Melyik "kukac" világít a sötétben Magyarországon?
Fluor Tomi :D
Én a szentjánosbogár nöi egyedeiröl tudok ami világít.
A sztjánosbogár más tészta, ne írj butaságot! Neki még a lárvája is tömzsi, nemhogy.... Na szóval...
Akit én keresek, az nagyon vékony, hosszú, és sötétben a talajon világít.
Talaj és diófa levelek között vettem észre, mikor gereblyéztem és rámesteledett...
Próbáltam guglizni, de nem leltem még rá..
A szentjánosbogarat nem válaszként írtam, csupán azért, hogy az az egyetlen amiröl tudok.
Ami te láttál az lehetett gombafonal is. Most hogy leírtad a helyzetet.
"Teljes sötétségben a világító tölcsérgomba friss termőteste, sőt még a faanyagot átszövő gombafonalak összessége, a micélium is világíthat."
A micélium az a vékony fonal a korhadékban.
"Sötétben világító gombák
A világon több mint 70, sötétben világító gombafaj él; néhány fajjal hazai erdőkben is találkozhatunk. Ezek a gombák úgynevezett lumineszkálásra képesek: a gombák a légzésből szerzett energiát egy luciferin nevű agyaggá alakítják át. A luciferin reakcióba lép az oxigénnel és fényt kibocsátó folyadékot alkot. S vajon miért jó ezeknek a gombáknak, hogy éjjel világítanak? A gomba az általa kibocsátott fény segítségével magához csalogatja a rovarokat, amelyek szétszórják a spórákat, ezzel pedig a gomba szaporodása válik lehetővé.
Itthon a legelterjedtebb ilyen gombafaj a világító tölcsérgomba, ami tölgyerdőkben szokott felbukkanni. Vigyázni kell vele, mert mérgező, és nagyon hasonlít egy ehető gombafajra, a sárga rókagombára. A cifra kígyógomba is lumineszkál, főként gyertyános-tölgyes erdők tuskóin található. Bár nem minősül mérgezőnek, de azért jó vigyázni vele, meglehetősen rossz íze van. A kígyógombák több alfaja is képes lumineszkálásra: a fehér tejű kígyógomba, az enyves kígyógomba, a retekszagú kígyógomba és a barázdált tönkű kígyógomba.
Vigyázz! A legtöbb világító gombafaj mérgező!"
Az nem biztos, hogy nálad pont a tölcsérgomba volt, a következö linkben ír mér néhány fajt, rájuk tudsz kattintani infóért, de fajmeghatározáshoz kellene termötest is.
Van egy nálunk is élő világító gilisztafaj, az "eisenia lucens":
Elgondolkodtató ez e gomba dolog...
Sok gomba megjelent az elmúlt pár hétben, az tény.
Mondjuk ahol ez a vilàgító izé volt, ott még nem nagyon korhadt semmi, a földön nem sok törmelék, a levelek frissen hullottak...
És ahogy elhúztam a levelet, pár párcentis vékony vergődő izé világított.
Egyet levélre húztam, a kamra halovány lámpafényénél megnéztem. Nekem egy hosszú vékony százlábúnak tűnt. De nem tudom mi az. Gomba fonalat még nem láttam, tűnhet az féregnek?
Ja és mire visszamentem, a többi világító felszívódott
Basszus - összevissza beszélsz! Egyszer "kukac", most meg "százlábú" - holnap meg partra vetett ebihal?
Feltételezem digitális fényképező és/vagy okos-mobil mindenhol van, így illik fotót készíteni és pontos leírást adni arról az objektumról, amivel kapcsolatban tanácsot kívánunk kapni.
Ha mozgott akkor nem gombafonal volt.
Biztos hogy világítottak? Nem csak jóval világosabb voltak mint a környezetük, és ahogy még gyenge fényt kaptak úgy tűnt, hogy világítanak, mint a képen?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!