Valaki meg tudná nekem válaszolni?
Ha egy tetején kupakkal ellátott tartályból - amiben olaj és levegő van szívjuk ki az olajat , akkor mikor végzik hamarabb az olaj kiszippantásával - ha a kupakot rajta hagyjuk , vagy ha lecsavarjuk?
Szerintem ha marad, de megindokolni nem tudnám.
Na nézzük:
Ha a tartályon rajta marad a kupak, elkezded kiszívni az olajat hogyan változik a tartályban az anyag mennyisége? Ez hogyan hat a bent levő levegő nyomására?
Remélem segítettem
Eleve hogy szívod ki az olajat a tartályból, ha rajta hagyod a kupakot? :D
Szerintem még pontosítani kéne ezen a specifikáción :D
Ha a tartály zárt, akkor a benne levő levegő nyomása csökken, ahogy egyre nagyobb térfogatot foglal el. A szivattyúnak a kisebb nyomású térből az 1 atmoszféra nyomású külső térbe kell átszívni az olajat, ami plusz munkát jelent.
Vannak olyan szivattyúfajták, amik időegység alatt mindig ugyanannyi folyadékot szivattyúznak ki, legfeljebb több áramot vesznek fel. De a legtöbb szivattyú nem ilyen. Ha nehezebb szivattyúzniuk a folyadékot, akkor a hozamuk lecsökken.
"Ha egy tetején kupakkal ellátott tartályból - amiben olaj és levegő van szívjuk ki az olajat , akkor mikor végzik hamarabb az olaj kiszippantásával - ha a kupakot rajta hagyjuk , vagy ha lecsavarjuk?"
A kérdés nem tartalmaz több lényeges elemet sem ami a folyamatban számít, csak a sebességéről szól a kérdés. A sebessége pedig a technológiától függ, akár kupakkal akár a nélkül történik a folyamat. Meg nem tudjuk, hogy ez egy iskolai feladat ami pontosan vagy pontatlanul lett meírva, vagy becsapósan, vagy csak magad pont így írtad meg a kérdést.
A befektetett energia mennyiség viszont lényegesen kisebb a lecsavart kupakkal, mert akkor akár szivattyú nélkül is kifolyatható, mindenféle szivattyúzási erőbefektetés nélkül is. Ha a kupak nincsa a tetején és egy lyuk van alul, akkor szivattyú nélkül is kifolyik. Szivattyúval meg alap esetben még gyorsabb lehet.
És egy nagy erejű és speciális szivattyúval még kupakkal együtt is ki lehet szivattyúzni az olajat, de az eredménye a 6-os által linkelt videóval fog egyezni és behorpad a tartály (vagy széttörik). Ebben az esetben a keletkezett és folyamatosan növekvő vákuummal ellentétes növekvő erőt kell befektetni, és csak a tartály behorpadásával érhető el a kiszivattyúzás. Mint az alumínium tubusok esetén is, ott is behorpad a tubus a kiáramoltatáskor.
Ehhez jön még a tartály anyagának stabilitása, mert ha nagyon lágy anyagú a tartály, például gumi, akkor könnyebb lesz a szivattyúzás. Ha vastag falú acél, akkor meg nagyobb erő kell hozzá.
A gyorsasága önmagában (ha ez a kérdés) nem függ a kupak rajta levésétől, hanem a használt technológiától és energia befektetéstől függ egyedül.
Valamint még ha a tetején zárva is van a kupak és alul van egy nyílás szivattyú nélkül, még akkor is kifolyik az olaj. Mint egy lefelé fordított italos palackból is kifolyik. Csak közben adagokban a levegő is beáramlik.
A sebessége a szivattyú erejétől függ, míg letekert kupakkal könnyebb lesz. Ez nem függ attól, hogy a tartályban van-e levegő az olajon kívül, vagy csak olaj van benne. Tehát ez a része fölösleges a gyakorlatban, hogy levegő is van benne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!