Elmondhatató, hogy a matematika a természettudomány nyelve?
A fizikában igen, ott mindent egyenletekkel írunk le.
De a biológiában nem látok egyenleteket. Akkor mégsem a matematika a természettudomány nyelve?
Ahogy Aceismyface írta: vannak egyenletek bőven a biológiában, csak kicsit alaposabban kell keresni őket.
Egyébként meg a matematka nem csak egyenletekből áll. Például van matematikai logika is, ami igen hasznos lehet például jelátviteli folyamatok leírásában. Vagy például a törzsfák valójában gráfok.
A fizika az úgymond legalacsonyabb szint, ahol az elméleti fizikusok törekednek arra, hogy mindent visszavezzesenek a legelemibb alapelvekre és abból építsenek fel egyetlen matematikai modellt, amiből levezetik az összes többi törvényszerűséget mint logikai következményt.
Ugyanakkor az összes tudomány modellekkel dolgozik, ahol a vizsgált jelenségeket, megfigyeléseket különböző részekre bontják, mert összefüggéseiben annyira összetettek vagy ismeretlenek lehetnek, hogy különböző részeire különböző modelleket kell állítani, a vizsgálódás célszerűségének megfelelően.
Amikor megfelelő mennyiségű tudás, ismeret gyűlik össze és összefüggés tárul fel, akkor kezdődik meg az a munka, hogy ezeket a különböző modelleket újraegyesítsék egy elméletben.
Az egyenlet azt jelenti, hogy a két oldalon álló, bizonyos természeti jelenségeket/tulajdonságokat reprezentáló kifejezések között mi az összefüggés. Például a v=s/t elmondja, milyen összefüggés áll fenn a mozgás sebessége, a megtett út és eltelt idő között.
Minden természeti jelenség/tulajdonság összefügg valahogy, a kérdés csak az, rájöttünk-e már, miképpen. Tehát ha egy tudományág eljut odáig, hogy művelői képesek megállapítani kvantitatív összefüggéseket, akkor azt egyenletek formájában fejezik ki.
És a matematika önállóan fejlődő tudományág is, és gyakori, hogy belső matematikai összefüggésekből következtetnek azokra a természeti összefüggésekre, amiket a matematika szóban forgó jelölései reprezentálnak. Tehát elmondhatjuk, hogy folyamatos kölcsönhatás áll fenn az egyes tudományágak között, és egyik fejlődése elősegíti a másik fejlődését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!