Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan robban fel egy oxigénpa...

Hogyan robban fel egy oxigénpalack és mitől robban olyan nagyot?

Figyelt kérdés
Úgy értem milyen robbanás az? Gyors égés? És, ha igen akkor mi oxidálódik? Ha felrobban egy hidrogéntartály az a levegő oxigénjétől ég el. És oxigéntartálynál mi a helyzet?
2008. dec. 25. 19:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Például ha zsír vagy olaj kerül a palack csatlakozására, és szivárog akkor a tiszta oxigéntől hirtelen elkezd oxidálódni a zsír. A tiszta oxigént igen nagy nyomáson lehet cseppfolyósítani, nagyobb hő vagy mechanikai hatásra így fel tud robbanni, és a nagy oxigénkoncentráció még hevesebbé teszi az égést.
2008. dec. 25. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az oxigénnek kell valami, ami éghető, viszont ha megvan a másik komponens, (és kap pl: egy szikrát), akkor azt már nagyon gyorsan, robbanásszerűen el tudja azt égetni (oxidálni), főleg, ha folyékony oxigénről van szó. Az égés hevességét úgy képzeld el, hogy tiszta oxigén + bármi ami kicsit is jól ég, már rakétaüzemanyagnak használható.
2008. dec. 25. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek az előttem hozzászólókkal még annyit fűznék hozzá, hogy hatalmas nyomás uralkodik ezekben a palackokban amiket több mm-es edzett acél tartályokban tartanak, robbanás esetén hatalmas erők szabadulnak el.
2008. dec. 25. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
100%
Az oxigénnek a zsír és az olaj a mumusa. Azt hiszem, az a legveszélyesebb, ha a zsír és olaj oxigénnyomás alá kerül...
2008. dec. 26. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
76%
Hát én próbáltam már tiszta oxigénnel gépzsírt(LZS60)felrobbantani,persze csekély mennyiséget,de semmi sem történt.Vajon mit hibáztam?A hegesztő pisztollyal fúvattam rá az oxigént.
2008. dec. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Az utolsónak: zárt helyen valósul meg ez a robbanás. Ha fújatod, akkor elegyedik a levegővel.
2008. dec. 27. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
A nyomás a lényeges, és a zárt tér. A nyomás helyettesítheti a hőt, mivel ugyanazt okozza, mint a hőmérséklet-növelése; a részecskék közti ütközések ereje és gyakorisága megnő,(a reakció akkor indul el, mikor a részecskék kellően közel kerülnek egymáshoz, hogy összekapcsolódjanak, ez egy bizonyos energiaszint - aktiválási energa alatt nem valósul meg). Amikor összekapcsolódnak, akkor viszont többlet energiát adnak le(exoterm foly.) hő formájában, ráadásul gázzá alakul a szilárd anyag túlnyomó része is pl. CO2 ami hőmérsékleti tágulás mellett további térfogat-növekedést okoz, és ez zárt térben a reaakció gyors felfutását eredményezi(nyílt térben csak hevesen égne).A nyomás ilyenkor akár több 1000 bár-ra is felugrik egy szempillantás alatt, aminek szinte semmilyen anyag sem képes ellenállni! Amikor a palackon lyukat üt a robbanás, akkor már az O2 fizikai kitágulásából ered a robbanás, amit nem feltétlen követ kémiai reakció, viszont a 100-160 bar által gyorsított fémszilánkok, és a nekedvágódó lökéshullám és feléd terjeszkedő nagynyomású gáz elég ahhoz, hogy kioltsa az életedet! A robbanás itt két lépésből áll: Az első egy kémiai, un. iniciáló robbanás(ezt kis kiterjedés, de rendkívüli energiasűrűség jellemzi; önnmagában ez még max. a kezedet tépné le. A második, secunder folyamat a sérült palack tartalmának az expanziója, ami relatíve nem olyan nagy energiasűrűségű, viszont a nagy anyagmannyiség miatt kiterjedt térfogatot érint a környezetéből. Ehhez jön még, ahogy mások is írták, az esetleges éghető eleggyel való keveredés miatti harmadlagos robbanás, de legyakrabban csak tűz. Ha valaki robbantani akar, akkor inkább szilveszterkor petárdázzon, mert ez egyáltalán nem játék!
2008. dec. 28. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
szakma béli vagyok, szal 150 bar nyomású oxigén, és 35 bar nyomású acetilén ( disszou) gázzal hegesztek. Gázokkal az a baj hogy az eredeti térfogatára akar vissza tágulni, nem teccik neki a túlnyomás. Egyszerűbb elképzelés: fogj egy flakon légfrissítőt, és azt képzeld el 150szer. És ez a mennyiség van besűrítve 1 olyan kis légfrissítőbe, persze ez csak képzeletben. Nah és ez hirtelen kitágul, úgy tűnik mintha robbanás lenne, valójában csak az óriási légmennyiség tágul vissza. Csak akkor fog ez bekövetkezni, ha megsérül a palack, vagy extrém magas hőneg teszed ki pl: egy lánvágóval melegíted. Az olajról meg annyit, hogy az oxigén miatt ég el az olaj, az oxigén önmagában NEM ég, CSAK ÉGÉST TÁPLÁL.
2008. dec. 31. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
A válasz megírásának időpontja: 12-28 12:22 -->> ennek az úrnak/hölgynek mondanám: a SZÉN-DIOXID NEM ÉG, csak a szén-MONOxid ég, és egyébként nyílt térben meg kell elenni egy keverék koncentrácónak ami így nézki: 5%alatt nem történik semmi- 6-12%ig ROBBAN 13- 70%ig BELOBBAN-->> ez veszélyesebb, ugyanis itt csak simán ég a gáz, és nem vet szét semmit, csak eléget, és 70% fölött megint csak semmi se történik. Egyébként is bármilyen gáz hirtelen nyomás esése HŐMÉRSÉKLET CSÖKKENÉST okoz, ha HIRTELEN NYOMÁS NŐ, AKKOR VAN HŐ EMELKEDÉS.
2008. dec. 31. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Az utolsó hozzászólónak: Teljesen igazad van!

Nem írtam ki rendesen a válaszomat, ezt utólag visszaolvasva egyből észrevettem.

Konkrétan arra gondoltam, hogy a szelepcsonkon lévő zsír robban be a nagynyomású O2-től, a CO2-t keletkező égéstermékként említettem, ami a zsír oxidálódásakor keletkezik.

Érdekes amit írtál, hogy, a CO csak olyan viszonylag szűk koncentráció-határok közt alkot robbanóképes elegyet.

2009. jan. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!