Van összefüggés a tér/idő 2^kontinuitása, és anizotróp jellege között?
1. Ha a tér pontjainak halmaza ℵ₀ számosságú lenne, az valószínű a tér anizotróp jellegét okozná. Pl. egy pixelekből álló kijelző nyilván véges számú pontból áll, de el tudunk képzelni egy végtelen nagyságú kijelzőt, ahol a pixelek halmazának számossága ℵ₀. És ugye a kijelzőn a rácsszerkezet miatt jelennek meg anizotróp jelenségek, pl. koncentrikus körök esetén más a pixelrács tengelyére eső mintázat, mint a pixelrács tengelyére nem eső mintázat. Láds: https://www.youtube.com/watch?v=sbMmmjzy7Do
2. A tér pontjainak halmaza is, az időpontok halmaza is, illetve a téridő pontjainak halmaza is jelenlegi tudásunk szerint kontinuum számosságú. Az izotróp, anizotróp jelleget nem ez határozza meg.
3. 2^c számosságú ponthalmazt, mint teret elképzelni is nehéz lenne. Vagy akkor lenne ilyen, ha egy térnek van olyan egydimenziós metszete, amiben létezik olyan pont, ami nem fejezhető ki valós számmal. Vagy akkor lenne ilyen, ha végtelen számú dimenzióról beszélünk, viszont ekkor egy véges hosszúságú vektor leírásához is végtelen számú adat kellene. Annyira kötődik a tudatunk az ismert fizikai térhez, hogy kontinuumnál nagyobb számosságú halmazt ugyan kellő absztrakciós készséggel talán tudunk értelmezni, de semmiképpen sem térként. Már egy ötdimenziós tér elképzelése is komoly elvonatkoztatási képességet igényel, egy végtelen dimenziójú tér koncepciójánál az agy ledobja az ékszíjat.
@2*Sü:
> 3. 2^c számosságú ponthalmazt, mint teret elképzelni is nehéz lenne.
Akkor segítek elképzelni, figyelj! A 2^c tér kisebb megkötésekkel a következőképpen néz ki: adott egy félegyenes, ami eddig c ponthalmazt jelent. A félegyenes minden nem-kezdőpontjából kettéágazik további félegyenesekre, amik szintén továbbágaznak,... a végtelenségig iterálva egy 2^c számosságú ponthalmazt, tkp. "folytonos" fát kapunk. De ha nem kettéágazna, hanem háromfelé vagy alef-nullfelé, akkor is 2^c lenne.
Ennek a fizikai reprezentációja a gyakran tárgyalt elágazó időszálak elmélete: minden pillanatban szétágazik az idő, és a különböző időszálakban potenciálisan más események játszódnak le. (Ennek peremfeltétele, hogy az idő tényleg egy ilyen 2^c struktúra kell, hogy legyen, ill. lehessen megkülönböztetni az időszálakat - például azáltal, hogy bizonyos események bekövetkeznek, bizonyosak meg nem.)
Egy ilyen időfa bizonyára anizotróp. De ha elhagyom azt a megkötést, hogy csak félegyenesekről van szó, hanem egyenesekről, akkor máris izotróp jellegűvé válik az egész - szerintem.
Azért élek az időfa félegyenesből induló 2^c struktúrás modelljével, ezzel párhuzamosan az anizotróp jelleget erősítve, mert tényleg van az időfa eredő félegyenesének kezdőpontja: az Ősrobbanás időpontja. Ezzel szemben a tér |R^3| = c, azaz egyenesekből kifeszített struktúrájú modellje egybecseng azzal az ismerettel, hogy a tér tényleg minden irányban végtelen, nincs irányfüggő kitüntetettsége, azaz izotróp.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!