Miért nem történik véralvadás gyulladáskor?
Gyulladás esetén, hogyhogy átjutnak a falósejtek és különböző anyagok az erek membránján, ha az áthatolást alapesetben gátolja a véralvadás?
Tudom, hogy felszabadul a hízósejtekből a hisztamin, aminek értágító hatása van és a membrán áteresztőképességét is fokozza, de ilyenkor nem lenne automatikus a véralvadás? Vagy önmagában a hisztamin és a szerotonin véralvadásgátlók?
"Gyulladás esetén, hogyhogy átjutnak a falósejtek és különböző anyagok az erek membránján, ha az áthatolást alapesetben gátolja a véralvadás?"
Nem gátolja az átjutást a véralvadás. Elég sok minden át tud jutni az érfalon. A gyulladás csak növeli az érfal áteresztőképességét.
"de ilyenkor nem lenne automatikus a véralvadás? "
Mégis miért lenne?
"Vagy önmagában a hisztamin és a szerotonin véralvadásgátlók?"
Nem tudok róla, hogy azok lennének. Nem is volna praktikus, hiszen sokszor sérülés helyén alakul ki gyulladás (a bekerülő szennyeződések miaat).
Mégis miért lenne?
Azért, mert amikor “csőtörés” van (megsérül az érfal), akkor a vér besűrűsödik azon a területen, az eritrociták pedig betömik a kisebb nyílást.
És azon gondolkodtam, ha nagyon kitágul az ér, ill. fokozódik az áteresztőképessége, akkor miért nem indul meg automatikusan a véralvadás?
A sérült érfal azért záródik el, mert az oldott fibrinogénből a trombin segítségével fibrinháló képződik, amiben fennakadnak a vörösvértestek. (Plusz a vérlemezkék is segítenek ebben.)
A véralvadást a sérült érfalból felszabaduló anyagok, illetve a véralvadási faktoroknak az érfal belsejében levő kollagénnel való érintkezése váltja ki. Gyulladáskor nem történik ilyen.
Azért, mert a gyulladás során nem szabadulnak fel/válnak elérhetővé azok a fehérjék (pl szöveti faktor), amik beindítanák a véralvadást, illetve az erek fala megtartja a véralvadásgátló tulajdonságát. (Egészséges emberben az érfal hámsejtjeinek a felszínén a véralvadást gátló fehérjék vannak, ezek az érfal sérülése esetén eltűnnek/inaktiválódnak.)
Előfordulhat egyébként amit fölvetettél, hogy érsérülés nélkül, szükségtelenül elkezdődik a véralvadás, de ez egy elég ritka betegség (disszeminált intravaszkuláris koaguláció a neve ha rá akarsz keresni).
“A sérült érfal azért záródik el, mert az oldott fibrinogénből a trombin segítségével fibrinháló képződik, amiben fennakadnak a vörösvértestek.”
Ez nem teljesen igaz, ez már a többlépcsős, láncreakciós véralvadás, ami nagyobb sérülések esetén indul meg. A kisebb sérüléseket a vér sűrűsödése és az eritrociták orvosolják.
“Egészséges emberben az érfal hámsejtjeinek a felszínén a véralvadást gátló fehérjék vannak, ezek az érfal sérülése esetén eltűnnek/inaktiválódnak.“
Igen, így már érthető (ezért merült fel, hogy a hisztamin véralvadásgátló lenne). Amúgy melyek ezek a fehérjék?
#5
"A kisebb sérüléseket a vér sűrűsödése és az eritrociták orvosolják."
Forrás?
Utánanéztem, valóban van aktív szerepük is a véralvadásban a vörösvértesteknek, ebben igazad van. Csak az alábbi (nem olyan nagyon régi) reviewban felsoroltak közül egyben sem kerül elő olyan szerep, amiről te írtál. (Ellenben a trombin, fibrin vagy a vérlemezkék aktiválásával kapcsolatos elég sok...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!