Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A naprendszerünk Földön...

A naprendszerünk Földön kívüli bolygói és holdjai között akadnak olyanok, amelyeken nappal hasonlóan világos van, mint a Földön? Ha igen, melyek ezek?

Figyelt kérdés

2022. okt. 30. 22:07
1 2
 1/14 A nagy Levin ***** válasza:
100%
Az összes naprendszerbeli bolygón, meg a holdakon vannak világos periódusok.
2022. okt. 30. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam, hogy csak a Földön van. Pl. a Holdon is csak azon a kis részen van nappal fény, amit a Nap fénynyalábja ér. A többi részen sötét van nappal is. Ez nem igaz?
2022. okt. 31. 01:20
 3/14 A nagy Levin ***** válasza:
100%
A Földön is csak ott van világos, ahol a Nap éppen megvilágítja. Ezt hívják úgy, hogy nappal. A többi részen sötét van, ezt hívják éjszaknak. Most az egyéb napszakokra (hajnal, alkony, stb.) nem térek ki. A Nap egyszerre az adott égitest kb. felét világítja meg. Ez a Holdon és a többi bolygón pont így működik, legfeljebb a világos napszak időtartamában vannak eltérések. Ezen kívül van, amikor az egyik égitest rövid időre eltakarja a napfényt a másik elől, ezek a fogyatkozások, de ilyen viszonylag ritkán van.
2022. okt. 31. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

"Pl. a Holdon is csak azon a kis részen van nappal fény, amit a Nap fénynyalábja ér."

Kis részen? A felén. Ez a Földdel is ugyanígy van, amikor nálunk nappal van, a Föld másik felén éjszaka, és fordítva.


[link]

2022. okt. 31. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 Psycho ***** válasza:
100%

#3 és #4 jól írja. Amivel érdemes kiegészíteni, az talán a fényesség. A Marson még egész világos van nappal is (jól lehetne látni szabad szemmel), viszont a külsőbb bolygók annyira messze vannak már a központi csillagunktól, hogy nappal is relatíve sötét van.


Pontos számokat nem tudnék mondani, meg el tudom képzelni, hogy azért tudnál tájékozódni pl. a Jupiter valamelyik holdján a "déli órákban" (most egyéb hatásokat, légkör, stb. az egyszerűség kedvéért tegyünk félre), viszont minimum félhomály lenne.


Érdekes módon a Vénusz hiába van közelebb a Naphoz, olyan vastag a légköre, hogy nem igazán jut el napfény a talajig, szóval ott nappal is sötét van (a felszínen).

2022. okt. 31. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"Vénusz ... ott nappal is sötét van"

Azért nincs teljesen sötét. Kb. olyan fény van nappal, mint nálunk egy erősen borús téli napon.

2022. okt. 31. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Psycho ***** válasza:
100%

#5 vagyok: Bocsánat mindenkitől, 6-osnak igaza van. Valahol hallottam egy (ezek szerint téves) infót erről. Most - meglepődve - utánaolvastam. Valóban, több, egymástól független forrásnál is ugyanazt találtam, amit 6-os mond.


Tényleg vastag a felhőréteg, ami sok fényt visszaver/elnyel, másfelől viszont közelebb van a Vénusz a naphoz, így a két hatás valamelyest ellensúlyozza egymást.

2022. nov. 1. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Akkor nem igaz az, hogy a Föld speciális légköri összetétele az, ami szétszórja nekünk a Nap sugarait, és ez adja szikrázó nappali világosságot? Akkor a többi bolygónál ez hogy van? A légkör összetétel nem számít?
2022. nov. 1. 11:25
 9/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Szikrázó nappali fény pont akkor lenne ha a légkör nem szórná szét a napból érkező fényt. A fekete égbolton egy nagyon erős fényforrást látnál és minden árnyék tűéles lenne. Mint az űrben és a holdon.


Az hogy a légkör szétszórja a fényt és ráadásul a különböző frekvenciákat másképpen ez jót tesz. Jelentősen tompítja a napból érkező sugarakat. Közben pedig pl az árnyékos helyek sem lesznek korom sötétek. Felhős időben is jobban lehet látni. Illetve a légkör hatásai miatt van alkonyat pirkadat és hasonlóak. Illetve a napfogyatkozásnál is emiatt nincs totális sötétség ott ahol a holdárnyék végig suhan a felszínen.

2022. nov. 16. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#9

Igen, igen, akkor rosszul fogalmaztam.

Pont ez lenne a kérdésem, hogy mi az a speciális légköri összetétel, ami a Földünkön szétszórja a fényt egyedi nappali világosságot biztosítva, szemben más bolygók légkörével és fényviszonyaival?

2022. nov. 16. 11:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!