Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a kép igaz? Micsoda véletle...

Ez a kép igaz? Micsoda véletlen nem?

Figyelt kérdés
[link]

2023. jan. 24. 06:22
1 2
 11/13 TappancsMancs ***** válasza:
54%

Vannak ilyen matematikai és csillagászati dolgok, de szerintem pont az egyik, hogy majdhogynem erre és ilyenekre szűkítik le a történelem kutatást. Ezek inkább mellékesek. Amúgy nagyon jó matematikusaik és csillagászaik voltak, a maiakhoz simán mérhetőek. A naptáruk is 365 napos volt. És abban jobb volt az övék, hogy nem eltérő hosszúságú hónapjaik voltak, ami beláthatjuk, hogy nem igazán praktikus. Az egyiptomi év három évszakból állt, persze ott valóban annyi évszak volt tapasztalható, mint ahogy ma is a Föld egyes területein szintén három évszakot használnak.


Az egyiptomiak volt egy évben 3db 120 napos évszakja, ami 360 nap és jött hozzá plusz 5 nap szökőnap. Meg is van a 365 napjuk. Mindhárom évszakuk 4db 30 napos hónapból állt, így egy évben volt 12 hónapjuk. Egy hónapot meg 3db 10 napos hétre osztottak. Nagyon jó felosztás a mi változó hónaphosszainkhoz képest és ahhoz képest, hogy a heteink is összevissza jönnek ki a hónapokban. Inkább tűnik úgy, hogy jól csinálták.


Tehát így nézett ki a naptárjuk:

1 év = 365 nap = 3 évszak = 12 hónap + a szökőnapok számítása

1 évszak = 120 nap = 4 hónap

1 hónap = 30 nap = 3 hét

1 hét = 10 nap


Őszintén szólva jobb felosztás mint amit ma használunk. :)


A piramisnál meg kicsit mellette jön ki a pontos koordináta, de globál méretekben nem rossz. Bár ez szerintem mellékes inkább. Amúgy a métert is úgy találták ki, hogy a Föld kerületéhez igazították és az egész metrikus rendszer mértékegységei is egymással párhuzamosan vannak kitalálva, mert nyilvánvaló és ami érdekes, hogy össze is lehet egyeztetni ezeket. Amit a természet már elvégzett de számarányokra is oszthatók. Inkább jó megfigyelés és matek és csillagászat kérdése, némi logikával együtt.


1 méter = a Föld kezdő délkörén mért kerület 1/40 000 000 (negyvenmilliomod) részével.

Így határozták meg: [link] Aztán a méterhez viszonyul a liter és kg is, és a többi is. A természet úgy tűnik ilyen arányokban kifejezhető, ezt mutatja a metrikus mértékegység rendszer is.


A piramisnál ez az egyezés akár lehet egy számarányos többszörös megfigyelés következménye, ami az ugyanígy kitalált metrikushoz szintén hasonlítani fog. De szerintem tényleg nem ez a fontos és akár a természet jó megfigyeléséből következhet a hasonló érték.


Az egyiptomiak i.e. 2900-ban már szabványosan rögzítették a könyök méret hosszát, amit Európában csak az 1700-as években tettek meg. Az annyi minthogy az egyiptomiak több mint 4500 évvel Európa előtt szabványosították a hosszmértéküket. Hát az azért nem olyan rossz.

