Mitől haladnak nem párhuzamosan és nem egy azonos centrumból a meteorok amikor meteor rajt látunk?
Részben tájékoztató jellegű ajánlat is :) burkoltan és titokban persze :)
Már a legjobb időszak a meteor leséshez a Perseidáknál.
A kérdés viszont az, hogy vajon hogyan lehet, hogy a meteorrajok ugyebár egy irányból érkeznek, mint raj. A felvételeken viszont rendre látni egymástól eltérő irányú meteorokat. Itt a két cikkben is vannak ilyenek.
Youtube videókon is gyakran látni, hogy nem mindegyik vezethető vissza azonos centrumba.
Azért az komoly, hogy a femina nevű képződményt tudományos kérdésekkel kapcsolatban linkeled.
A választ úgy hívják, hogy gravitáció. Az meg, hogy azonos centrum az mit jelent? Úgy érted az univerzum kezdetéhez szeretnél visszavezetni valamit amikor még a villamos érkezését sem tudjuk megjósolni?
1/ "Azért az komoly, hogy a femina nevű képződményt tudományos kérdésekkel kapcsolatban linkeled."
:D Bizony. Hölgyeké az elsőbbség! :D Meg egy kis meteor figyelő ajánló is. :)
2/
Az első linken az a sima perspektíva és mindegyik fénysugár egy centrumba mutat. A vonatsínek is. Nézd meg a második cikk képén van kettő is ami nem illik bele a cenrumba. Bal felső képsarokhoz közeliek. Kettő is van. Az egyik határozottan feljebb mutat, a másik határozottan lejjebb.
1/ "Az meg, hogy azonos centrum az mit jelent?"
Hát már régóta néztem, hogy az ilyen raj képeken mindig vannak szokatlan irányúak.
Levin - elvileg lehetnének, miért ne, csak az esélyük nem túl nagy a raj képek gyakoriságához. Bár én sem tudok jobbat, csak mintha rajok esetén gyakoribbak lennének, mint önálló meteoroknál. Ami nekem fura. De én sem tudok mást, csak gondoltam valaki hátha...
Kérdező!
Meteorok állandóan potyognak.
Ha látsz néhányat hullani, azok között biztos van olyan is, ami nem azonos rajból van.
Eleve, ha szezonon kívül nézed, akkor nincs is raj, de meteor az van olyankor is.
Egyrészt ahogy írták, lehetnek nem a rajhoz tartozó meteorok is. Ez főleg akkor esélyes, ha nagyon eltér a pályája araj meteorjaiétól. Az első linkedben levő képen a jobb alsó gyanús, hogy ilyen.
Egyébként jelenleg nem is csak a Perseida meteorraj aktív, igaz a többi nem olyan erős, és már túl is vannak a maximumukon.
De az egy rajhoz tartozó meteorok látszólagos pályája sem pont ugyanabba a pontba fog mutatni.
Ez feltételezem, amiatt van, mert bár nagyon hasonló a pályájuk, de azért mégsem pontosan ugyanolyan. (Illetve a fénykép is torzíthat valamennyit, főleg széles látószögnél. Illetve az ilyen képek gyakran több fotóból készülnek. Ha nem azonos éjszakán készítették őket, a radiáns közben elmozdult egy kicsit.)
"Hogy jön létre? Adott a pálya amin egy vagy néhány nagyobb darab halad. Azok felaprózódnak és közben maradnak a pályán. "
A meteorrajok leginkább üstökösökből származnak, amik egy csomó porszemcsét bocsájtanak ki. (De valóban képződhetnek üstökösök vagy aszteroidák széttdarabolódásábl is.) A Perseidák például a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak.
[link] #Perseids
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!