Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire hatékony a fúziós...

Mennyire hatékony a fúziós energia ?

Figyelt kérdés
Jelenleg nincsen még fúziós erőmű ,mert még csak épül az ITER. De olvastam egy orosz energia szakértő véleményét aki azt fejtegette , hogy ez nem hatékony. az orosz szén, olaj és földgáz sokkal jobb meg több energiát lehet vele előállítani. Nem beszélve az atomerőművekről. Mekkora potenciál van ebben a fúziós erőműben ? Mondjuk a az olaj, szén gáz és atomhoz képest ?
2022. jún. 7. 11:45
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem amíg meg nem épül és üzembe nem áll az első ilyen erőmű addig csak feltételezésekre támaszkodhatunk, magyarul senki nem tudja, de ha olyan rosszak lennének az elképzeléseik akkor nem ölnének ennyi pénzt a fejlesztésbe.
2022. jún. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Gofrisütő ***** válasza:
100%
Nem tudom. Most az egész világ az orosz olajtól függ, szóvel lehet, nem állítom, hogy biztos, de simán lehet, hogy a szakértő csak szimplán behazudta, mert nem szeretné, hogy Oroszország elveszítse a szerepét az energiapiacban. Illetve felállítani talán nem praktikus, illetve az előállítása talán nem éri meg, de ez egy magfizikus szakterülete. Egy "energia szakértő" az energia szállításával, elosztásával, felhasználásával foglalkozik a neve alapján, tehát a fúziós energiával csak akkor kezd el foglalkozni, akikor az energia elhagyja a létesítményt. És mivel a fúziós energia problémái az előállításában vannak, amit pont nem vizsgál egy energia szakértő, ezért nem bízom a véleményében. De javítsatok ki ha tévedek, eddig nem is hallottam erről a munkáról.
2022. jún. 7. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Tisztázni kéne először a "hatékonyság" fogalmát, hogy egészen pontosan mire is gondolunk ebben az esetben.


Pl. a felhasznált tüzelőanyag energiasűrűségére?

Mert ha igen, akkor a fúziós energia egészen biztosan sok nagyságrenddel hatékonyabb, mint a fosszilisek.


De lehet gondolni arra is, hogy mondjuk 1 MJ energia előállítása mennyi pénzbe kerül.

Ebben az esetben ezt majd akkor tudjuk megmondani egészen biztosra, ha üzembe helyezik az első ilyen erőművet és elketyegett már jó néhány évet.


Mert itt már nem csak az egységnyi anyagból kinyerhető energia mennyisége számít - mert az egy dolog, hogy laborkörülmények között 15-20 másodpercig működik egy ilyen fúziós reaktor - de simán előfordulhat például az, hogy tartós üzemeltetés csak úgy lesz lehetséges, hogy lesznek bizonyos alkatrészek/segédanyagok, amiket gyakran kell cserélni és marha költséges előállítani.

2022. jún. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Kezdjük ott, hogy nem azért kutatunk alternatív energiaforrásokat, mert a szén, gáz, olaj hatékonytalan. Hanem a környezetvédelmi okok mellett azért, mert "kifogyóban" vannak. Nem, nem fognak kifogyni, egész egyszerűen egyre gazdaságtalanabb lesz kitermelni, és el fog jönni az a pont, mikor energiatermelési szándékból majd már nem éri meg kitermelni. Többe kerül majd kitermelni energetikailag, mint az energia, amit vele nyerünk.

Bő száz évvel ezelőtt, az olajkor hajnalán egy hordó olaj energia befeketéssel 100 hordó olaj volt kitermelhető, a múlt évszázad közepén kb 50, most már csak kb 20-30. Ha ez a szám eléri az egyet, akkor már nem éri meg kitermelni. Márpedig csak egyre nehezebben kitermelhető készletek maradnak az idő előrehaladtával. És ez csak a kitermeléshez szükséges energia befeketést veszi számításba, a szállítás, finomítás stb energiaszükségletét nem.

Hogy a fúziós energiatermelés beválik-e az épp ehhez nagyon hasonló számításokon fog múlni. Ha sikerül létrehozni működő erőművet, akkor még mindig ott van az a kérdés, hogy mennyibe kerül felépíteni és üzemeltetni, és mennyi idő alatt térül meg, ha egyáltalán megtérül.

2022. jún. 7. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Az alternatív energiatermelés kutatásának a másik oka, hogy az olaj és a földgáz nagyrészt Oroszországban és az arab-perzsa országokban található. Most Oroszország a "rosszfiú" Irakkal is volt háború. Ezek politikailag instabil területek, azért a nyersanyag ára erősen ingadozik. Pár éve néhány napig az olaj ára közel nulla volt, most viszonylag magas. Ha az energiát nem csak olaj/gáz párosból állítjuk elő, az valamennyire stabilizálja az energia árakat, ezen keresztül csökkenti a gazdaság kiszámíthatatlanságát. (azért marad bizonytalanság elég)
2022. jún. 8. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!