Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet olyan matematika,...

Létezhet olyan matematika, amelyben a bolygók mozgása könnyebben leírható ptolemaioszi világképpel, mint kopernikuszi világképpel?

Figyelt kérdés

A naprendszerbeli bolygók mozgása leírható ptolemaioszi és kopernikuszi világképpel is, azonban az előbbivel való leírás sokkal hosszabb, sokkal bonyolultabb (sokkal több tagot és sokkal több állandót tartalmaznának az egyenletek, azonban kellően sok taggal elérhető ugyanaz a pontosság, ami a kopernikuszi világképpel).

Kérdésem: Lehet olyan matematikát alkotni, amelyben mégiscsak a ptolemaioszi világképpel könnyebb leírni a naprendszerbeli bolygók égi mozgását?


2022. dec. 8. 22:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem létezhet, mert alapvetően nem úgy mozognak a bolygók. Ezért kellett elvetni, mert egyre inkább rájöttek, hogy nem tartható fen, mert az egyre pontosabb és pontosabb mérések miatt egyre bonyolultabbá vált.
2022. dec. 8. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Azt nem szabad elfelejteni, hogy a matematika egy eszköz. A megfigyelések (és a "valóság") leírására. Azaz ha egy A égítest egy B égitest körül kering, nem lesz olyan matematikai módszer amivel lelehet úgy írni, mintha nem B körül, hanem a C körül kerigene. A tetszőleges pontossághoz belátható, hogy kb. vgtelen sok tag kéne, hogy le lehessen írni az egymásba fonodó köröket (ahogy ők is tették). De miután a valóságban megfigyelhető, hogy a nap körül kering minden, nem lesz olyan matek amivel le lehet írni megfelelő pontosságal, hogy "a föld körül keringenek" mert ez nem igaz.
2022. dec. 8. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az a helyzet, hogy epiciklusokkal számoltak a ptolemaioszi rendszerben és az a furcsa eset állt elő, hogy az akkori megfigyelési lehetőségeket figyelembe véve ez több esetben pontosabb volt, mint a kopernikuszi Heliocentrikus világképből következő számítás, ugyanis Kopernikusz körpályát adott meg.

Ezért volt a korabeli matematikusoknak kérdéses az elmélet és ezért nem terjedt el azonnal, várni kellett Keplerig, aki rájött, hogy nem körpályáról van szó, hanem ellipszisről, onnantól stimmelt. Mondjuk az epiciklusokkal sem volt tuti a ptolemaioszi rendszer, de kisebb volt az eltérés és ezért tartotta magát egy ideig Kopernikusz után is.

2022. dec. 9. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A fő gondjuk az volt, hogy hiába kicsi az ellipszis eltérése a körtől, amely a Perihéliumban 147 millió km és Aphéliumban 152 millió km (kb), Napközelben a Föld gyorsabban halad, mint Naptávolban és ezért a kopernikuszi körpályához képest a bolygók sosem ott voltak, ahol elvileg kellett volna lenniük.

A ptolemaioszi rendszert meg az idők folyamán addig finomították, annyi mindent beleszuszakoltak, hogy kisebb eltérések adódtak.

Kepler végül megoldotta a problémát.

2022. dec. 9. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!