Sorolnátok időpontokat szabad szemmel Magyaro-ról látható üstökösökről 2000-2040-ig? Weboldal?
Az is érdekel, melyek voltak a látványosabbak. Hézagosak az ismereteim, keresgéltem neten, de nem találtam konkrétan ilyen listát még.
Találtam üstököslistát, amelyek Napközeliek voltak az utóbbi években, éves bontásban, de hogy melyeket lehet szabad szemmel megfigyelni és mikor, olyanra még nem akadtam. Néhány nagyon fényesről olvastam.
Valószínűleg azért, mert ezt szinte lehetetlen megmondani. Van pár olyan üstökös, ami rendszeresen visszatér, és elég fényes (a legismertebb a Halley-üstökös, de az sajnos csak 2061-ben jön újra), ezeknek viszonylag(!) jól előre lehet jelezni a fényességét. Ugyanakkor a legtöbb ilyen üstökös elég halvány.
Ugyanakkor a hosszúperiódusú üstökösöknél (amelyek csak nagyon ritkán közelítik meg a Napot, sok közülük a története során először) sokkal rosszabbul előrejelezhető a fényesség. Eleve nehezen előrejelezhető, mikor kerülnek napközelbe (hiszen sokszor csak nem sokkal előtte fedezik fel őket). De a fő probléma, hogy nagyon különbözően viselkedhetnek a Nap megközelítésekor. Előre szinte lehetetlen megmondani, hogy az üstökös durván felfényesedik, vagy esetleg teljesen szétesik és eltűnik. Például a C/2021 O3 (PANSTARRS) üstökösről áprilisban megjelentek olyan hírek, hogy lehet, hogy május közepére szabad szemmel látható lesz. Ehhez képest a napközelsége után nagyon halvány volt (kisebb távcsövekkel sem látható), valószínűleg szétesett.
(utolsó bekezdés)
Ezeken az oldalakon találaod az aktuálisan legfényesebbnek látszó üstökösöket (jelenleg mindegyik messze van a szabadszemes láthatóságtól).
A második linknél az üstökös nevére kattintva azt is láthatod, hogyan változott és várhatóan hogyan fog változni a fényessége (de mint mondtam, utóbbi általában elég bizonytalan).
Itt meg van néhány hosszabbtávú előrejelzés:
A szabadszemes üstökösök alapvetően két csoportra oszthatóak.
1. Periodikus, ismert (már többször itt járt kométa)
2. A többi üstökös.
Ami periodikus, annak a periódusideje jóval több mint 40 év. (pl. Halley), a többi meg, ami "szokott jönni", az most van itt először és valószínűleg utoljára (vagy, ha meg is ússza a dolgot, a periódusideje miatt megint kiesik az általad írt 40 éves limit miatt)
maci
Köszönöm a válaszokat, ehhez kérdeznék még,
több további, vonatkozó kérdésem is van.
A 2. válasz apropóján érdekelne az is, mennyire gyakoriak a 40 évnél rövidebb periódusúak, és mely bolygó pályláját szelik át? (Mars/Jupiter/Szaturnusz?) És ezek között mennyire gyakoriak a szabad szemmel is láthatóak?
Ezen kívül kérdésem, hogy tudtok írni, linkelni az eddig (a múltban) szabad szemmel látott üstökösökről listát? Főleg a jelen évszázadbeliek érdekelnek, de a legjobb, ha amilyen távoli múltba csak lehet, persze elsősorban a 20-21.századi szabadszemes észlelések érdekelnek.
Különösen érdekel fényességi, láthatósági sorrend, az észlelés évével! Leginább a láthatósági rekordok!
Amennyire én tudom, volt 2006-ban McNaught nevű, amelyet az eddigi legfényesebbnek tartanak valaha. Azt nem értem, miért nem rémlik erről nekem se hír akkorról, és szabad szemmel miért nem láttam? Állítólag még a Hale-Bopp-nál is fényesebb volt, pedig utóbiban hónapokig gyönyörködtem a 90-es évek végén.
Volt szerencsém megélni a Halley-t látnom (halványan 86-ban), viszont a Hale-Bopp-ra emlékszem csak ezen kívül és az nagyon fényes volt, hatalmas dupla csóvával!
Azt a bizonyos McNaught-ot Magyarországról netán nem is lehetett látni?
Valami japán nevű üstökösről is olvastam egyszer, ami állítólag szintén nagyon fényes volt valamikor 2000-2005 körül. Elfelejtettem a nevét.
"A 2. válasz apropóján érdekelne az is, mennyire gyakoriak a 40 évnél rövidebb periódusúak"
Vannak elegen, de a legtöbbjük nem túl fényes, mivel ezek már rengeteg napközelségen túl vannak, így az illó anyagok egy jelentős részté már elvesztették.
Itt van egy lista, nem teljesen fedi le a te kérdéseddel, de azért van benne jó pár példa.