2023. jan. 24. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Az a korábbi kérdés tőlem származik és már ott is csak TappancsMancs tudott értékelhető választ adni. Nevetségesek az ilyen Mojjo félék, akik ha nem tudnak másba belekötni, akkor belekötnek abba, hogy az x. tizedesjegy nem stimmel. És még az is lehet, hogy az építés időszakában stimmelt is, hisz létezik lemeztektonika.
2023. márc. 18. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 TappancsMancs ***** válasza:

Az ilyen témákkal az a gond, hogy az emberek szélsőségekben hajlamosak gondolkodni, végletekben, ha így érthetőbb. Egy piramis témánál ez abból áll, hogy vagy ufo és repülő piramis rajzait fogadják el, vagy ugyanazt cáfolva lényegtelennek tartják az ókori Egyiptom témát. Talán felismerik az említett két végletet... talán. Másik ludas a témában az oktatás, ami jellegében is kb semmi, egy bizonyos válogatás, bizonyos módon tálalva és nem a tényleges történelem. Ez rányomja a bélyegét a későbbi ismeret bővítésre is. Tovább nehezíti az ilyne témákat, hogy összekeverik és azonosítják az ezoteriát néhány egyébként történelmi kutatási területtel.


Valószínűleg az itt elhangzottakon átsiklanak... A tévképzeteken kellene túllépni ami a továbbhaladás egyébkénti alapfeltétele amúgy is (bár mindkét nézetszélsőség képviselőinek) és a történelem téma telis tele van ilyenekkel, és nem vicc, gondolom van aki erre csak néz, hogy ugyan már... vagy ki tudja.


Közben egyébként a régészet és történelemkutatás már bevont minden modern kutatási lehetőséget, és felhasználnak rengeteg más szakmákból átvett vizsgálatokat is, (vagyis a régészet és történelemkutatás is interdiszciplináris lett - inkább az idegen szót teszem zárójelbe).


Amúgy a régészetnek és történészetnek is tucatnyi szakága van már és több mint amit szoktak ismerni. Csak néhány példa:


Régészet - wiki:

"A régészet hazánkban is gyakorolt fontos ágai:

- Ősrégészet

- Egyiptomi régészet (egyiptológia)

- Klasszikus régészet (Görögország és Róma)

- Középkori régészet (pl. népvándorlás, a honfoglalás, Árpád-kor)


Vagyis még Magyarországon is szak az egyiptológia például. De van még tényleg sok szakága és mivel hosszú, itt csak a teljesség igénye nélkül: Légirégészet, Víz alatti régészet, Bibliai régészet, Indusztriális (ipari) régészet, Kísérleti régészet, Törvényszéki (igazságügyi) régészet (forensic archeology) - tömegsírok exhumálása, Városi régészet (urban archeology), Etnoarcheológia (kulturális antropológia), Antropológia, Archeobotanika, Archeogenetika, Archeográfia, Archeometallurgia, Archeometria, Archeozoológia, Dendrokronológia, Geoarcheológia, Hidroarcheológia, Numizmatika, Paleobotanika, Paleontológia, Petroarcheológia... A magyar wiki cikk nem említi az Archeoasztronómiát, az angol persze igen. Vagyis bizony van ilyen szakág és kutatás - függetlenül az ezoteriától, mondjuk az más, hogy ezosokat is érdekel az tény, az okés.


A történészetnek is szakágai vannak és néhány példa, részben érdekességnek is. Művészettörténet, Tudománytörténet, Politikatörténet, Vallástörténet, Gazdaságtörténet, Kronológia, Egyháztörténet‎, Jogtörténet, Zenetörténet, Irodalomtörténet, stb. ‎


Vannak bevont segédtudományok is bőven, de a lényeg, hogy sok szakág van, és ma már mind ‎a régészet, mind a történészet is felhasznál bármilyen modern kutatási módszert, például a statisztikát is (érdekességként említve). És ami itt a leglényegesebb az az archeoasztronómia, vagyis ennek tényleg vannak szakértői és nem csak ezoterikus körökben! De bevonnak már drónokat, légifényképezést és még műholdas felvételeket is! Külön szakág a műholdas régészet és nem diézek belőle csak itt van a wiki Archaeoastronomy és nem is rövid cikke: [link]


És simán ott van a Magyar Csillagászati Egyesület oldalán is egy cikk a témában:

Archeoasztronómia

[link]


Linkek érdekességnek esetleg:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2023. márc. 18. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!