Jelenleg mi a legelfogadottabb modellje az agy szerkezeti és funkcionális mdgosztottságának?
Arra lennék kíváncsi, hogy melyik nézet az alapvetően támogatottabb.
1.) Az agy egészére szükség van minden funkció egyidejű ellátásához, és nincs funkcionális szeparáltság. Mondhatni "ha egy csavart kiveszel akkor az összes alegységre kihat" ezáltal az összes funkció érintett az összes strukturális alegység állapota által.
2.) Az agyat strukturálisan el lehet különíteni bizonyos funkciók szerint is. Röviden: egy terület = egy/néhány konkrét funkció.
Egy terület állapotának változása (sérülés, esetleg teljes hiány) csak egy jól körülhatárolt funkciócsoportra lesz kihatással, de más strukturális területek kifogástalanul ellátják a saját funkcióikat ennek ellenére is.
Esetleg valami harmadik nézet az elfogadott?
A 2-es. Balesetek során elszenvedett részleges agysérülések esetén csak bizonyos funkciók vesznek el, ill. a többi agytevékenység ezekhez a funkciókhoz köthetö részei sérülnek.
Agyvérzésnél is részleges bénulások, beszédkészség elvesztése, stb. történnek általában.
2.
(Annyi kikötéssel, hogy azért egy-egy funkció nem kizárólag egy területhez kötődhet, egy adott terület kiesése más terültek működésére is kihathat.)
Az egyes anatómiailag elkülönülő részek külön funkcióval is bírnak.
Például lehetséges olyan agykárosodás, amikor megmaradnak az egyén régen tanult ismeretei, rövidtávon képes mozgáskészségeket és egyéb tudatosan nem kontrollált adaptációkat elsajátítani, de néhány percnél tovább nem képes tovább emlékezni az új ismeretekre, pl. egy újonnan bemutatott személyt öt perc után már "sohase látta".
Az egyik ilyen híres eset, terápiás célból mesterségesen előidézett agykárosodással:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!