A világmindenség "keletkezése" során az első foton még "úton" van?
Biztos, hogy nincs:
ugyanis kb. 300000 évig a világ nem volt átlátszó, a benne levő anyagok minden fényt elnyeltek.
Persze utána kisugározták - de az már egy másik foton volt.
Úgyhogy a létező legrégebbi fotonok jelenleg a háttérsugárzásban vannak, az pedig ennyi idős.
Azon a ponton, amikor a világegyetem "keletkezett", nem volt sem tér, sem idő, sem pedig fotonok vagy más részecskék, ahogy mi azokat ismerjük. A kezdeti időszakban a világegyetem még az ún. Planck-korban volt, amelynek során a kvantummezőkben történő fluktuációkhoz kapcsolódó nagyon magas energiájú részecskék keletkeztek és szétáradtak. Ezeknek a részecskéknek a kölcsönhatásai hozták létre a különböző részecskék és antirészecskék párokat, amelyek aztán kölcsönhatásba léptek egymással, és így alakultak ki az első atommagok és az első elektronok. A fotonokat is ebben az időszakban hozták létre, de ők is csak akkor léphetnek szabadon, amikor a világegyetemben megjelenik a hőmérséklet, és létrejönnek az első atommagok.
Tehát nem helyes azt állítani, hogy az első foton még "úton" van, mert az első foton létrejötte csak a kezdeti időszakban történt, és azóta is a világegyetemben szabadon terjed. Az első fotonok azonban nem voltak "különálló" fotonok, hanem a hőmérséklettel összefüggő elektromágneses sugárzás formájában jelentek meg.
1Fizikus
Az még úton van.
Azonban, mivel a világ tágul, folyamatosan vöröseltolódásban van, és veszít az energiájából.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!