Milyen megoldások vannak a termőföldjeink védelme érdekében?
Nyilván minőségi védelemre, a tudományokon vagyunk.
De mondjuk normálisabb lenne ezt a kiskert kategóriában kérdezni.
Pl. egy módszer a vetésforgó, mivel a különféle növények részben másféle tápanyagokat gyűjtenek, így jobban hagyják regenerálódni a földet.
Esetleg lehet egy kihagyott év is időnként.
#1,#2 föci doga kérdés volt/most is az. A kérdés igazából úgy szólt,hogy a termőföld megvédése érdekében milyen megoldások lehetségesek. Mivel redmenta doga volt,ezért persze rákerestem neten,de mindeféle rendeleteket meg törvényeket hozott ki.
#2 igazából országos szinten értetődő a kérdés.
40 év alatt nem csökkent. Viszont csökkent mire az eu-ba kerültünk, mert az eu-ban műholdképekkel mérték fel a termőföldeket, míg a téeszek idején csaltak, hogy több támogatást kapjanak (papíron mindig növelték a méretet). A termőföld nagysága nem igazán változott, de a pontos mérés miatt lecsökkent a méret, pontosabban annyi lett, amennyi ténylegesen.
Az új építkezések miatt csökken, de a termőföld kivonásáért nagyon sokat kell fizetni, ami egyfajta jóvátétel és arra szolgál, hogy kieső földeket pótolják. A 90es években sok területet vontak művelésbe, amit korábban nem műveltek.
A termőföld védelmének egyik legjobb módja, ha nem művelik a földeket, hanem élőhelyet biztosítanak veszélyeztetett állatoknak vagy növényeknek. Az Eu célja az, hogy az EU területén lévő földeken ökologiai gazdálkodást folytassanak, ezzel minél kevésbé zsákmányolják ki a földeket.
A termőföld az egyik legfontosabb erőforrás, mivel jelenleg csak így tudjuk megtermelni a szükséges élelmiszermennyiséget. Magyarország nagyon jól áll termőföldek tekintetében. Egy átlagos évben simán megtermeljük a szükséges élelmiszer mennyiségünket. A kb 4,5 millió ha több, mint sok terület a 9,5 m ember számára. A földterületek viszonylag jó minőségűek és nincsenek túl intenzíven művelve. A termőföldet úgy kell elképzelni, mint egy élőlényt: a termőképességet a talajban élő nagymennyiségű élőlény bizotsítja. Ezekből a baktériumok a legfontosabbak, de sok a gomba, az alga, nem beszélve a rengeteg féregről, lárváról, ízeltlábúról, gerincesről, amelyek szintén nagyban hozzájárulnak a termőképesség fenntartásához. Az élő organizmusok támogatása kiemelkedő fontosságú. Ezt sokféleképp meg lehet tenni. Fontos, hogy a tápanyagutánpótlás okszerű legyen és ne vigyék túlzásba, mert a túlzott műtrágyabevitel tönkreteheti a földet. A műtrágya, főleg a nitrogén olyan a növényeknek mint a kokain az embernek: nagyon boostol, de nagyobb tételben/hosszabban alkalmazva kárt okoz.
Ugyanez vonatkozik a növényvédő szerekre. A kemikáliák megölik az élő szervezeteket és ez rontja a termőföld minőségét.
A talaj fizikai szerkezetének megőrzéséért leginkább az okszerű talajművelés felelős. A túlzott művelés rombolja a talajszerkezetet. Ez leginkább az erózióban és a deflációban mutatkozik meg. A "túlművelt" talajok ki vannak téve a szél és a víz romboló hatásának. A tönkremenő fizikai szerkezet szintén rontja a minőséget. A jó talajművelés sok felesleges kiadástól megóvja a gazdákat, ezzel együtt jó szinten tartják a földeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!