A meteorrajok láthatósága mennyire függ a Föld forgási fázisától?
Most nem arra gondolok, hogy nyilvánvalóan nappal nem nagyon látni egy meteort sem, mert világos van, hanem hogy amikor a Föld egy adott pontjáról szemléli valaki az eget, pl. radaros meteordetektorral, kiterminálva a napfény zavaró hatását, mennyire változik a forgási periódussal a meteorsűrűség.
Mert nekem az a logikus, hogy kb. a nap felében egyáltalán nem lehetne az aktuális rajhoz tartozó meteort látni, mivel azok a Föld túlsó felét bombázzák, azokat nem figyelhetjük meg a másik oldalon, mert csak a légkör 80-100 km -es magasságában villannak fel. Kb. mint ahogy egy esőbe kitett focilabdának is csak a felső felét találják el a vízcseppek, az alsó felét sosem. De ha ez a logika helyes, miért szokták azt írni, hogy "a raj meteorjait egész éjjel megfigyelhetjük". Pl. ma van a Perseida maximum, de sehol nem figyelmeztetik az érdeklődőket, hogy egyes időszakokban felesleges bámulni felfelé, mert kizárt, hogy akár egy rajtagot is észrevegyenek.
Egész éjjel megfigyelhetők, csak a hajnali égbolton nagyobb számban és eséllyel jelenetnek meg. Míg az esti órákban csak a leggyorsabb meteorok érik el a lékört, addig hajnalban mintegy szembemegy a rajjal a föld.
Íme erről egy ábra: [link]
Ez elsősorban attól függ, hogy a radiáns (pl. a Perseidák csillagkép) az éjszaka folyamán mennyire látszik, milyen magasan van. Minél magasabban van, annál inkább az egész égbolton érdemes figyelni. (De elég alacsonyan kellene lennie, hogy pl. a másik irányban jelentősen lecsökkenjen a számuk.)
"a nap felében egyáltalán nem lehetne az aktuális rajhoz tartozó meteort látni, mivel azok a Föld túlsó felét bombázzák"
Teljesen jól látod. Például nemrég volt egy rövid de erős meteorraj, amit az USA-ban volt érdemes figyelni, mert amikor elérte a Földet, akkor onnan nézve volt elég magasan a radiens. (Illetve pár óra eltéréssel nálunk is, csak addigra itt már felkelt a Nap.)
Nagyjából akkor látunk meteorokat, ha a Föld keringési iránya felé néző oldalán vagyunk (de nem feltétlenül), vagy a keringési irány centrumának peremén.
Függ a Föld pályáján való haladási irányától, a forgás közbeni helyzetétől is. A meteorraj egy nagy törmelék felhő, ami párhuzamos pályán halad - ezért is írtam ki ezzel kapcsolatban nemrég egy talányos kérdést. :) A két mozgási irányból tevődik össze a meteorok és meteorrajok érkezési és láthatósági helye is, a Föld haladási irányából és a meteroraj haladási (érkezési) irányából.
Ha ez a két irány olyan, akkor a Föld legrosszabb megfigyelési oldalán csak a látóhatáron láthatóak egy rövid ideig, vagy annyira sem.
Például most Ausztráliában a Perseidák nem lesz jól megfigyelhető, mert csak a horizont közelében jelennek meg hajnali 5 óra felé. És dél Ausztráliában nem is lesz megfigyelhető.
NASA:
"xxx-ben élek… Láthatom a Perseidákat?
Nézze meg az alábbi térképet. Hacsak nem a piros árnyalatú területen él, láthatja..."
A NASA térképen is látható, hogy a láthatósági zóna azért nagyobb, mint a Föld fele, de van egy határvonal ahonnan már nem látszik.
Itt egy animáció a Perseidák pályájáról, láthatóan északról érkeznek.
A Perseidák az északi tekén láthatóak, illetve még kicsit lejjebb, amiben a raj érkezési iránya mérvadó.
Köszönöm, nagyon jó magyarázat, teljesen érthető. Igazából nem sokkal a kérdés kiposztolása után nekem is összeállt a kép, épp a [link] demó app jóvoltából, amit amúgy ismertem is régebbről, csak valamiért most nem jutott eszembe. Ott azonnal látni 3D -ben, hogy sok meteorraj támadási szöge a Föld forgástengelyével elég kis szöget zár be, pl. a Perseida is főleg az északi pólust éri, ezért majdnem mindegy, melyik napszakban nézik innen, állandóan esni fognak, miközben délen szinte semennyire. Tehát nagyjából elmondható, hogy a radiáns és a pillanatnyi zenit közötti szög függvénye az adott pontból érzékelhető meteorsűrűség.
Jó lenne egy olyan web-app, ami az egyes rajok pályájának és geometriai eloszlásának ismeretében képes lenne egy görbét generálni a megadott földi koordinátára, ami a várható meteorsűrűséget kirajzolja, esetleg opcionálisan ezt még kompenzálva a Hold és a Nap láthatóságával.
"Jó lenne egy olyan web-app, ami az egyes rajok pályájának és geometriai eloszlásának ismeretében képes lenne egy görbét generálni a megadott földi koordinátára, ami a várható meteorsűrűséget kirajzolja, esetleg opcionálisan ezt még kompenzálva a Hold és a Nap láthatóságával."
Jó tölet, használható lenne egy ilyen app.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!