Milyen alakúak a meteorrajok? Valami nem stimmel ezzel.
Valami nem áll nekem össze a meteorrajokkal kapcsolatban. Az egyes rajoknak évente van egy-egy maximuma, azaz egy pár napos időszak, amikor a Föld áthalad a rajon. De geometriailag nehezen látom át, milyen alakú lehet egy ilyen raj, hogy évente csak egyszer megyünk át rajta. Ha ugye egy nagyjából lokális felhő formájában halad, ahogy egy egykor felbomlott üstökös darabkáitól ezt várnánk, akkor csak nagyon ritkán találkoznánk vele, mert szinte kizárt, hogy a Föld épp akkor tart ott a pályáján, amikor a raj is épp a közelben van. Lényegében két különböző ellipszispályán haladó égitestről beszélünk, amik közül az egyik diffúz, a másik pontszerű.
De ha nem egy "foltban" halad a raj, hanem szétoszlik egy gyűrű alakjában a Nap körül, és a földpálya síkjával nem esik egybe a gyűrű síkja, akkor elvileg kétszer kéne találkoznunk a rajjal évente, fél év eltéréssel, amikor keresztezzük a gyűrű síkját.
Szóval ezért érdekelne, hogy tulajdonképpen milyen eloszlásban közlekednek a meteorrajok, miért csak egy maximumuk van évente. Mert nem tudom elképzelni, milyen elrendezésnek kell ahhoz kialakulni, hogy mindig ugyanakkor, és csak egy alkalommal fussunk össze velük. Azaz de: Ha a Föld pályájához képest statikusan, egy pontban "rajzana" minden meteorraj, mint egy csapat muslica. De ez a fizika törvényei alapján lehetetlen.
Keres meg a Föld pályáját (kék), és hogy hol metszi a meteorrajt.
Érdekes kérdés!
Az 1. válaszoló által küldött link is nagyon jó, köszönöm! (Pont ilyet szerettem volna én is keresni a kérdés hatására, csak nem találtam...)
A kérdésre válaszul, egyrészt úgy látom, hogy több meteorraj perihéliuma is a Föld pálya közelében van (pl. Perseidák, Geminidák, Lyridák). Ekkor értelemszerűen csak évente egyszer halad a meteorrajon keresztül a Föld.
Azoknál a meteorrajoknál, aminél lényegesen kisebb a perihéliuma (pl. Geminidák) két dolog jut eszembe, hogy miért csak egyszer láthatóak (de nem tudom, mennyire felelnek meg a valóságnak):
1. Az egyik találkozáskor a meteorok többé-kevésbé a Nap irányból érkeznek a meteorok, így nem láthatók túl jól.
2. A Föld pályája nem tökéletes kör, így nem sükségszerűen keresztezi kétszer is a meteorraj pályáját. (De nem túl nagy az excentricitása, maximum pár millió kilóméter a különbség, ez nem tudom, elégséges-e a magyarázathoz.)
"De ha nem egy "foltban" halad a raj, hanem szétoszlik egy gyűrű alakjában"
Alapvetően gyűrű alakban haladnak a rajok, de vannak olyan rajok, amikben vannak sűrűsödések. Például a Leonidáknak 33 évente van egy nagyobb kitörése, mert ennyi idő a keringési periódusuk (és nyivlán a gyűrűben van egy sűrűbb régió).
5: Jaja, zseniális cucc! Miután írtad, sokat játszottam vele, állítgattam a dátomot, a sebességet, a nézőpontot, leszűrve az egyes rajokra külön-külön, vagy együtt szemlélve mindet. Ezzel sokkal érthetőbb lett az egész. Minden évben kifekszem az ég alá a Perseidák éjjelén valami fényszegény helyen, meg amúgy is sokat bámulom az eget távcsövekkel vagy csak szabad szemmel, de a meteorrajokat valahogy mégsem tudtam vizualizálni eddig.
Több ilyen programra lenne szükség az oktatásban, akkor ezerszer érthetőbb lenne az emberek számára az égi mechanika, fizika, vagy szinte bármilyen tudomány. A legtöbb ismerősömről kiderült, hogy a mai napig nem értik azt sem, miért van tél, miért van nyár, és hogy pl. miért van mindig a Nap közelében a Vénusz az égen. Egy-egy ilyen 3D szemléltető ábra azonnal világossá tenné ezeket a sok tudományos magyarázat nélkül.
