A fizikán,kémán kivűl mi az ami működteti az élet bonyolult szerekezetét? valami ici-pici kis lelkedt sem tudtok elképzelni ami mozgásba hozza a dns molekulát alkoto kis bigyokat és meghatározná viselkedésunk,gondolkodásunk megjelenésunk?
#7: "Az alkohol kisebb döntéseket befolyásol ami még az agy műve"
De a kérdésedben azt mondtad, hogy a lélek határozza meg a gondolkodásunkat. Most akkor a lélek határozza meg a gondolkodást, vagy az agy?
Erre mondhatnád, hogy a kettő együtt. Ezzel két baj van.
A kisebb, hogy ebben az esetben a lélek egy tőled különálló dolog, hiszen nem rendelkezik a gondolataid egy részével.
A nagyobb, hogy ezzel elfogadod, hogy az agy képes gondolkozni, emlékeket tárolni és döntéseket hozni. Ebben az esetben miért van szükség arra, hogy feltételezz egy lelket is? Ha az agy önmaga is képes mindarra, amit a léleknek tulajdonítasz, akkor miért kell feltételezni a lelket?
#8: Igen, ez gyakran előjön ellenérvként, csak nem helyes. Nagyon sok ember agresszívebb részegen, mint amikor józan. Nagyon nehéz elképzelni olyan hibát, amitől a tested agresszívebb lesz, miközben a lélek, ami elvileg mindent irányít, nem akarja, hogy agresszív legyél.
És akkor fel lehetne hozni azokat az eseteket, amikor agysérülés esetén embereknek maradandóan megváltozik a személyisége. Vagy a demenciát, amikor emberek lassan elfelejtenek mindent. Képzeld el, hogy egy idős, demens ember nem ismeri meg a gyerekét. Nagyon nehezen tudok elképzelni olyan agyi hibát, ami azt eredményezné, hogy a lélek, aki egyébként tisztában van azzal, hogy ki az előtte álló személy, kizárólag úgy tudja irányítani a testet, mintha nem lenne ezzel tisztában.
Az persze lehet, hogy a léleknek nem az a tudatállapota, amit mi megélünk, ezzel egyrészt ugyanazok a problémáim vannak, amiket feljebb már leírtam, kivéve, hogy ilyenkor megfordul ez a "hasadt tudat"-dolog, mert a lélek rendelkezik olyan ismerettel, amivel te nem. De ettől függetlenül ugyanúgy két különböző tudat jelent meg hirtelen, amik egymástól függetlenül is működnek. Plusz ez a megváltozott tudatállapot különösképpen mindig akkor jelenik meg, amikor valami fizikai behatás éri az agyat.
Mi lenne, ha a tudományba a tudományos kérdések kerülnének, a vallási kérdések pedig a vallásba?
A tudományos kérdés itt az lenne, hogy van-e jele, vagy bizonyítéka az agy külső irányításának?
Nem az, hogy el tudjuk-e képzelni, mert az pont semmit nem jelent a tudományban. Az elektront se tudjuk elképzelni, aztán mégis létezik.
A válasz pedig az, hogy:
- nincs jele,
- nincs bizonyítéka,
- viszont az energiamegmaradás törvénye tiltja.
Sokan keverik a szellemiséget a lélekkel.
Kétségtelen tény, hogy az ember (legalábbis egy része) képes elvontan gondolkodni. Ez a gondolat, érzés nem azonos a számítógép szoftverével. Viszont hiába tudunk róla elég sokat, annyit még nem, hogy pontos képünk legyen róla. Ez ad lehetőséget a kombinálásokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!