem lenne jó, ha minden utódja minden ívó párnak megmaradna, hiszen irtózatos lenne a szaporodás, így az erősebb, ügyesebb és szerencsésebb kis pontyok maradhatnak csak életben.

Léteznek viszont ivadékgondozó halak. Ezeknek már kevesebb az utódja, éppen a gondoskodás miatt felesleges a sok kishal. A bölcsőszájú diszkoszhal több módon is gondoskodik utódairól, a bőréről egyfajta váladékot csipegethetnek, szinte 'szoptatja' így őket és veszély esetén a szülő szájában kereshetnek menedéket az apró halacskák.

Aztán ott vannak az elevenszülők. Ezek is halak, így valójában ikrákból szaporodnak, csakhogy olyan fejlett az ivadékgondozás, hogy az ikra eleve egy költőtáskába kerül és kikelésük után egy darabig ott is fejlődnek, így világra jövetelük után már teljesen kifejlett utódokról beszélhetünk, azzal a különbséggel csak, hogy nagyon kicsik a világra jött halak, például a guppik. Ezeknek a száma a legkisebb, hiszen óriási sanszot kaptak Ekkor az evolúciós törvények lépnek életbe, a szülő megtette a magáét, onnantól a kishal már tápláléknak számít neki, mert mindent megkapott a továbbéléshez, a többi már rajta múlik.

A természet egyensúly kialakítására törekszik, hogy legyen elegendő utód, de túl se szaporodjanak, mert akkor az az élőhely rovására megy és a szelektálást úgy intézi, hogy a legjobb genetikai adottsággal rendelkező utód maradhasson csak életben, ez által a fajta degenerálódása is elkerülhető.

Mindez kegyetlennek tűnhet, de ahogy mondani szokták: C'est La Vie (ilyen az élet)

2023. jan. 27. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
2023. jan. 27. 06:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!