A pókok miért eszik meg a hálójuk egy részét?
Olvastam, hogy ahogy szovik a hálót, ami nem ragadós, azt megeszi. Akkor minek neki a nem ragadós háló? Csak azért xhogy megegye?
Másik kérdés, hogy a kicsi pókok között is vannak mérgezők vagy inkább a nagyobbak a mérgezők?
Ha egy háló valamiért nem jól sikerül, és megeszi, azzal értékes fehérjékhez jut újabb háló készítéséhez.
A kisebb pókok között pedig gyakoribbak a mérgesek (nem mérgezők. Mérgező az, amibe akkor halsz bele, ha te harapod meg. Ha ő harap meg, és abba halsz bele, akkor mérges). De ez nem általános szabály, kicsik és nagyok közt is akadnak ilyenek is, olyanok is.
A pókok többféle szálat képesek készíteni, van ami ragadós a bogarak elfogására, van ami nem ragad hogy jobban tudjon közlekedni, van erősebb tartószálak stb..
Vannak olyan szálak mikre ha már nincs szüksége mert mondjuk átalakította a hálót, vagy csak a szövésben kellett hogy jobban tudjon közlekedni akkor azt lebontja, hogy ne legyen útban. Ezeket ahelyett hogy csak elvágná vagy egyéb módon szabadulna meg tőle megeszi, hogy nem mennyen pazarlásba a fehérje amit az előállítására használt. (aki azon akad meg hogy hogy eszi meg rágószájszerv nélkül a szálakat, az bele se gondoljon hogy egy bogarat hogy enne meg. Természetesen úgy minta az áldozatait is egy enzim segítségével feloldja a szálakat.)
A pókok esetében nincs közvetlen kapcsolat a méret és a méreg erőssége között (maximum a nagyon kicsi pókoknak nincs elég mérgük). Vannak a tarantulák amiknek gyenge a mérge, de például a fekete özvegy meglehetősen kicsi és mégis elég veszélyes. A skorpióknál szokták a méretet összekötni a veszélyességével, általában minél nagyobb, annál kevésbé veszélyes.
Azta, érdekes. Köszönöm a válaszokat.
Még az érdekelne, hogy azt hogyan dönti el, hogy ragadosat vagy nem ragadosat csináljon? Úgy mint én eldontom, melyik kezemet emelném fel, vagy esetleg először jön a ragadós és ha már nincs elég anyag, akkor nem ragad, majd vár és újból? (ez csak hipotézis lenne)
Nem semmi.
Köszönöm a választ
#5, 6
Szerintem inkább ösztön. Azaz nem tudatosan tervezi meg, hanem evolúciós kódolás által csak tudja, hogyan a legjobb csinálni, és úgy csinálja. Neki nincsen agya gondolkozni vagy tervezgetni. Olyan lehet, mint amikor te mész egy jól ismert úton, és teljesen belemerülsz a gondolataidba. Amire magadhoz térsz, hazaértél. Öntudatlanul az agyad ösztöni része végigvezetett az úton, és az az út lehetett bármilyen komplex, szétágazódó, nem számít, ha ösztönszerűen teszed, amit teszel.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!