Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az igaz, hogy az ember futásra...

Az igaz, hogy az ember futásra lett teremtve, evolúciósan a futásra lett programozva?

Figyelt kérdés
Nem is tudom már hol hallottam régebben, hogy az ember testalkatilag a hosszú távú futáshoz a legalkalmasabb. Egy tigris vagy egy medve pl. izmos, erős, de nem fog lefutni 10 km-t. Az embernek meg ez az erőssége. Ezért nem is nagyon tudunk izmot építeni és az izomzatot hatékonyan felhasználni.

2022. jún. 13. 02:21
1 2
 11/15 hollófernyiges ***** válasza:
100%
A vadászat fajtáihoz mellékszálként csak annyit jegyeznék meg, hogy most arról a korról beszélünk, amikor az Australopithecus elődjénél kialakult a mai testalkat, vagyis mai tízéves gyereknek megfelelő méretű majmokról, akinek egyetlen szerszáma legfeljebb a lepattintott szélű kavics volt.
2022. jún. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Okés az is benne van, szerintem nem érdemes kiemelni egy adott kort és régiót. A kérdező is általánosan tette fel, azért nyilván lehet részletezni is. Miért is ne. A majmok szálhoz - a majmoknak sem erőssége a futás, szóval valahogy össze kellene kötni akkor egy miérttel és hogyannal.
2022. jún. 13. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Pombe ***** válasza:
100%

Simán egy kutya is, jó szőrösen, jobb hosszútávfutó, mint az ember. Nem egy hosszútáv futó versenyhez csatlakozott kutya, mert éppen arra szottyant kedve (még a Góbi sivatagban is! - 250 km-es extra-táv), és mindig az élmezőnyben végeztek, és ha nagyon akarták volna, alighanem röhögve az elsők lettek volna.

[link]


Bármilyen hosszútávfutónak még sokszor ajánlják is a kutyák társaságát edzéshez, az olyan embereknek, akik kissé ilyenkor egyedül érzik magukat... (nem fogja majd vissza az embert a futóteljesítményében...)

[link]


Bicikli mellett is az edzett, és erre szoktatott kutyák bármeddig elloholnak méghozzá jó szőrösen.


[link]


Így kezdi a cikk: "Ha az állatvilág futóbajnokaira gondolunk, szinte senki sem említené fajunkat."


Mert az az igazság, hogy valóban említésre méltó se lenne. Persze, hogy a gepárd gyorsan kifullad... Há' még jó, mert a gepárd sprintel. Halvány lila dunsztunk sincs róla, hogy egy gepárd milyen hosszútávfutó lenne, mivel ilyen próbatételre semmivel se lehet rávenni..., de szerintem lazán leverne az is minden embert.


Idézve: "Mindössze két, jól meghatározható állatcsoport, a társas ragadozók (például a farkasok, a kutyák és a hiénák), illetve a vándorló patások (így a gnúk és a lovak) némelyike bírja a maratont, vagyis a 42 kilométeres távot az embert megközelítő átlagsebességgel."


Hát szerintem ebbe beleértendő minden olyan lény, amelyik az ember versenytársaként számba jöhet. Akkor kikkel szemben vagyunk olyan jók? Amúgy lemérte volna valaki, hogy egy kitartóan ügető sündisznó meddig bírja? Hogy tudták rávenni a sünt, hogy fusson állandóan egy-irányba?


Pl. a grizzly medvék is jellemzően magányos, nem társas ragadozók, és egy megfigyelés alkalmával az egyik 3 km-en át 43 km/h sebességgel futott, és alighanem a világ végig kitartott volna, ha nem unja meg a futást, vagy nem tűnik el szem elől.

[link]


Egy edzett átlagember ilyen távon belül kb. a 15 km/h-t tud tartani, ami baromira elmarad a medve 43 km/h sebességétől, nemde?


Idézve: "Daniel Lieberman, a Harvard Egyetem kutatója munkatársaival kimutatta, hogy az ember erőnléti futóképessége két tekintetben is felülmúlja az állatokét."


Hát, szerintem ennek a Liebermannak valami sánta kutyája lehetett, és erre a szegény párára alapozta a véleményét... :)


Idézve: "A postaszolgálatnál alkalmazott hajdani lovak és a többi futóbajnoknak tekintett állatfaj is lassabb náluk."


Az embernél? Pedig Liebermannak csak utána kellett volna néznie annak, hogy manapság is évente lovakkal rendeznek ilyen versenyt már 1980 óta (Man vs Horse Marathon), és mindössze csak háromszor győzött ember 2022-ig, de akkor is az alkalmi nagyon extrém meleg miatt, és az elsöprően több esetben 20-30 perc előnnyel érkeztek be a lovak (ráadásul ember-súllyal a hátukon). Nyilvánvalóan lemaradtak volna a régi ősemberek is, még ha jobbak is lettek volna a mai szuperfutóknál (bár el nem tudom képzelni, hogy a régiek mi a tökért szenvedtek volna olyan edzéstervekkel, mint amennyit lezavar egy mai profi sportoló szinte naponta).


