Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Genetikailag lehetséges lenne...

Genetikailag lehetséges lenne a halált és az öregedést ki kódolni?

Figyelt kérdés

2022. okt. 18. 12:52
 1/5 anonim ***** válasza:
91%
Nem.
2022. okt. 18. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
89%
Lassítani lehet, de nincs olyan gén ami a végtelenségig bírja. Ezeket csak orvosi eljárásokkal lehetne kiküszöbölni ahol néha kicserélnének pár dolgot. Pl szerveket
2022. okt. 18. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
91%

"Az ELTE-n folyó öregedési kutatások legfrissebb eredményei azonban ígéretesek: egy fonalféreg genomját kutatva a kutatók megállapították, hogy az öregedés alapját az úgynevezett mobilis genetikai elemek, másnéven „ugráló gének” képviselik. Ezek az elemek képesek egyik kromoszómáról átugrani egy másik kromoszómára. Ha új helyükön korábban egy gén vagy egy szabályozó szekvencia volt, akkor abba beleugorva elrontják a működését.

Az öregedés tehát az "ugráló gének" genom-destabilizáló hatásának eredménye, ennek köszönhetően a sejtek károsodnak, majd elpusztulnak, az öregedési folyamat végállapota pedig a halál.

Az „ugráló gének” jelentőségét az adja, hogy a humán genom közel fele ilyen szekvenciákból, azaz „ugráló génekből” épül fel. Egy-egy ilyen mozgó genetikai elemből akár egy millió kópia is található a humán genomban szétszórva, úgynevezett mutagenizáló, azaz genomrongáló hatásuk tehát jelentős lehet. Az öregedési kutatás az elmúlt években az orvostudomány egyik központi területévé vált. Ha ugyanis lassítani (gátolni) tudnánk az öregedési folyamatot, akkor az egészséges időskor felső határa jelentősen kitolódhatna. Az idős emberek életét megkeserítő betegségek csak jóval később vagy akár egyáltalán nem alakulnának ki. De milyen hosszú ideig lehet ezeket a betegségeket késleltetni?

Ha megértjük az öregedés genetikai alapját, akkor viszonylag könnyen megoldható a folyamat gátlása. Ilyen potenciális beavatkozással jelentősen hosszabb élettartammal rendelkező – sokáig élő – biológiai rendszereket hozhatnánk létre. Most még nem ismerjük ezeket a genetikai faktorokat, de ez nem azt jelenti, hogy nem is léteznek ilyen faktorok – fogalmaz a professzor. Ennek hallatán a laikus félve kérdezhet rá, vajon az emberiség egyik legősibb „vágya”, az örök élet megvalósítható? "Potenciálisan igen" – válaszolja Vellai Tibor."

[link]

2022. okt. 18. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
58%
Egereken már megcsinálták, de emberekig nem akarnak eljutni, mert jöttek a túlnépesedést vízionáló tudósok és elérték, hogy etikailag elfogadhatatlannak tekintsék. Na, ennyit erről, maradjon halandó mindenki.
2022. okt. 19. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Valszeg igen de ökológiai katasztrófa lenne...

És még ha lehetséges is, jó pár évig nem lehet megcsinálni...

2023. jan. 8. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!