Megtermékenyülésnél van egy IZUMO1 nevű fehérje és egy hozzá tartozó receptor a két ivarsejten. Ha a kulcs nyitja a lakatot, akkor van esély a megtermékenyülésre egyáltalán. Tehát ha a genetikai távolság b túl nagy, akkor el fogja utasítani a speriumot a petesejt.
Amennyiben én tudom képesek utódot nemzeni valamelyik szülő fajával, csak nagyon ritka. El tudom képzelni, hogy mesterséges körülmények között egymással is tudnának szaporodni.
"Gondolom a hím és nőstény öszvérnek pédául ugyanannyi kromoszómája van, nem annyi, mint egy lónak például."
Ez így van, de mindegy is, ha nem tud működőképes ivarsejteket termelni. A terméktelen összvér a lóval és a szamárral sem tud szaporodni.
Arra van példa, hogy a hibrid jobban hatékonyabban szaporodik az eredeti fajokkal, mint egy ugyanolyan hibriddel, de én olyan sokat nem ismerek. A tipikus péda a kecskebékáé, ami a kis és a nagy tavi béka hibridje. Ez a "faj" tényleg hatékonyabban szaporodik az eredeti fajokkal, a tiszta kecskebéka populáció előbb-utóbb kihal. De ennek elég trükkös genetikai háttere van, nem tipikus módon történik az ivarsejtek képzése.
Normál esetben a gamétaképzés úgy történik, hogy az azonos apai és anyai kromoszómák párba állnak (tehát mondjuk az apai 9-es az anyai 9-essel stb), történik némi rekombináció, majd az újonnan kisakkozott kromoszómák szétválnak és létrhozzák az ivarsejtet. Lényegében. Ha a kormoszómák nagyon eltérnek, adott esetben mondjuk volt némi evolúciós átrendeződés, és mondjuk az egyik faj 2-es és 3-as kromoszómája a másik fajban egy nagy kromoszómát alkot (mint pl a csimpánz és ember esetén), vagy esetleg nagyobb darabok megfordultak stb, akkor ez a folyamat nem tud végbe menni, mert az "azonos" kromoszóma darabok nem tudják rendesen megtalálni egymást. Vagy valami más baj történik. Ilyenkor ha keletkezik is ivarsejt, abban fontos kromoszómák vagy kromoszómadarabok hiányozni fognak, ergo még ha egyesül is egy másik ivarsejttel, az embrió egy nagyon korai fejlődési szakaszban abortál.
A békák azonban azt csinálják, hogy ha ilyen vegyes genom hozná létre az ivarsejtet, akkor az egyik teljes készletet kidobják, és csak a másikból lesz ivarsejt. (Hogy hogyan válogatják ki, az nekem is rejtély.)
Viszont ennek az lesz az eredménye, hogy ugyan kisebb számban, de életképes ivarsejteket hoznak létre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!