Idővel lehetséges lesz az öregedés lassítása a tudomány segítségével?
Természetesen igen, ez a folyamat már most is jelen van. Nézegess régi fényképeket. Nagymamám úgy nézett ki 16 évesen, mint most a 40-es nők.
Őskorban az átlagéletkor 20 év volt, a középkorban 30, most 70. És az egészség is ehhez igazodik. 40-es nők szülnek, meg öltöznek csitriként, 300 évvel ezelőtt már nagymamák voltak.
#2
Mi az oka ennek a folyamatnak?
"Mi az oka ennek a folyamatnak?"
Nem az a hozzászóló vagyok. Röviden egy szó : tudomány. Mint ahogy a kérdésben is írtad. Az életkörülmények, nagyban befolyásolja az életkörülmények. Nem kell visszamenni az őskorba, csak pár száz évet ha visszatekintünk 10-ből 1-2 gyerek élte meg egyáltalán az 5 éves kort. Ilyen egyszerű dolog mint a bárányhimlő is életveszélyes volt, nem voltak védőoltások így sokan meghaltak hamar minden féle nyavajába. Nem beszélve egyáltalán a szülésről amilyen körülmények között végezték, már ott volt jelentős haláleset. Semmelweis Ignác az anyák megmentője, aki bevezette mai szülés levezetésének az alapjait.
Nem jutottak régen megfelő táplálékoz sem sokan, nem volt megfelelően fűtött ház sem, még a király a várban is hidegbe volt, technikailag nem tudták úgy megoldani. Az orvostudomány sokkal fejletlenebb volt.
Régen sokkal több gyerek született, mint írtam hogy a nagy részük meg is halt. Ma kevesebb gyerek születik, de az a kevesebb jóval jobb arányba éli túl. A gyerekvállalás kora kitolódott ezen változáshoz igazodva. Azaz egy mai szülő általában idősebb mint akár csak 30 évvel ezelőtt.
Azonban az itt leírtak nem mindenhol igazak. Kevesebb helyen mint régen, de még a mai napig vannak Afrikában olyan helyek ahol nagy a gyerekhaladóság, a gyerekeknek 5 éves korig nem is adnak nevet. Fejből írom, így fejből már meg nem mondom mi volt a törzs neve, de Afrikába volt olyan törzs ahol az volt a szokás, hogy egy fiú akkor válik férfivá ha a szomszéd faluból egy levágott gyerek fejet hazahoz. (Rondán hangzik, de még ezt leszámítva is úgy általában mindenhol ha 100 évet vagy többet visszamegyünk a gyerek az fogyóeszköz volt.) Nem minden gyerek volt fiú, csak ha fiú és már nagyobb fiú volt, egyáltalán ha nem vitte el valami nyavaja, vagy nem vágták le a fejét a szomszéd faluból és így tovább. A nagyobb az értsd úgy hogy nem 5 éves, hanem mondjuk 13, de lehet hogy 15 éves volt indult fejet hozni. Az USA kitalálta, hogy ilyet nem lehet csinálni. Amerikai katonákat küldött oda. Azt mondták aki ilyet csinál azt lelövik. Így ezzel a szokásukkal felhagytak. Viszont ennek hatására meg a létszámuk elkezdett nagyon nőni, ami egyensúlyba volt előtte. Továbbá még ezen kívül ahol nem voltak ilyen jellegű drasztikus szokások, de az orvostudomány és más technikának köszönhető életbenmaradási, életfeltételeket javító tudománynak köszönhető dolgok voltak, ennek függvényében sokat nem változtattak a születésszámon. Viszont a gyerekhalandóság meg nagyban változott. Így már előre látható hogy a jövőben a fehér emberből lesz arányaiban kevés, a színesbőrűek pedig elszaporodnak. 100 év alatt 2 milliárdról 8 milliárdra nőtt az emberiség látszáma. 100 évnél régebben pedig 2 milliárdot sem érte el soha.
Arra törekednek az emberek hogy jól éljenek, jó legyen neki jó legyen a gyerekeinek. Nagy házaik legyenek, mindegyikőjüknek legyen saját kocsija, akár több kocsija legyen stb. Hazai példánál maradva a Balatont is egyre jobban beépítik, minden féle kamu tanulmánnyal alátámasztva valami ökölógis, biológus vagy miegymás szakember által. Ha a szakmeber kihozza hogy ez negatív hatású ökológiailag akkor keresnek másik szakembert, majd addig keresnek másik szakembert még azért a pénzért amit rászánnak azt mondja hogy természetesen ez környezettanilag rendben van. Mit érdekli ezeket, legyen neki jó, az hogy 100 év múlva mi lesz az kit érdekel úgy vannak vele. A létszámnövekedést figyelembe véve, ilyen körülmények között nem fogja tudni eltartani a Föld ennyi embert. Egyébként is ennyi embert a tudománynak köszönhetően tud eltartani.
Még azt se modhatom hogy menjünk vissza a régi falusi vagy tanyasi állattartó, növénytermesztő életmódba, mindenki vonuljon ki a városból. Nincs annyi hektár megművelhető földterület az egész Földön, hogy mindenki ezt megtehesse. Persze ezt úgy értem hogy teljesen önellátó legyen, természetesen ha mindenről lemondana ami már valami külsőtől való függőség (gáz,tévé,internet stb.) .
"Amúgy a kérdésben olyan tudományos eljárásra gondoltam, ami lassítja a test öregedését."
