Ha túl nagy szórással mérjük a deviációs intelligenciahányadost, akkor könnyedén kijöhetnek negatív pontok is, jól gondolom?
Igen, bár ez nem praktikus.
A gauss-görbe egy mérés eredményeinek az eloszlását mutatja. A maximuma a mérés átlaga lesz, a két szélsőértéke pedig az elérhető legkisebb, illetve legnagyobb érték. Bár nyilvánvalóan, minél inkább elmész a szélsőségek felé, annál kisebb az esélye hogy a való életben is példát találj arra, ami matematikailag lehetséges.
Például, a falevelek mérete is normál eloszlást mutat. Az átlag mondjuk 5 cm, de találsz 3 centis és 7 centis levelet is. Persze, valószínűsége van hogy találsz 100 centis levelet is, hiszen a görbe tart a végtelenbe, de lássuk be hogy ez egyéb korlátok miatt lehetetlen.
A mensa tesztje nem úgy működik, ahogy pl az előttem válaszoló írta, az üresen beadott teszt ugyanis nem 100-as IQ-t ad eredményül, hanem a teszten elérhető minimum pontszámot. Mivel a teszt maximuma 135, ezért a minimuma valószínűleg 65 IQ lesz. Ezek az értékek hozzárendelt számok, nem a normál eloszlásból kapjuk őket, hanem egy önkényesen meghatározott séma alapján. (Ennek történelmi okai vannak, most nem megyek bele. Lényeg az, hogy tehették volna az átlagos IQ-t 0-ra is, meg 1000-re is).
Hogy érthetőbb legyen: Az IQ pontszáma önmagában nem ad elég információt arról, hogy el tudd dönteni, az illető hányadik percentilisbe esik. Azaz, a népesség hány százalékánál teljesít jobban.
Ha azt mondom, hogy az ajtó mögötti szobában 80 fok van, és be kell menned, akkor hogyan öltözöl fel?
A helyes válasz egy visszakérdezés: Milyen skálán? Mert Celsius skála szerint szauna van bent, Fahrenheit-skála szerint kellemes meleg (26 °C), Kelvin-skála szerint pedig gyilkos fagy (-193 °C).
Az, amire te gondolsz, ugyanilyen eset: létezhet (vagy ha nem létezik, akkor létrehozható) olyan skála, amin az IQ-t ábrázolva egy tartomány negatív pontszámot érne el. Természetesen ez megfeleltethető lenne bármely másik skálának, és pl a magyar (és európai) Mensa által használt skálán ugyanúgy 65-135 közé fog esni az átszámolt eredménye.
"A mensa tesztje nem úgy működik, ahogy pl az előttem válaszoló írta, az üresen beadott teszt ugyanis nem 100-as IQ-t ad eredményül, hanem a teszten elérhető minimum pontszámot. Mivel a teszt maximuma 135, ezért a minimuma valószínűleg 65 IQ lesz."
ha valójában nem tudod hogy működik és nem tudod, ezért van a második mondatban a "valószínűleg" szó, akkor ne tegyél kijelentéseket arról, hogy működik.
a MENSA teszt konkrétan úgy működik, hogy ha üresen adod be, az 100 pontot ér. kicsit olyan ez, mint a suliban a szorgalmi házi matematikából, csak a jobbak képesek megcsinálni, de ha nem tudod megcsinálni, az nem jelenti azt, hogy bukásra állsz.
#11:
ne privátban üzengess, hanem ide írd.
és egyébként holló ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!