Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem hoznak létre próbaké...

Miért nem hoznak létre próbaképp, kísérletként ember-csimpánz hibridet, mitől tartanak mi történne?

Figyelt kérdés
A múltba volt ilyen sikeres kísérlet olvastam, de még születés előtt megölték az embriót. Csak épp az okát nem értem.

2022. máj. 13. 19:21
 1/8 anonim ***** válasza:
42%

A csimpánzok bőven elég okosak ahhoz, hogy már vita legyen arról, hogy jogokat kéne nekik adni.

Akkor pedig már nem lehet őket vadászni, stb.

Egy ilyen hibrid már lenne olyan okos, hogy tudná, hogy ő "készült". Ebből - és abból, hogy tulajdonképpen hol lenne az ő helye? - aztán nagyon sok, további vita lehetne.

2022. máj. 13. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
83%

"A múltba volt ilyen sikeres kísérlet olvastam"

Ez aligha valos, meg a kromoszomaszamunk sem stimmel, nem alakul ki ember-csimpi hibrid. Ez valami hoax lehetett.

De ha hozol forrast, azt atbeszelhetjuk.

2022. máj. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
36%

"a kromoszomaszamunk sem stimmel"

A lónak és a szamárnak sem, nézz csak utána.

Amúgy megkérdezhetem, hogy miért pontoztátok le az elsőt? Nyilván le tudjátok írni.

2022. máj. 13. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Én speciel attól tartok, hogy ezzel keletkezne még egy Fidesz-szavazó, pedig így is épp elég van.
2022. máj. 13. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
98%

Nyilván etikai okai vannak. Csak azért mert meg tudjuk tenni, nem tehetjük meg. Egyfelől nincs értelme, azon kívül, hogy a neten lehetne mutogatni.

Másrészt: ki adja a petesejtet/spermát? Neki milyen joga lesz a gyermekhez? Megtehetjük, hogy egy veszélyeztetett faj nőstényének a vemhességét ilyen kísérletekre áldozzuk? Vagy hordja ki egy nő (jobb kontroll érdekében)? Ki lesz az? Milyen hatásai lesznek rá nézve a kísérletnek? Stb.


Ajánlom, hogy tudományos fantasztikumok képzelgése helyett nézz utána a bioetikának is.

2022. máj. 13. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
75%
Csináltak már ilyet, de a végeredmény katasztrofális lett, megszavazták a fidesz kormányt.
2022. máj. 14. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
97%

Volt egy szovjet tudos aki megakarta valositani. Kapot penzt Sztálintol rá es evekig probálkoztak de nem sikerült.


Máshogy kapcsolnak ki es be az ember es csimpanz kromoszomái a fejlödés során ezért genetikailag nem paszolunk a csimpánzal. Nem alakul ki élet képes embrio.


Talán már a neandervölgyi is hátáresett lehetett ilyen szempontbol.

2022. máj. 21. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
81%

Ha olyan hibridre gondolsz, hogy az egyik faj spermiumával a másik petesejtjét megtermékenyítik, ilyen nem létezik (mármint ebben a konkrét esetben, az ember és a csimpánz nem kompatibilisek ilyen szempontból.)

Ha arra gondolsz, hogy génszerkesztéssel néhány gént átvisznek egy másik faj őssejtjébe, vagy hogy egy zigótába másik fajból származó őssejteket ültetnek (bár ez utóbbi talán inkább kiméra lenne mint "hibrid,") ilyen kutatások valóban folynak:

[link]

[link]

[link]


De ezek nem igazi "50-50" hibridek, inkább csak állatok egy-egy emberi szervvel (a cél nyilván pótszerveket előállítani az átültetésre szorulók számára.)

2022. máj. 23. 04:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!