Mi az az erdő gazdálkodás, hogyan müködik? Az ember fa igényét hogyan lehet úgy kielégiteni, hogy ne irtsunk ki a földön minden erdőt?
Az erdőgazdálkodás ugyanaz, mint az energiagazdálkodás, vízgazdálkodás, vagy a családban a pénzgazdálkodás. Azt akarjuk, hogy a dolog hosszú távon stabilan működjön.
Az egy mese, hogy az emberiségnek faigénye van. Egy fenét van, melegben szeretne lenni, sütni főzni szeretne, mert ezt jobban kedveli a nyers ételnél. Az ember szeret gyönyörködni is, na de egy hasábfában?
Az persze más kérdés, ha megetetnek azzal, hogy fával kell fűteni, ami az egyik legrosszabb hatékonyságú dolog. Az is más kérdés, hogy ellopják a többi lehetőségedet, de te beveszed, hogy semmi gond, fa van az erdőben.
Az túlzottan primitív elképzelés, hogy egy problémát csak egyféleképpen lehet megoldani. Minél bonyolultabb valami, annál többféle megoldás van, egyik jobb, másik még jobb, harmadik meg rosszabb, igaz ezt nem si nevezzük megoldásnak, hanem inkább hibának.
Azt az apróságot meg sem merem kérdezni, hogy na jó, tüzeljünk fával, eléget az utolsó kivágott fa is. És akkor holnap mi lesz, akkor már szabad megfagyni? Vagy onnantól nyersen esszük a csülköt?
Már eleve ez a szókapcsolat, hogy erdőgazdálkodás problémás, az ökoszisztéma teljes félreértésén alapszik, hogy a modern magyar nyelvújítók fogták és hozzápaszintották a -gazdaság szótőhöz az erdőt. S mi több - az "erdőgazdálkodás" ügye kb. 150 éve a mezőgazdasági minisztériumhoz tartozik.
Nos ez totális abszurdum - az erdővel pont hogy nem fogsz tudni úgy gazdálkodni, mint bármi mással, pl. a termőfölddel. Ha beéred annyival, hogy fákat ültetsz akkor nem erdőd lesz, hanem faültetvényed, s sajnos sokszor látszik is, hogy a döntéshozó laikusok úgy tekintenek rá, mint egy ültetvényes erőforrásra. Ez egyébként nem akkora baj, ha tényleg csak annyi az óhaj, hogy ipari- és lakossági faigényt fedezzenek ezek a folyamatok, de ha valaki legalább kapizsgálja az erdő fogalmát (komplex biom) akkor nem erdőgazdálkodásról kell beszélnie, hanem mondjuk erdészetről, ami sokkal közelebbi rokonságban van az erdőökológia témakörével.
A fenntarthatóság kérdésére pedig már legalább 100 éve ugyanazt a választ adja kb. minden szakmabeli: örökerdőket kell létesíteni a "gazdálkodási" szemlélet helyett. Magyarán békén hagyni az erdőt és csak annyi nyersanyagot (fát, gyümölcsöt, gombát, vadat, ásványt) kihozni belőle, amennyire szükségünk van. S lehetőleg ne legyen többre szükségünk, mint amennyit az erdő adni tud.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!