Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi volt a legbölcsebb kijelent...

Mi volt a legbölcsebb kijelentés, dolog, összefüggés, vagy megvilágosodott gondolat, pszichológiában, filozófiában, vagy hasonló tudományban?

Figyelt kérdés
Annyira, hogy szinte mintha egy titkot mindtak volna el.
2022. szept. 11. 04:05
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Például hogy az ember nem racionális lény, hanem racionalizáló lény alapvetően.

Aztán a kognitív torzítások felismerése: az elménkbe be van huzalozva egy rakás logikátlan folyamat, ami akadályozza a világ valós megismerését, hacsak nem teszünk tudatosan ellene: ez vezetett a modern természettudományok kialakulásához, a tudományos módszerhez, aminek az a lényege, hogy csak azt hisszük el, ami bizonyítottan igaz, és nem pedig azt, ami tetszik. Innentől kezdve indult el a valódi technikai civilizáció robbanásszerűen; azóta vannak valóban működő megoldásaink a technikában, a gyógyászatban, az élet minden területén.

2022. szept. 11. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
"Nosce teipsum!"/Ismerd meg önmagad!
2022. szept. 11. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Παντα χωρει καὶ οὐδὲν μένει azaz panta khorei kai ouden menei, vagyis minden mozog, semmi sem állandó.

Ezt mondhatjuk úgy is, nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba.


Amit pedig #1 ír, ne m más, mint az agy működése. Az agy alapvetően asszociatív, ami azt jelenti, minden "megismerés" kelt valami képzetet bennünk korábbi tapasztalataink alapján. Ha ez kellemes érzetet kelt, a "megismerést" magunkévá tesszük akár igaz akár nem. Ha viszont kellemetlent, elutasítjuk, adott esetben félünk tőle, ismét csak akár valós akár hamis az új ismeret.

A "tudatos ellene tevés" alapfeltétele, hogy legyen megfelelő tudás, amelynek alapján - ha sikerül működésbe léptetni - racionális megfontolással összevethetjük az "új ismeretet" több más tapasztalattal, és ha harmónia van, elfogadjuk, ha ellentmondás, akkor elutasítjuk, mint hamis ismeretet.

Ez a felismerés az alapja a modern diktatúrák "szinte megdönthetetlen" képzetének. És ez lesz a halála a demokráciának, amely a nevében hordozza az egyenlőtlenséget. Amíg ugyanis nem volt lehetőség hatékony kommunikációra, a "demokrácia" közelített a "józan paraszti ész" logikus igazságeszméjéhez. A hatékony kommunikáció viszont hatalmas tömegeket visz tévképzetekbe, és ezáltal "demokrácia" címén a legdrasztikusabb diktatúrák megvalósulásába. Azonban ennek az ellentmondásnak a felismeréséhez és az abból következő cselekvéshez szintén hatalmas tömegek kellenek (vagy a természet egy másik törvényének alkalmazása).

2022. szept. 11. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A demokrácia a legnagyobb diktatúra. Mert a nép diktatúrája.


A demokrácia népuralom. Az van, amit a nép akar, a többség akar. Nem szabad akarat, hanem a többség akarata. A legnagyobb diktatúra. A demokrácia egy diktatórikus dolog, de a többség diktatúrája, ezért a többségnek nem diktatúra. A többieknek viszont igen. Szóval én leszarom a demokráciát.


Liberális vagyok. Élni és élni hagyni, bár ezt sok helyen lehet hallani.

Mindenki úgy él, ahogy akar, ha nem árt vele a másiknak.


Sokak szemében csak az a diktatúra, ha a kevesebb mondja meg a többnek, hogy mi legyen.

De szerintem fordítva is diktatúra.

2022. szept. 11. 12:34
 5/6 anonim ***** válasza:

A pszichológiában például ez: ha megváltoztatod a viselkedésed, akkor a gondolkodásod is megváltozik.

Az ember azt hinné, és a sok önfejlesztő könyv is ezt javasolja, hogy előbb a gondolkodásod változtasd meg, és attól fogsz majd máshogyan viselkedni. Ezzel szemben a fordítottja sokkal célravezetőbb, gyorsabb.

Forrás: [link]

2022. szept. 11. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Kólauborkával ***** válasza:

5#, szerintem az egész “változzunk dolog” veszett fejsze nyele.

Én jóban vagyok a gyerekkori (3-7 éves korig ismerkedtünk meg) és ezen minták alapján ki merel jelenteni: az ember nem változik. Van egy belsö magod, ami ugyan olyan érintetlenül létezik, mint 5 éves korban és ezt sosem fogod tudni megváltoztatni, mert a köré alakul ki a személyiség.

Példának: én a mai napig ugyan azt a hibát követem el, mint fiatalon, kicsit más könyösben, de ugyan az.

Szóval a változás a felszínes, a mag ugyan az marad.

2022. szept. 12. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!