Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mire tippeltek, jó pár évtized...

Mire tippeltek, jó pár évtized múlva, esetleg 100 éven belül sivataggá válik az Alföld egy része (pl. Nagykunság)?

Figyelt kérdés

2023. jan. 2. 09:42
A kérdező szavazást indított:
Igen.
Nem.
12 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
86%
Jó lenne, lehetne tevét tenyészteni végre, meg homokot importálni az európai strandokra. Nálunk forgatnák a Múmia 46-ot...
2023. jan. 2. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 krwkco ***** válasza:
100%
Megfelelő vízgazdálkodással és szárazságtűrő növényekkel meg lehet őrizni a termőtalajt. Az éves csapadékmennyiség meglesz, csak tárolni kell és a száraz időszakokban felhasználni.
2023. jan. 2. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#1 honnantudhatnám


Majd ha elsivatagosodik az alföld akkor indítsunk közös vállalkozást. Te hozod a tevéket, én hozzájuk a nyergeket. Amerre haladnak az üzemanyag árak ez biztos siker lesz.

2023. jan. 2. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem valószínű. Ahogy előttem is írták, az éves csapadékmennyiség nem csökken.

Nézd meg a mediterrán térséget, forró nyarak hónapokig eső nélkül, mégis bőven lennének erdőségeik (de még a szárazabb részeken is mozaikszerű, fás-ligetes növénytakarójuk), ha nem pusztítják le a talajt az ókortól kezdve.

[link]

Nem úgy néz ki, mint egy sivatag. Pedig ahol ez a kép készült, az éves átlagos csapadék 400 mm, a nyári átlagos csapadék pedig csupán 40 mm (és az is nagyrészt még a nyár elejére, júniusra koncentrálódik).

Összehasonlításképp, a 400 mm csapadék még az idei igen száraz évben is megvolt az Alföld nagy részén is, és a száraz forró nyáron is alig volt olyan körzet, ahol 60 mm alatt lett volna a csapadék.

Szolnokon amúgy a nyári átlagos csapadék kb. 190 mm, az éves pedig 520 mm, nálunk a mediterrán éghajlathoz képest fordított a csapadékmenet, inkább a tél szárazabb és a nyár nedvesebb (még ha nyáron gyakran rövid felhőszakadások formájában is jön az eső).

2023. jan. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Benne vagyok! Állandó nagy szél híján pedig a tevékkel majd odébb húzogatjuk a dünéket, megcsináljuk a magyar szaharát. Nagy túristalátványosság lesz.

A nyergeknél majd ügyelj arra, hogy lehessen húst tenni alá, és hátrafele-nyilazáshoz is alkalmas legyen, és kelleni fog nemzetiszín kolbászos-hagymás propelleres bézbózsapka.

2023. jan. 2. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
58%
Igen. Az alföld egy része már most is Köppen klíma bsk, azaz félsivatagos éghajlattípusba sorolható. Még ha a csapadék nem is csökken jelentősen, az átlaghőmérséklet a következő évtizedekben egyre csak növekszik, ami miatt a párolgás is magasabb lesz így egyre könnyebben és nagyobb mértékben tud kialakulni tartós aszály.
2023. jan. 2. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"Igen. Az alföld egy része már most is Köppen klíma bsk, azaz félsivatagos éghajlattípusba sorolható."

Melyik része? A Köppen-osztályozásban a BSk (azaz a hűvös félsivatagi) éghajlat definíciója úgy néz ki, hogy szorozd meg 20-szal az éves középhőmérsékletet és adj hozzá 280-at, ha az éves csapadék több, mint 70 %-a április-szeptember közé esik, vagy 140-et, ha az éves csapadék 30-70 %-a esik április-szeptember közé. És ha az így kapott számot nem éri el az éves csapadék, akkor BSk.

Na most az egész Alföldön (Szegeden, Szolnokon, Debrecenben egyaránt) az éves csapadék kb. 60 %-a hullik le a napos félévben, szóval az Alföld legmelegebb részén jelenleg jellemző 12 °C középhőmérséklettel számolva 12*20+140 = 380 mm alatt számítana félsivataginak az éghajlat. Ehhez a Békés megyei Szerep áll a legközelebb (ott az évi csapadék 421 mm, ez a legszárazabb mérőállomás az országban), de az Alföld legnagyobb részén 500 mm felett van az évi csapadék.

Ehhez képest az egyetlen forrás, ahol BSk-t látok az Alföldön, az ez a térkép:

[link]

mégpedig egy kis körzetet jelöl Szeged közelében, de ezt egy algoritmus számolta különféle interpolációk alapján. Szeged 1991-2020 közti átlagos évi csapadékából (534 mm) kiindulva valószínűleg csak számítási hiba.

Egyébként a Köppen-féle osztályozásban igencsak szerencsétlen a félsivatagos éghajlat definíciója, nagyon durván veszi figyelembe a nyári párolgást, és drasztikusan más kritérium jön ki 69 %, mint 71 % esetén.

Éghajlati osztályozástól függetlenül félsivatagosnak minősített térség egyébként ma is létezik a Kiskunságban, de legfőképp vízgazdálkodási hibák eredménye.

2023. jan. 2. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
*bocs, rosszul emlékeztem, nem Békés megyében van Szerep, hanem Hajdú-Biharban (mondjuk majdnem Békés)
2023. jan. 2. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Facebook: Zöld gerilla. A tájban tartott víz a jó szerintük.
2023. jan. 2. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
Igen, a maradék 93 ezer négyzetkilométerünk kétharmada is egy gyakorlatilag semmire nem használható, elnéptelenedett, kiszáradt pusztaság lesz, ahol semmi nem terem meg, meg lehet dögleni a hőségben és még csak semmi látványosság sincs.
aug. 19. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!