Még egy kapcsolódó kérdés: A meteorrajok mindig egy irányból bombáznak minket (a radiánsuk felől). Akkor eszerint ha a radiáns a Naphoz közeli szögben látszik, akkor esélytelen akár egy rajbeli meteort is látnunk. Mert ugye a meteorok kb. 100-200 km magasságban fénylenek fel a légkörben, de ha éjjel épp háttal vagyunk nekik (tehát úgy áll a Föld, hogy árnyákolja a meteorokat számunkra), akkor teljesen lemaradunk egyes rajok élvezetéről, mert azok mindig csak a nappali oldalról látszanának. Ráadásul minden évben menetrendszerűen lemaradunk, nem csak a szerencsén múlik, mert egy adott naptári napon a Nap mindig ugyanott tart az égi pályáján. Eszerint vannak meteorrajok, amiket szabad szemmel sosem láthatunk (esetleg egy-egy extrém fényes tűzgömböt, ami nappal is látszik), és talán népesebbek, mint a Perseidák vagy a Leonidák, mégsem okoznak vizuális örömet, legfeljebb a rádióvisszhangos észlelők fülének. Jól gondolom?
Rajzoltam magamnak egy kis szemléltető ábrát, amin látszik a meteorok felfénylési zónája, az irányvektoruk, és pár földi megfigyelő, azoknak a látótávolsága (ahonnan még láthatják az átlagos fényességű meteorokat), ebből az derült ki, hogy a radiáns zenithez képesti szöge is elég drasztikusan befolyásolja, mennyi meteort láthatunk. A zenit közelében lévő radiánsok jóval kedvezőbbek. Talán ezért lehet, hogy egy éjszaka során durván változik a meteorok sűrűsége, pl. a Perseidák hajnalban szokták a csúcsformájukat hozni, nem este 11 körül, amikor mindenki várja őket a réteken. Most egy online planetárium programban megnéztem, és ez beigazolódott, a Perseus pl. a Perseida maximumkor hajnal 4 -kor sokkal magasabban van, mint éjfélkor.
6 (sadam87):
Pont a Leonidák közelgő maximuma kapcsán merült fel az egész téma a fejemben, azért is, mert próbálok valami összefüggést találni, miért vannak néha extrém erős kitörései, máskort miért nincsenek, még a 33 éves periódusú maximumai során se. Nyilván valami inhomogenitás lehet a "gyűrűn" belül, és időnként telibe kapunk egy foltot, mint 1833 -ban, amikor óránként több ezer meteort lehetett látni, gyakorlatilag folyamatosan estek a hullócsillagok órákon át, egy időben egyszerre több is.
A szemléltető appban nézegetve még az is felmerült, hogy egyes rajokkal az év különböző hónapjaiban is találkozhatunk, pl. az észeki tauridákkal, amiknek a pályásíkja nagyon közel van a Földéhez. Persze onnantól vicces őket Tauridáknak nevezni, mert a másik maximum idején totál más irányból találnak el minket.
Az is jól látszik, hogy elég változatos, melyik raj mennyire diffúz vagy koncentrált, amikor áthaladunk rajta, ez elég alaposan hatással van a radiáns precizitására. Ahol szórtabb részen ütközünk velük, ott sokkal kevésbé a tartják be a meteorok a radiánst.
A programnak van egy kis hibája, de nem okoz problémát. A háttér csillagai nem a végtelenben vannak, hanem egy poliéderre textúrázva, aminek elég kicsi a sugara, ezért ha pl. a Jupiter távolságából nézem, milyen a csillagos háttér egy irányban, egész mást látni, mint a Földről. De valószínűleg a csillagos hátteret csak dekorációnak szánták, nem pontos referenciaként. Pedig nem lenne rossz, ha a csillagképek jól láthatóan, vonalakkal összekötve, nevekkel mutatnák magukat.
Igen, a leonida meteorraj például egy üstükösből származik, és a nagyobb kitörések nagyjából egybeesnek az üstökös Nap / Föld közelségével.
"a leonida meteorraj például egy üstükösből származik"
A Perseidák is, sőt a meteorrajok általában. (Lehet kivétel, de olyankor valószínűbb, hogy még nem találták meg a forrást vagy nem azonosították egyértelműen a raj forrásaként.)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!