És kedves Lieberman! Azért ne feledjük már el, hogy oltári nagy baromság kizárólag csak a világ leges-legtehetségesebb, legedzettebb embereit összehasonlítani átlag-lovakkal, ráadásul a világ legjobb emberfutóiból az egyik egy szem győzelme miatt kikiáltani az emberi fajt győztesnek. Szóval ne higgyük, hogy átlagembert is simán be lehetett volna rakni postaszolgálatba a lovak helyett! Az igazságosság jegyében akkor Liebermannak ráadásul minden versenybe álló ember nyakába kellett volna akasztani legalább 10-20 kiló súlyt is, mivel a ló hátát ember üli meg, vagy valamit húz maga után...:)


Nem'tom mi alapján terjedt el az "AZ EMBER JOBB HOSSZÚTÁVFUTÓ MINDEN ÁLLATNÁL" tézis, de ez szimplán csak egy minden alapot nélkülöző mítosz, és ami így a legkevésbé se magyarázza az emberi szőr eltűnését. A szőrfelület ráadásul kiváló temperáló funkciót tölt be (ill. van ahol kifejezetten úgy alakul, hogy ezen tulajdonság még ütősebb legyen - pl. több kutyafélénél komoly hibát követnek el, amikor a kutya szőrét a nagy melegben túlzón megritkítják, mert éppenhogy ettől melegszik fel jobban a szegény pára), és messze nem igaz, hogy a kitartó futásnál emiatt számottevően romlana a hőháztartás.

2022. jún. 15. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 Pombe ***** válasza:
100%

[link]

Bizonyára ez az állat is a remek hosszútávfutó képessége miatt veszítette el a szőrének nem kis részét...



Meg ez is... [link]


Ő meg azért nem, mert lusta volt mindig is, mint a disznó...


[link]



:)

2022. jún. 15. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Pombe ***** válasza:
100%

Tappancsmancs(#9): "Nem csak állatok kifárasztása az egyetlen vadászati módszer"


Ráadásul ez sem bizonyíték semmire se. Nem az történik egy ilyen esetben se, hogy az állat elkezd lassan, komótosan, erőbeosztással menekülni az ember elől, fenntartva az üldöző és a vadász között egy biztonságos távot... Mert ha lenne esze erre egyetlen egy ilyen prédának is, akkor az akármilyen edzett ember se érné utol, és tuti előbb fulladna ki (pl. azt is figyelembe véve, hogy az ember közben nem ihatna a magával vitt kulacsából, meg nem hordhatna ruhát, szuper sportcipőt, és egyéb olyan nyalánkságokat, amiről rendre minden összehasonlító megfeledkezik)... :)


Tappancsmancs(#9): "Tanulmányok szerint szöges futócipők mellett az őslakos ausztrálok megdönthették volna a mai 100 és 200 méteres rekordokat – nincs szükség edzésre"


Ehömmm... Maga az az akkori életforma egy kemény edzés volt, nemde? Ilyenben nem vesz részt a mai modern ember.


Tappancsmancs(#9): "A tuszi törzsek könnyen megdönthették volna a jelenlegi magasugrási rekordot..."


Erről van szó?: [link]


Lehet, de ez is csak lehet. Ráadásul világos, hogy ez egy nagyon erős hagyomány volt az egész fiú és férfitársadalomban, állandó versenyszellem-vezéreltséggel megspékelve. Miért ugrált volna ennyit az ősember? Az is előfordulhat, hogy egyszerűen itt evolúciós előnybe kerültek az egyre magasabbra ugráló emberek. Tibeten, az Andokban és Etiópiában is elterjedtek olyan emberi mutációk, amik lehetővé tették a rendkívül magas hegyi életmódot, legfőképpen a légzés és a vérkeringés hatékonyságának tükrében. De komoly hiba lenne ebből arra következtetni, hogy ez egy általános emberi tulajdonság.


Tappancsmancs(#9): "arra a következtetésre jut, hogy az egyikük 37 km/h-val futott, csak 5 km/órával lassabban, mint Usain Bolt."


Hát, ugye az nem tudható, hogy ez a tag éppen lélekszakadva nem menekült-e valami elől, vagy se, és az akkoriak nyilván sokkal edzettebbek voltak, mint a maiak. És ha lélekszakadva menekült, akkor is az a helyzet, hogy nem éri el a mai legjobb futó teljesítményét, bár az is biztos, hogy ha ez az akkori lélekszakadva futók átlagát mutatja (ami valószínű, hiszen kicsi a valészege, hogy véletlenségből az akkori rekorderre találtunk rá), akkor az ősi átlag gyorsabb volt, mint a mai, de azért nem annyival, hogy emiatt a helyezési listán az állatok hátrább szoruljanak...


Másrészt ebből se derül ki, hogy mennyire volt jó hosszútávfutó az akkori ember. Újabb ráadásul ez már egy szőrtelen modern ember esete, ahogy arra hollófernyiges a #11-ben is rámutat. Nehéz elhinni, hogy a mondjuk 500000 évvel azelőtti embernek még mindig komoly gondokat okozott a hosszútávfutásban a már amúgy is erősen megkopott szőrzete, és emiatt mára elvesztette szinte totálisan a testszőrzetét... Mondod, hogy a 20000 évvel ezelőtt élt már csaknem csupasz testű ember jobban futott, mint mi, de akkor miért fogyott rólunk továbbra is a szőr??? Már nagyon régóta nem rohangálunk össze-vissza...


:)

2022. jún. 15. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!