Milyen tényezők és körülmények hatására képződne VÍZGŐZ alapú gázburok egy (elméleti) bolygó esetében?
Ez izgalmas... Kicsit kifejtenéd jobban, ha megkérlek? Kellene valamihez.
Nagyon köszi!
Nagyon alap és egyszerű, ne is keress benne semmi különlegességen múlót valamit. A kérdés igazából a sima meteorológiai dolgokon alapszik.
Kell víz valamilyen formában, folyékony, jég, hó. Származás más kérdés, mert az, hogy van a bolygón víz onnantól már mindegy honnan és hogyan van az ott. Meteor vagy a bolygóképződéssel együtt már ott volt, de mindegy. Szóval kell ott legyen a víz valamilyen formában, tavak, folyók, tengerek, óceánok, hó és jég, gleccserek kb.
A légkörbe a víz kb folyamatosan párolog amihez elég a légkör víz felvevő képessége és hőhatás. Ha van csillag ami melegíti a bolygót akkor párolgás lesz és gőz is lesz. Ahogy telítődik a légkör vízfelvevő képességének maximumán, onnantól már nem vesz fel több vizet.
Extra hőnek nyilván a vulkánok jöhetnek szóba, így ha sok a vulkán és a víz is, akkor nagyon páradús lesz az egész légkör. Vagy ha a bolygó csillaga nagyon közel van és extra hőhatást fejt ki a bolygóra, akkor is növekedhet a hőhatás.
Röviden ez a kettő: 1 kell sok víz, 2 kell sok hőhatás.
Arra már nem tudok válaszolni, hogy a földi légkörtől nagyon eltérő légkörnél hogyan alakulhatna, mert itt a nirtogén a fő összetevő és ha más gáz vagy gázok lennének a víz párolgása és víz felvevő kapacitása is akár nagyon más lehet. De ehhez külön fizikai és/vagy kémiai szaktudás kellene, azt nem tudom. :)
Még a légköri nyomás is befolyással van rá, de talán ez neked nem érdekes egy Földhöz hasonló bolygó esetén.
#3
"Ahogy telítődik a légkör vízfelvevő képességének maximumán, onnantól már nem vesz fel több vizet."
Ez azt jelenti, hogy a telítődés lenne az a pont, ami után elkezdődik maga a gőzölgés?
"Ez azt jelenti, hogy a telítődés lenne az a pont, ami után elkezdődik maga a gőzölgés?"
Nem.
A levegőben van mindig valamennyi víz (pára, gőz). A levegő vízfelvevő képesség korlátozott, van egy maximuma.
Ha még "fér bele" víz, és van is víz és hőség, akkor a párolgás megindul a vízfelületről egyből a légkörbe. Vicces hasonlattal élve a kevegő egy "vizespalack" és ha fér bele még víz akkor a hő+víz=párolgás megtöltni a levegőt vízzel amennyi fér bele.
A telítődés az amikor már NEM fér bele több víz. Akkor a páratartalom olyan monjuk, mint a trópusi esőerdőkben vagy egy pálmaházban, vagy egy szaunában. Csurom pára.
- "Ahogy telítődik a légkör vízfelvevő képességének maximumán, onnantól már nem vesz fel több vizet."
- "Ez azt jelenti, hogy a telítődés lenne az a pont, ami után elkezdődik maga a gőzölgés?"
A gőzölgés maga az a folyamat, amikor a vízből a légkörbe kerül a víz párolgás, gőz formájában.
Rétegezve példaként és alapvetően lentről felfelé halad a párolgás:
3. levegő
2. gőz↑
1. vízfelület
#6
És akkor tulajdonképpen a vízgőz alapú gázburokhoz szükséges, hogy meglegyen a telítődés vagy nem feltétlenül?
Jajj ne már :)
A telítődésig fokozatok vannak - kis páratartalom - több páratartalom - sok páratartalom - és végül a maximális a telítődés.
Teli = tele van = nem fér bele több :)
"És akkor tulajdonképpen a vízgőz alapú gázburokhoz szükséges, hogy meglegyen a telítődés vagy nem feltétlenül?"
Nem. Mint a szobai levegőben is van kevés vízpára. A trópusi esőerdők levegőjében meg több pára van. Még több van egy szauna levegőjében, de az már szándékosan kerül bele.
A kérdésedben az elémleti maximum az lehetne - gondolom lehet olyan bolygó - ahol még levegő sincs, sem oxigén sem más gázok, hanem csak a vízgőz a légkör. Feltéve ha a bolygó gravitációja megtartja a vízpárát.
Hogy értsed - amúgy nagyon egyszerű és ne keress benne valami nehezen érthető tudományos valamit - mint egy gőzölgő lábosnál is látod a felszálló vízgőzt. Ahogy ott gőzölög a víz az már egy kb maximálisan telített levegő, de az eloszlik a konya légterében folyamatosan, ahogy felszáll. Így a konyha levegője is elkezd megtelni fokozatosan vízgőzzel és akár az ablakon is megfolyhat a víz emiatt (kicsapódik).
Másik példa: télen a hidegben lehelsz egyet a levegőbe és látod a lehelletedet. Na az is vízpára és az is egyből eloszlik a levegőben.
"És akkor tulajdonképpen a vízgőz alapú gázburokhoz szükséges, hogy meglegyen a telítődés vagy nem feltétlenül?"
Vízgőz alapú, az azt jelenti, hogy a légkör fő összetevője a vízgőz. Lehetnek mellé szennyezők, de a fő összetevő a vízgőz, így aztán telítődésről sincs értelme beszélni.
Igen csak előbb a telítődést ne értse féle. Amúgy ja.
Itt van náhány a természetben előforduló gőzölgés:
Amazonas esőerdő, forró vizű tó:
https://www.youtube.com/watch?v=yRNwHoc7bq0
Yellowstone Nemzeti Park, Egyesül Államok:
(A kilövellő forró víz mellett látható a sok vízgőz is ami a légkörbe kerül.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!