Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » RO szűrő utáni csőszakasz...

RO szűrő utáni csőszakasz fertőtlenítése házilag hogyan?

Figyelt kérdés

Házi sörfőzéshez vennék olcsó RO szettet. A praktikum van legelöl: abban szeretnék bízni, hogy forralás nélkül is fertőzésmentes a víz, amit engedek. Hogyan garantálható házi (sörfőző) eszközökkel, hogy a kimenő csőben semmi nem telepszik meg? Nyilván nem cél nehezíteni a főzőnapot, tehát tényleg a nagyon egyszerűen kivitelezhető megoldásokat keresem.


StarSan-t használok fertőtlenítőnek, meg forrázok, amit lehet. Ez elég lehet a szűrő kimenő csövének és csapjának? Tipikus használat, hogy elzárom, benne a víz, naponta engedek kávéhoz pár decit, meg havonta egy 20-30 litert főzéshez. Van pár olyan lépés hideg oldalon, ahol most forralt és fedve lehűtött csapvizet használok. Ez ha kiváltható lenne egy sima kiengedem-használom felállással úgy, hogy tudok bízni a fertőzésmentességben, az megérne havi pár perc karbantartást.



2022. szept. 27. 06:51
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Valami ilyesmi megoldást tudnék elképzelni: [link]

Az ivóvíz szabvány úgy szól, hogy fél liter vízben nem lehet egy patogén baktérium sem. Ez természetesen nem jelent csíramentességet, mert az ember normál flórájához tartozó baktérium lehet benne természetesen. Vagy a bőr normál flórájához tartozó Sacharomyces gomba például.

2022. szept. 27. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Az ötlet nem rossz, lehet, hogy a töredékéből megoldom tartályon belül, miután kicsordogált a főzéshez szükséges mennyiség. Igazából a vadélesztők pont sörrontónak számítanak, néha ilyen 3000Ft-os tétel egy-egy főzésnyi sörélesztő, de tipikusan ilyen 1000-1500Ft, tehát mondjuk, hogy nem versenyeztetném a bőrömön lakó srácokkal inkább, főleg hogy általában Brettanomyces is ott vendégeskedik akkor már, és tej- és ecetsavbaktérium is talál magának lehetőségeket... Nem azt mondom, hogy medveállatka ne férne bele, de ami cukron, fehérjéken, szabad ammónium nitrogénen, keményítőn, zsírsavakon, ilyesmiken elvan, az ne legyen már előre tenyésztve a kifolyó csőben :)
2022. szept. 27. 17:12
 3/5 anonim ***** válasza:

Nekem is az UV volt az ötlet. Mikrobio labirban az használnak. Én úgy emlékszek, hogy a víz sterilitását hosszabb távon ~70 fokon állandó áramlással pehet mégőrízni. Így kétlem, hogy az a napi pár deci használat bármit garantálna.


Esetleg még a hidrogén peroxidot tudom elképzelni mint vegyszeres kezelést, az vízzé és oxigénné bomlik. Mondjuk nem tudtommal nem szokták ilyen célokra használni.

2022. szept. 27. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Hát igen, az UV-n kívül nekem is lett volna még ötletem a csíramentesítésre, de mivel tájékoztatva lettünk, hogy utána sör lesz a vízből, nem mertem én sem az ezüstöt ajánlani például. #1-es voltam.

Nekem nagyon jó tapasztalatom van az ezüsttel. Kicsit messzebbről indulva: a tavaszi böjti szelek idején nálunk nagyon alacsony a lakásban a páratartalom, és a család több tagja asztmatikus tüneteket mutat 40% relatív páratartalom alatt. Több ultrahangos párásítót is üzembe állítok ilyenkor a házban, és van, hogy több hétig mennek, és gyakran 2-3 flaska benzinkúton is kapható 5 literes ioncserélt vizet is szétfújnak naponta. De a készülékekben néhány nap után mindig nyálka képződést tapasztaltam, és macerás lett kétnaponta kimosni, kifertőtleníteni ezeket a párásítókat, nyilván a nyálka baktériumokat nem akarom szétporlasztani a házban. Úgy tapasztaltam, hogy ha 3-4 liter víztérfogathoz 3-4 darab Kossuth 5 forintost (ami 50% ezüst) teszek a víztartályaiba a porlasztóknak, akkor nem képződik nyálka a belső felületeken, a víz csíramentes marad és az szaga sem változik. [Egy darab kevésnek bizonyult. Kettő, vagy több már jó lett. Nyilván tudtam korábbról, hogy a tengerjáró hajók a magukkal vitt ivóvíz készletet a több hónapos úthoz ezüsttel bélelt tartályokban szállítják, hogy a víz ne poshadjon meg.] Szóval az az infinitezimális mennyiségű ezüst, ami az ioncserélt vízben fel bír oldódni az ezüst érme felületéről, az elég ahhoz, hogy a víz csíramentes maradjon. Nyilván ez a "nano" mennyiség sem ivóvízként, sem szétporlasztva a levegőben nem okoz gondot. De vajon egy kézműves sör-műhelyben gondot okozna-e, ha a víz infinitezimális ezüstöt tartalmazna? Mivel konkrét tudásom nincsen ezügyben, csak vélelmezem, hogy nem használna a sörélesztőnek. De ha már az egyéb módszerek is szóba kerültek, és egy-két kísérlethez van kedved, kérdező, és van lóvéd egy sarzsot esetleg elrontani emiatt, egy-két tesztet megér az ezüsttel való csíramentesen tartás kikísérletezése is.

[link]

Nem tudom, hogy a rendszer felépítése milyen, de ha van nyomáskülönbség, akkor a víz sterilre szűrése is működhet. [link]

2022. szept. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Igazából nullás vízzel szeretnék indulni, recept szerint visszasózva, nem tennék bele semmit, tehát nem fungicid dolgokat se. A kivezető cső tényleges tisztán (akár sterilen) összerakása és így megőrzése lenne a cél.
2022. szept. 28. 13:48

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!