Miért mondanak sokan tévesen klímaváltozást, csak mert nyáron meleg van,20 éve is volt ilyen meleg, mégsem beszélt senki összeomló világról?
úgy érzem kicsit túltolta a média ezt a klímaváltozást.
Kiskoromban a 80-90es években is emlékszem sokszor volt 40 fok körül a hőmérséklet, mégsem volt senki beparázva.
média miért csinálja ezt a fölösleges pánikkeltést?
Nyár közepe van.
Hogy a fenébe ne lenne forróság.
Ez a természetes.
Én a 40 évem alatt mindig ezt tapasztaltam nyáron, nincs ebben semmi fura.
Mondd ezt a kertészeknek, növénytermesztőknek, kíváncsi lennék, mit kapnál. Egyébként nem tudom, hol nőttél fel, de a 70-80-as években még a 30-32 fok számított nyári csúcsnak.
A többieknek: don't feed the troll.
90-es évek közepén emlékszem jópár év volt egymás után alföldi kisváros,ahol kb 3 hétig semmi csapadék, tartósan 32-38 fok körül volt.
Még a szellő sem mozdult.Annyira megmaradt benne, hogy sok képet előkerestem egész család kis fürdőnadrágban, folyik mindenkiről a víz.
Ugyanezt látom most is.max a tv eltúlozza, szenzáció miatt.
"Miért mondanak sokan tévesen klímaváltozást, csak mert nyáron meleg van"
Tévesen semmiért, és azt sem azért, mert nyáron meleg van. Hanem mert látványos a tendencia a folyamatosan emelkedő globális átlaghőmérséklet terén.
"90-es évek közepén emlékszem jópár év volt egymás után alföldi kisváros,ahol kb 3 hétig semmi csapadék, tartósan 32-38 fok körül volt."
Már akkor is folyamatban volt a klímaváltozás, pont a kilencvenes évek volt az első, ami korábban elképzelhetetlennek tűnő tartós hőhullámokat hozott. 1992, 94 és 95 volt az a három forró év a kilencvenes évekből, a többi viszont nem volt olyan meleg, sőt eléggé hűvös nyarak is voltak köztük. Ehhez képest lassacskán az a ritkaság, ha egy nyár nem hoz kemény és tartós hőhullámokat: az elmúlt 10 nyárból 5 hozott 39-40 fokot (de még a maradék közt is volt két kiemelkedő, egyrészt a 2018-as amikor már április végétől folyamatosan nyárias 26-30 fokok voltak, illetve a 2019-es, amikor bár nemigen volt 35 fok feletti forróság, de 30 fok alatti nap se túl sok).
> Miért mondanak sokan tévesen klímaváltozást, csak mert nyáron meleg van
Ez olyan, mintha az kérdeznéd árvíz idején, hogy miért beszélnek árvízről, eddig is folyt a folyó. Ja, csak nem mindegy, hogy milyen magas a vízszint.
> Kiskoromban a 80-90es években is emlékszem sokszor volt 40 fok körül a hőmérséklet
Igen. De ez a lokális időjárás. A globális éghajlatváltozás meg más tészta. Globálisat jelent, tehát a világ egészét átlagolva. És éghajlatváltozást jelent, tehát hőmérséklet szempontjából az évi középhőmérsékletet, meg annak emelkedését. Ez amúgy bizonyos szempontból nem tűnik soknak, 1 ˚C hőmérséklet emelkedés az ingerküszöb alatt van, ennél az időjárás jóval nagyobb ingadozást mutat. De abban már érzékletesebben meg tud mutatkozni, hogy több kánikulai nap van, mint volt 50 éve. 40 ˚C volt régebben is, csak ritkábban.
Illetve trendekről beszélünk. Ha van egy szokatlanul hideg nyár, vagy egy szokatlanul hideg év, attól még évszázadnyi idősort nézve lehet látni egy trendszerű változást. És pont ezért nem az igazolja a globális éghajlatváltozást, hogy éppen egy szokatlanul meleg nyár van. Az önmagában nem biztos, hogy jelentene bármit is. A lényeg a trendszerű változásban van. Lásd az évi középhőmérsékletet hazánkban az elmúlt 120 évben: [link] .
Másik oldalról 1 ˚C évi középhőmérséklet változás a Föld egészét nézve már drasztikus változásokat tud okozni.
Egy biztos, a klímaváltozást biztos, hogy nem az otthoni hőmérőddel fogod sem cáfolni, sem alátámasztani.
Kiskorodban mennyi hó volt télen, hmm?
Vagy mennyi ideig tartott a havas szezon, hmm?
Vagy mennyi ideig tartott a kánikula, hmm?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!