Első megközelítésben ilyen megoldásra gondolok. Ez is öregedést lassító. : Már gyermekkortól kezdve változatos vitaminokban gazdag tápláló étrend, sok mozgás. Egyébként a sport az öregedést lassító. A lelki állapot is befolyásolja az öregedést, az egészséget is. Így az tudománnyal az egészség fenntartása, megőrzése. A magyar egészségügy mint kifejezés egy szépítés, a betegségügy szó jobban tükrözi a magyar valóságot. Csak nézz körbe egy korházban : "Figyelem kedves betegeink ... ", Betegfelvétel nagy betűkkel stb. A megközelítési mód betegségek kezelése, nem emberek kezelése. Szemléletbeli váltás lenne tényleg a szó szoros értelemben egészségügy. Egészséges emberek az egészség fenntartása érdekében vennék igénybe, gondolok akár egy edzőteremre ahol orvosok végeznének vizsgálatokat és tennének javaslatokat, aki beteg az se lenne kizárva onnan. Ki lenne alakítva, ez nem pontos leírás, csak néhány gondolat hogy szó szerint mit kéne hogy jelentsen az egészségügy.
Gondolom olyanra gondolsz, hogy valami orvosi beavatkozást végetnek az öregedés lassítására. Olyan kísérletekről hallottam, hogy a rákos sejteket elvávolítanak nanorobotokkal, így kevesebb kárt okoznak mint pl nukleális medicinával. Az ép sejtek a kezelés általi károsodítása nélkül. Elképzelhetőnek tartom nanorobotokkal a jövőben az öregedés lassítását. Illetve hogy minél fiatalabb korban annál jobb az őssejt levételt. Ebből szerveket is kifejleszetni, pl vacakol a szive, kitenyésztenek egy másik szivet, a régit kidobják, kicserélik az új szívre ami kompatibilis, mert saját őssejteiből lett előállítva. Illetve ezt a megfeleő szakemberek tudják majd hogy érdemesebb nanorobotokkal javítani vagy cserélni az egész szívet. Az ember saját testének minden másodpercében jelen van a születés és a halál, ahogy a sejtek elhalnak és újak születnek, persze hibák lépnek fel ami okozza az öregedést. Mondjuk ez még tudtom szerint csak fikció, hogy lehet a jövőben nanorobotokkal beavatkozni az ember természetes sejtcserélődésébe.
Mi ennek az oka? Evolúció.
Populációszinten megfigyelhető az akceleráció jelensége is, a tudomány felgyorsulásával párhuzamosan javult az életminőség is.
De a kérdésed gondolom arra irányult, hogy meg tudjuk-e úgy manipulálni a génkészletünket, hogy 60 évesen is 25 évesnek nézzünk ki. Előbb utóbb, szerintem biztosan! Nem ebben az évtizedben, de 20-30 év múlva elképzelhető, hogy ha nem is 45 évet tudunk majd lefaragni a korunkból, de 20-25 évet igen.
"A halál ennél persze bonyolultabb, és annak a bekövetkezését szerintem nem nagyon lehetséges megállítani"
Mintha implicit benne lenne a mondatban hogy a halál egy pontszerű esemény. Az egy hibás elképzelés hogy a halál olyan hogy egyik pillanatban még él, a másikban már nem. A halál az egy folyamat. A folyamatban élő sejtek összességéről beszélünk. Halál után órák hosszákig mértek még valamifajta elektromos aktivitást az agyban.
Továbbá van olyan hogy klinikai halál, onnan már hoztak vissza embereket az életbe. A biológia halál az ahonnan már nem lehet visszahozni. A nagy kérdés hogy hol a határ a kettő között. Ahogy fejlődik az orvostudomány úgy a klinikai halálnak tekintett állapot is bővül.
Nem is beszélve arról, hogy régen voltak olyan halottaknak nyilvánítottak akik önmaguk próbáltak kijutni a sírból. Az orvostudomány még annyira fejletlen volt, hogy amit akkor vizsgálni tudtak a szerint a vizsgálat szerint már nem élő, ma már élőnek tekintenék. Ebből nem azt próbálom kihozni, hogy a jövőben azt is klinikiai halottnak tekintik majd akinek csak a hanvai maradtak meg, azt túlzásnak tartom.
A sosem öregedő az nem jelent halhatatlant. A matematikán belül a valószínűségszámításban van olyan használt fogalom, hogy örökifjú tulajdonság. Biológiai vagy orvosi leírásba borzasztó bonyolult lenne gondolom. Matematikai leírása az egyszerű, csak egy kicsit kell hozzá több mint középiskolai matek, de lehet még az is elég hozzá. A radioaktivitásnál is jelen levő matematikai fogalom, bár ott mint tíz a sokadikon részecske együtteséről beszélnek mint anyaghalmazról felezési időként közelítik meg a kérdést. Mennyi azaz időtartam amennyi időtartam alatt az adott radikatív részecske 50% valószínűséggel lebomlik (teljesen mindegy milyen öreg a radiokatív részecske akkor is felezési idő múlva 50% a lebomlási valószínűsége). Avagy ha a részecskék száma nagyon sok, sőt minél több annál nagyobb valószínűséggel felezési idő alatt a részecskék 50% marad meg jó közelítéssel.
Ha örök életről beszélünk az pedig felvet újabb érdekes kérdéseket, ahol már figyelembe kell venni a részecskefizikát, a kozmológiát is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!