Egy másik lista a aszámozott üstökösökről, a legtöbb ezek között is 40 évnél rövidebb periódusú.
"és mely bolygó pályláját szelik át?"
Mivel a keringési idő a pálya nagytengeléyvel arányos (nem egyenesen, R^3 ~ T^2, ahol R és T a nagytengely és az idő) elméletileg sem mehet messzebb egy maximum 40 éves periódusú üstökös az Uránusz pályájánál. De sokszor ennyire sem távolodnak el a rövid periódusú üstökösök.
"És ezek között mennyire gyakoriak a szabad szemmel is láthatóak?"
Nem nagyon. Persze az is kérdés, mikor. Egy üstökös láthatósága több tényezőtől függ:
- A Naptól való távolságától (minél közelebb van a Naphoz, annál aktívabb, annál jobban látható). Persze ez sem mindig ilyen egyszerű, például távolodásnál általában aktívabbak, mint közeledésnél.
- A Földtől való távolságától. Nyilván ha egy üstökös a Föld közelében megy el, sokkal jobban látható, mint ha távol van tőle.
- A Naphoz képest viszonyított helyzetétő tőlünk nézve. Ha az üstökös a Nap közelében látszik, akkor nehéz megfigyelni.
Míg a rövid periódusú üstökösöknél az jól előrejelezhető, a második kettő már elég változó. (És emellett az sem mindegy, hol laksz. Sok üstökös csak az egyik féltekéről látszik.)
"Ezen kívül kérdésem, hogy tudtok írni, linkelni az eddig (a múltban) szabad szemmel látott üstökösökről listát? Főleg a jelen évszázadbeliek érdekelnek, de a legjobb, ha amilyen távoli múltba csak lehet, persze elsősorban a 20-21.századi szabadszemes észlelések érdekelnek."
Az összeset tartalmazó listát nem tudok, de itt megtalálod az 1900 óta feltűnt legfényesebb üstökösöket (3,9 magnitudóig, azalatt szabad szemmel már amúgy is csak elég halványan látszik), plusz néhány régebbit. (A legfrissebbek úgy látom, hiányoznak):
Egy másik lista a történelem legfényesebb üstököseiről:
"Amennyire én tudom, volt 2006-ban McNaught nevű, amelyet az eddigi legfényesebbnek tartanak valaha. "
Elég fényes volt, de azért nem a legfényesebb. Magyarországról nem látszott, csak a déli féltekéről.
Köszönöm a részletes válaszaidat! :)
Az utolsó előtti linkeden jó sok üstökös van, köszönöm, csak kár, h évszámot nem jelenítettek meg... A wikin meg van évszád, de sokkal kevesebb üstökössel.
Így is nagyon hasznos a válaszod, köszönöm szépen! :)
És melyik volt eddig a legfényesebb, kb 1300 óta, amióta hitelesen tudósok is feljegyzéseket készítettek? És a top 3 legfényesebb melyik és milyen években?
Pontosabban szólva az utolsó előtti linkeden a magnitudóból látom, ez volt 1935 óta a három legfényesebb, de javíts ki, ha rosszul értelmezem! ÉS MÁR ÉRTEM, AZ ÉVSZÁM benne van a tudományos jelölésben, ugye? :)
C/1965 S1 Comet Ikeya Seki -10m
C/1910 A1 Great Comet of 1910 -7m
C/1927 X1 Comet Skjellerup-Maristanny -6m
És a negyedik a McNaught, ötödik a West.
Jól értem? Az 1910-hez viszont csak azt írták, Great Comet, gondolom az a Halley volt, nemde? :)
A tudományos jelölésben levő évszám tudtommal a feledezés évét jelöli. (Mondjuk a Halley jelölése elbizonytalanított kicsit.) Szóval sajnos nem feltétlenüül jó támpont (Példuál a Hale-Bopp 1997-ben volt nagyon fényes.) De azért a legtöbbet ezek közül nem sokkal a fényes láthatósága előtt fedezték fel, így többé-kevésbé működik támpontjént.
"Az 1910-hez viszont csak azt írták, Great Comet, gondolom az a Halley volt, nemde? :)"
Nem (bár az is volt napközelben akkor), hanem ez:
Nem tudom, láthatóak voltak-e egyszerre. A Halley három hónappal később érte el a napközelségét. Eszerint a cikk szerint csak április 10-től vált szabadszemmel láthatóvá.
Köszi. Egyébként azóta értesültem arról, amit sajnos az utóbbi két linked nem jelez, pedig viszonylag új, szabadszemes üstökös:
NeWise. Erről tudsz valamit esetleg?
Azt is megkérdezhetem, melyik üstökös volt az eddigi legutóbbi szabad szemmel elég jól látható (2-es magnitudójú, vagy fényesebb)? Mettől meddig volt látható?
Valamint ezekről a cikkekről mni a véleményed? Tényleg az eddigi legnagyobbat fedezték fel egy hónapja? Látható is szabad szemmel valahonnan?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!